Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво носи "Розата на ветровете"?

Рибарите от местност „Ченгене скеле“ предложиха на Общински съвет-Бургас да именуват улиците там на морски ветрове, преобладаващи в района и наричани от столетия от рибарските общности сироко, бонети, леванти, мелтем и лодоз. Каква е „Розата на ветровете” по нашето Черноморие и духат ли и до днес тези ветрове разказва синоптикът Вяра Рафайлова:

Към момента тези имена не са част от нашата терминология, защото процесът на глобализация изисква да се унифицира всичко. Ветровете за корабоплаването са били от изключителна важност и всеки моряк е трябвало да бъде запознат с посоките и силата на вятъра. Те са обичали да си татуират ”Розата на ветровете”, което им давало усещане, че ще се върнат невредими у дома. Още в Стария завет се споменават четири основни посоки, от които духа вятъра.

СнимкаИ по източници останали и до днес, по нашето Черноморие, най-вече южното, знаем че и тук имаме ”Роза на ветровете”...

Към момента тези ”Рози на ветровете”, които аз открих на Несебър, Созопол и Поморие и ”Роза на ветровете” на централно Черно море, повечето наименования са с предимно латински характер.

Базират се на ”Розата на ветровете” за Средиземноморието направена в Рим.

Точно така. Но са останали да битуват между капитани и рибари тези, които имат най-голямо значение.

Кои са те?

За всяка посока, и това аз мога да го потвърдя като прогнозист на времето и морето, от всяка посока има вятър, който при определени условия може да стане опасен.

СнимкаДа, както например мелтем и леванте носят ”мъртвото” вълнение.

Да, леванте това е източният вятър. Той носи големи вълни или зип вълна, която някои наричат ”мъртво” вълнение, защото от посока изток е много дълъг пътя, по който духа този вятър. Открих, че има ветрове, които са използвани при излизането на рибарите сутрин и прибирането им вечер. Това всъщност е морският бриз за Созопол и за Помория. Те го наричат, единия стерня, а другия пелоуменос. Съжалявам, ако не го изговарям много правилно. А други ветрове, които са с посока север са благоприятствали техния път до Истанбул. Вятър от югозапад, който се нарича гарби и по-рядко се споменава, той носи специфичния жълт или червен дъжд с пясък от Сахара.

От всички природни явления вятъра ли е най-мистичното, поради факта, че е невидим? 

Може да не е много видим, но е доста осезаем (смее се), мисля че човек го усеща много. Значи много вятъра за всички, които работят в крайбрежния район, затова нашата цел вече е прогнозата да бъде не само за района вътре в морето, но да се подобрява за двумилната крайбрежна зона, за самия бряг и за хората свързани с морето.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00