Следващата лятна ваканция за учениците от VIII до XI клас ще започне в края на юни 2018 г. Последният им учебен ден ще бъде 29 юни 2018 г. (петък). На 15 юни 2018 г. приключват учениците от V до VII клас, а най-малките в началните училища – на 1 юни 2018 г.
Това предвижда графикът за почивните дни и ваканциите за предстоящата учебна година, утвърден от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.
Четири ще бъдат ваканциите през годината – есенна, коледна, междусрочна и пролетна.
Есенната ще бъде от 1 ноември 2017 г. до 5 ноември 2017 г. включително. Коледната ще продължи от 23 декември 2017 г. до 2 януари 2018 г., а междусрочната – от 3 февруари 2018 г. до 6 февруари 2018 г. включително. Пролетната ваканция за учениците от I до XI клас ще е от 31 март 2018 г. до 9 април 2018 г. Дванадесетокласниците ще почиват четири дни, които съвпадат с Великден (6-9 април 2018 г.).
Зрелостниците ще приключат училище на 15 май 2018 г., което ще им даде възможност да се явят на изпити за промяна на оценка по учебен предмет, както и за финална подготовка за държавните зрелостни изпити.
Пролетната сесия на матурите и националните външни оценявания (НВО) след VII клас отново ще са в едни и същи дни преди 24 май. Това се налага, за да не се удължава краят на учебната година за учениците от I до VII клас. Държавният зрелостен изпит (ДЗИ) и НВО по български език и литература ще се проведат на 21 май 2018 г. Втората задължителна матура по предмет по избор, както и външното оценяване по математика ще са на 23 май 2018 г. Двата дни ще бъдат неучебни за всички ученици, освен за тези в VII и XII клас.
Външните оценявания след IV клас започват от 10 май 2018 г. с изпит по български език и литература. Този по математика ще бъде на 14 май 2018 г, а по човекът и обществото и човекът и природата – на 16 и 17 май 2018 г. През предстоящата учебна година десетокласниците във всички училища в страната ще се явят на национално външно оценяване по дигитални компетентности. Изпитът ще бъде в рамките на учебните часове в дните между 11 и 15 юни 2018 г.
Съобразно графика за почивните дни и ваканциите 25 май 2018 г. ще бъде неучебен за учениците, но присъствен за учителите.
Първите два завоя на пътя от кв. „Аспарухово“ към кв. „Галата“ ще бъдат разширени с по един метър, за по-плавно и безопасно движение на автомобилите. За това се договориха кметът на Варна Благомир Коцев и представители на строителната фирма, съобщава общинският пресцентър. Целият участък на пътното платно е с габарит от 7 метра, обясниха от..
Актрисата Цветана Манева обсъди с кмета на Варна Благомир Коцев провеждането на театралния фестивал "Варненско лято" тази година, финансирането и програмата на събитието. Манева съобщи, че в програмата тази година са включени два нови спектакъла - на Явор Гърдев и на Силвиу Пуркарете. На срещата двете страни обсъдиха надграждането и..
Наближава 62-рото издание на традиционното третомартенско събитие на Радио Варна - Щафетната обиколка. Желаещите да участват могат да се запишат до 20-30 минути преди откриването на обиколката, поясни главният двигател на събитието - спортният журналист Румен Генов. 62-рото издание на обиколката ще започне официално от 12 часа на 3 март, а..
С развитието на съвременните технологии, хората с редки болести имат по-добро качество на живот и достигат до по-висока възраст, в сравнение със ситуацията преди 15 години. В Експертния център за редки ендокринни болести в Университетската болница "Света Марина" във Варна има регистрирани 450 пациенти, предимно деца. Това съобщи проф. Виолета Йотова..
Зоната за кратковременно паркиране т. нар. „синя зона“, която функционира в централната градска част на Варна, ще бъде безплатна за жителите и гостите на Варна в деня на националния празник – 3 март. Община Варна призовава водачите на автомобили да спазват правилата за спиране и паркиране в обхвата на "синя зона" и извън него. Нарушителите ще бъдат..
За пореден път на националния празник 3 март мотоклубовете във Варна ще се обединят в мотошествието „В името на България“. Поредна година за напомняне, че България и нейният народ са още живи, коментира Красимир Симеонов от варненския мотоклуб „Стормбрингърс Брадърхууд“. Сборният пункт по традиция е площадът пред Катедралата. "За 15 година. Доста време..
Старши комисар Захари Васков е новият директор на Главна дирекция "Национална полиция", съобщава БНР. Той е бил назначен на поста от вътрешният министър Даниел Митов. Очаква се по-късно МВР да излезе с официална информация за назначението.