Мобилно приложение за преобразуване на говор към текст в реално време и платформа за субтитриране на медиите разработва Фондация „Заслушай се”, която работи в подкрепа на хората с увреден слух в България.
Мобилното приложение ще бъде тествано съвсем скоро в столично масово училище и ще осигури равен достъп до образование на около 8 000 деца и младежи в учебните заведения, каза за радио Варна Ашод Дерандонян, основател на фондацията. С негова помощ младежите с увреден слух ще виждат на смартфона си казаното от преподавателя и ще го възприемат, макар да не го чуват. Така тежко чуващите младежи ще имат по-лесен достъп до образование и ще се чувстват пълноценна част от обществото.
Субтитрирането на медиите се разработва с националните телевизии у нас и се очаква пилотно да стартира през 2018 година. То ще бъде предоставено като опция, която хората с увреден слух ще могат да активират, за да се изписват на екрана субтитри на новините, публицистичните предавания и сутрешни блокове.
Голяма част от служителите в администрацията в страната все още не са обучени как да обслужват хора с увреден слух и това е много голям проблем, каза още Ашод Дерандонян. Поради тази причина Фондация „Заслушай се” разработи и електронна система за превод. Той се осъществява в реално време чрез таблет, който осигурява връзка на глухите с лицензиран преводач на неправителствената организация . В комуникацията участва и съответният служител на общината, като дава на момента разяснения за исканата услуга. Първите общини, които въведоха системата тази есен са Ямбол, Велико Търново, Пловдив и Столична община.
До 2020 година голяма част от институциите в България ще бъдат оборудвани с такива "точки" на видео-жестов превод, така че глухите хора напълно да бъдат включени в обществото и спокойно да комуникират с чуващите, които ги обслужват.
Няма официална статистика за броя на хората с увреден слух в България, но се смята, че те са около 120 000 души, каза още Ашод Дерандонян. От тях около 25 000 души са с пълна или значителна загуба на слуха.
У нас най-често хората с увреждания на слуха работят като зъботехници, но голяма част от тях могат да работят и като автомонтьори, графични дизайнери в производство и много други професии.
Истината е, че все още голяма част от работодателите изпитват притеснения да наемат хора с това увреждане, особено когато ползват жестов език, но благодарение на технологиите е напълно възможно да бъде решен проблема с комуникацията, допълни Дерандонян.
Натоварено е към този час движението по основните артерии в града. На бул. "Сливница" има лека катастрофа между лек и тежкотоварен автомобил с материални щети, видя репортер на Радио Варна. Вследствие на инцидента се образуват колони от автомобили в посока от центъра към кварталите.
Община Добричка обмисля инициирането на нов референдум във връзка с инвестиционните намерения за изграждането на ветроенергийни паркове на територията ѝ. През 2024 г. общинската администрация подготвяше провеждането на референдум, заедно с парламентарните избори на 27 октомври, който беше отменен ден преди датата за местното допитване. Като..
В два козметични салона във Варна откриха празна ампула от ботокс и ампули с хиалуронова киселина. Проверки са извършени в 15 обекта. Това каза д-р Петър Янев-директор на дирекция "Медицински дейности" в Регионалната здравна инспекция във Варна. Вече тече разследване, но студиата за красота не са затворени. Тези обекти са предназначени за предоставяне..
Предстои изграждането на два STEM кабинета в Основно училище "Антим I" в Балчик. Единият ще бъде по математика и информационни технологии за 5-7 клас, а другият - по природни науки за децата от начален курс, съобщават от учебното заведение. Двата STEM кабинета по проект "Изграждане на училищна STEM среда" са на..
И в аптеките да се извършва т.нар. сдвояване с приложението е-здраве. Тази възможност беше обсъдена между министъра на електронното управление Валентин Мундров и председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз /БФС/ Димитър Маринов. Понастоящем приложението може да инсталира всеки, който има електронен подпис, в противен случай сдвояването се..
В община Балчик има 11 детски градини, в които са обхванати общо 572 деца. Всичките шест училища в общината са средищни и в тях се обучават 1264 ученици от първи до 12. клас. Центърът за специална образователна подкрепа (ЦСОП) с интернат "Академик Тодор Самодумов" - село Кранево е преобразуваното..
Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, предаде БНР. ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за..