Рибарите от местност „Ченгене скеле“ предложиха на Общински съвет-Бургас да именуват улиците там на морски ветрове, преобладаващи в района и наричани от столетия от рибарските общности сироко, бонети, леванти, мелтем и лодоз. Каква е „Розата на ветровете” по нашето Черноморие и духат ли и до днес тези ветрове разказва синоптикът Вяра Рафайлова:
Към момента тези имена не са част от нашата терминология, защото процесът на глобализация изисква да се унифицира всичко. Ветровете за корабоплаването са били от изключителна важност и всеки моряк е трябвало да бъде запознат с посоките и силата на вятъра. Те са обичали да си татуират ”Розата на ветровете”, което им давало усещане, че ще се върнат невредими у дома. Още в Стария завет се споменават четири основни посоки, от които духа вятъра.
И по източници останали и до днес, по нашето Черноморие, най-вече южното, знаем че и тук имаме ”Роза на ветровете”...
Към момента тези ”Рози на ветровете”, които аз открих на Несебър, Созопол и Поморие и ”Роза на ветровете” на централно Черно море, повечето наименования са с предимно латински характер.
Базират се на ”Розата на ветровете” за Средиземноморието направена в Рим.
Точно така. Но са останали да битуват между капитани и рибари тези, които имат най-голямо значение.
Кои са те?
За всяка посока, и това аз мога да го потвърдя като прогнозист на времето и морето, от всяка посока има вятър, който при определени условия може да стане опасен.
Да, както например мелтем и леванте носят ”мъртвото” вълнение.
Да, леванте това е източният вятър. Той носи големи вълни или зип вълна, която някои наричат ”мъртво” вълнение, защото от посока изток е много дълъг пътя, по който духа този вятър. Открих, че има ветрове, които са използвани при излизането на рибарите сутрин и прибирането им вечер. Това всъщност е морският бриз за Созопол и за Помория. Те го наричат, единия стерня, а другия пелоуменос. Съжалявам, ако не го изговарям много правилно. А други ветрове, които са с посока север са благоприятствали техния път до Истанбул. Вятър от югозапад, който се нарича гарби и по-рядко се споменава, той носи специфичния жълт или червен дъжд с пясък от Сахара.
От всички природни явления вятъра ли е най-мистичното, поради факта, че е невидим?
Може да не е много видим, но е доста осезаем (смее се), мисля че човек го усеща много. Значи много вятъра за всички, които работят в крайбрежния район, затова нашата цел вече е прогнозата да бъде не само за района вътре в морето, но да се подобрява за двумилната крайбрежна зона, за самия бряг и за хората свързани с морето.
Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова. Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..
Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..