Рибарите от местност „Ченгене скеле“ предложиха на Общински съвет-Бургас да именуват улиците там на морски ветрове, преобладаващи в района и наричани от столетия от рибарските общности сироко, бонети, леванти, мелтем и лодоз. Каква е „Розата на ветровете” по нашето Черноморие и духат ли и до днес тези ветрове разказва синоптикът Вяра Рафайлова:
Към момента тези имена не са част от нашата терминология, защото процесът на глобализация изисква да се унифицира всичко. Ветровете за корабоплаването са били от изключителна важност и всеки моряк е трябвало да бъде запознат с посоките и силата на вятъра. Те са обичали да си татуират ”Розата на ветровете”, което им давало усещане, че ще се върнат невредими у дома. Още в Стария завет се споменават четири основни посоки, от които духа вятъра.
И по източници останали и до днес, по нашето Черноморие, най-вече южното, знаем че и тук имаме ”Роза на ветровете”...
Към момента тези ”Рози на ветровете”, които аз открих на Несебър, Созопол и Поморие и ”Роза на ветровете” на централно Черно море, повечето наименования са с предимно латински характер.
Базират се на ”Розата на ветровете” за Средиземноморието направена в Рим.
Точно така. Но са останали да битуват между капитани и рибари тези, които имат най-голямо значение.
Кои са те?
За всяка посока, и това аз мога да го потвърдя като прогнозист на времето и морето, от всяка посока има вятър, който при определени условия може да стане опасен.
Да, както например мелтем и леванте носят ”мъртвото” вълнение.
Да, леванте това е източният вятър. Той носи големи вълни или зип вълна, която някои наричат ”мъртво” вълнение, защото от посока изток е много дълъг пътя, по който духа този вятър. Открих, че има ветрове, които са използвани при излизането на рибарите сутрин и прибирането им вечер. Това всъщност е морският бриз за Созопол и за Помория. Те го наричат, единия стерня, а другия пелоуменос. Съжалявам, ако не го изговарям много правилно. А други ветрове, които са с посока север са благоприятствали техния път до Истанбул. Вятър от югозапад, който се нарича гарби и по-рядко се споменава, той носи специфичния жълт или червен дъжд с пясък от Сахара.
От всички природни явления вятъра ли е най-мистичното, поради факта, че е невидим?
Може да не е много видим, но е доста осезаем (смее се), мисля че човек го усеща много. Значи много вятъра за всички, които работят в крайбрежния район, затова нашата цел вече е прогнозата да бъде не само за района вътре в морето, но да се подобрява за двумилната крайбрежна зона, за самия бряг и за хората свързани с морето.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..