Бяла спретната къщурка с две липи отпред- от детството си знаем тези строфи, които остават дълбоко в съзнанието ни. В родопските песни се казва, че мъжът трябва да съгради къща, а жената да роди деца. От край време в народопсихологията ни е заложена представата за дом. И в най-големия палат човек може да е нещастен, и в най-малката колиба – щастлив. Въпрос на потребности.
Сега ще поговорим с брокера на недвижими имоти Люба Просеникова за това какви жилища се търсят основно във Варна:
-По-голяма част от семействата ни са млади хора, които търсят своето първо жилище. Това е голяма емоция. Ние сме с тях през цялото време. Жилищата, които търсят са предимно с две спални, хол и кухня. Има достатъчно имоти на пазара, с които обслужваме техните изисквания.
-Чужденците активни ли са на пазара на имоти във Вана, фиксирам конкретно руснаците?
-Чужденци от известно време няма. В момента търсенията са от семейства и инвеститори. Последните ги отдават под наем. Причината се корени в ниските лихви. Това са най-активните купувачи на пазара във Варна. От чужденците търсенията са само от тези, които имат смесени бракове и целта е покупка на ваканционен имот.
-Коя част на града е най-предпочитана, къде се търсят най-много имоти?
- За всеки район си има купувач. Инвеститорите търсят център и в район "Левски". Младите семейства предпочитат "Трошево" и "Младост", където има повече зелени площи, повече простор.
-Изгодно ли е в момента да се инвестира в жилище? И какво трябва да гледаме чисто потребителски?
-Моментът е добър за покупка на жилище, тъй като има много нови кооперации. Казвам на клиентите си да не се лъжат по външния вид на жилището. Районът, площта и етажът не могат да се променят. А ремонтите са винаги възможни. Идеалното жилище не съществува, то се създава.
-Вие къде бихте си купили жилище?
-Галата и Виница. Галата е един много интересен зелен район, Виница - въпреки че се подценява от хората, има малки кооперации, простор, въздух и бързо се стига до плажа.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..