Художникът Иван Додов, който е признат магьосник на акварела гостува във Варна за пети пореден път със самостоятелна изложба. В експозицията наречена „Импресии“ са включени повече от две дузини акварелни творби. Почти всички от тях са рисувани в пленерни условия в различните кътчета на България и Европа, в които Иван е пътувал през последната една година. Той е роден на през декември 1960 г. в гр. София. Завършва Художествена гимназия – София, през 1979 г., а през 1986г. и Художествена академия, специалност “Художествено пространствено оформление”, в класа на проф. Георги Петров. От 1989г. работи и се развива в областта на акварелната техника. Има множество самостоятелни изложби у нас и по света. Специализира в Париж през 1993 г. и в Австрия при проф. Ник Тиц през 1999 г., а в гр. Пасау (Германия) всяка година работи по един месец. Негови картини са притежание на частни колекции както в България, така и в Австрия, Великобритания, Германия, Гърция, Израел, Испания, Италия, Унгария, Франция и т. н. С Иван Додов разговаря Вяра Николаева:
- От кога е тази любов между Иван Додов и акварела?
- Любовта между Иван Додов и акварела датира от 1973 година. Бях още ученик в художествената гимназия. После продължих да се занимавам професионално с акварел. Сега сме 2017 година. Доста години станаха.
- Почти четвърт век.
- Четвърт век на ти с акварела. Така се получи. Любов с акварела. Цел на живота ми-акварелната техника и развитието в тази област. Той ми дава всичко-почти.
- А, защо акварела, а не друга техника?
- Защото винаги съм имал едно особено отношение към водата и цвета. Голямо предизвикателство е да укротя водата, да я съчетая с цвета и да създам нещо красиво за хората.
- Казахте, че обичате водата, че искате да я овладеете. Това е изключително важно при акварелната техника. В живопистта при работата с маслени бои, ако допуснеш грешка можеш да я прикриеш, както казват колегите Ви-да я замажеш, но при акварела не се получава. Тръгне ли водата няма спиране. Така ли е?
- Да. То това е и предизвикателството при акварела-да можеш успокоявайки водата да я използваш за твоите цели, да я съчетаеш с цвета и да се получи истинска живопис. По този начин да пресъздадеш това, което чувстваш и виждаш. Водата е една стихия, която много помага в акварела. Ти, ако не си я използвал в пълния и капацитет, то няма да се получи нищо.
- Обичате да сте детайлен.
- Да, обичам да вкарвам детайла като център в моите картини. Целта ми е да мога да прикова вниманието на публиката, на хората които гледат нещата и по този начин да им покажа това, което най-много ме е впечатлило. Всичко останало да е приглушено като фон. Напоследък отделям голямо внимание на живописването. На цвета. На светлината. На концентрирането в светлината като детайл. Да центрира картината.
Цялото интервю на Вяра Николаева с художника Иван Додов можете да чуете в звуковия файл:
За Иван Додов проф. Аксиния Джурова коментира: „За Иван пейзажът като творческа инвенция е сакрален и деликатната техника на акварела е жива. Силата на неговите акварели е в умението да усети особеностите на природните сезони и да им намери съответните цветови съчетания на места мистично въвличащи ни в дълбочината на златната есен, на други, смразяващи ни в ледените сияния на хоризонта и острите силуети на голите клони и очертания на сгради. Сред тази феерия от багрено-светлинните игри на световъздушната среда изплуват загадъчно ефирни като паяжини самотните в есенния листопад изящни извивки на металните столове по кафенетата на градските тротоари или дворове, потопени в утринната мъгла кубета на църкви и зъзнещи с настъпващата зима мачти на самотни лодки в пристаните.Като продължител на най-доброто в акварелната живопис у нас, Иван Додов въвлича чрез рисунъка детайла като активен компонент на творбите си. Но тук не става въпрос за рисунък, който подготвя, нахвърля бъдещата картина. Той работи “ад хок”, в момента бързайки да улови мимолетното в природата. Става въпрос за изваждането на определени детайли от архитектурния и природен ландшафт чрез конкретност на формите им на фона на характерните разливки на цвета, създаващи усещане за особено сфумато. Така реалност и иреалност се преплитат в едни чисто негови живописни внушения.”
Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..
Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..
Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..