На 13 ноември светът отбелязва Международен ден на слепите хора и Световен ден на добротата. Двата дни са съвместени на една дата не случайно, защото се родеят по между си. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри хора винаги изпитват вътрешна потребност да помагат на нуждаещите се.
Международният ден на слепите хора е избран от ООН през 1946 г. съвсем не случайно – на 13 ноември е рождената дата на френския благородник Валентин Аюи, който отчита съществуващата несправедливост към незрящите хора и се заема да направи живота им по-достоен. Той полага основите на световното обучение на слепите и основава в Париж първия в света интернат за слепи. Заслугата за въвеждането на белия бастун като отличителен белег и средство за придвижване на слепите се дължи най-напред на французойката Жили Дербемон (1930 г.) и в САЩ на Джордж Бонъм. Дългият бял бастун е изобретение на военния психолог Ричард Хувър през 1943 г. На 6 октомври 1964 г. САЩ обявяват 15 октомври за Международен ден на белия бастун. Брайловото писмо (релефно-точковото писмо на Луи Брайл) е въведено през 1906 г. От 1928 г. до днес Националното читалище на слепите "Луи Брайл" в София е основният издател на художествена литература на брайл. Библиотеката на читалището притежава фонд от почти 2000 заглавия. Тя обслужва читатели от цялата страна, като изпраща книгите по пощата. В София обслужването се извършва с кола по домовете. Първите български говорещи книги са записани през 1959 г., първото брайлово списание в България излиза през 1933 г., а първото списание на аудиокасети е записано през 1963 г.
Отбелязването на Световният ден на добротата (World Kindness Day) също не е случайно. На този ден през 1998 г. в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта, в която участват Австралия, Канада, Япония, Тайланд, Сингапур, Великобритания и САЩ. За този ден френският художник Орел е създал специален символ – „открито сърце“. Според изследванията на психолози от Япония и САЩ, колкото повече добри постъпки вършим, толкова по-щастливи се чувстваме. Учени са на мнение, че тези, които дават ежедневно израз на своята благодарност, нежност и други положителни чувства към другите в обикновени делнични ситуации, се чувстват много по-добре физически и изпитват вътрешна удовлетвореност и хармония. Учените от университета в Мичиган (САЩ) констатират, че добрите хора по-малко боледуват и живеят по-дълго. Изследователите наблюдавали живота на повече от 400 семейни двойки в продължение на над 5 години и установили, че партньорите, проявяващи внимание и загриженост един към друг, боледуват два пъти по-рядко. Учените отбелязват също, че отзивчивите хора живеят средно с около 9 години по-дълго, вероятно благодарение на това, че имат добър имунитет и здраво сърце. Защото, когато човек направи нещо добро за другите, в него се повишава нивото на лимфоцитите и се разширяват кръвоносните съдове. Когато човек прави нещо добро за другите, неговият мозък изработва по-голямо количество ендорфин и серотонин – хормони на щастието.
До края на седмицата цялата документация за обявяването на обществената поръчка за новата сграда на Математическата гимназия във Варна ще бъде комплектована. Това каза по време на благотворително събитие на фондация МГ Д-р Петър Бврон арх. Ива Динева от българските партньори на австрийското архитектурно бюро, които направиха проекта за сградата...
Синята зона работи. Могат да се изпращат СМС-и на номер 1352, абонаментите също са валидни. Това съобщава кметът на Варна Благомир Коцев във Facebook. Предстои да възстановим пълната функционалност на системата, която включва ново мобилно приложение и електронни портфейли, посочва той. Гражданите могат да са спокойни, че средствата в електронните им..
Увеличение на такса „Битови отпадъци“ прие на днешното си заседание Общинският съвет в Добрич. През месец ноември съветниците одобриха и двойно увеличение на данък „Сгради“. Предложението на кмета на община Добрич Йордан Йорданов беше увеличението на такса "Битови отпадъци" да е с 30%, като при 100% събираемост приходите за местната..
Няма опасност от замърсяване на Черно море в района на нашата изключителна икономическа зона от разлива на мазут в Керченския пролив, след като два руски танкера аварираха там. Това съобщи във Варна флотилен адмирал професор Калин Калинов, началник на Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров". Центърът в учебното заведение провежда от..
Жителите, гостите и собствениците на имоти в село Долище, отправиха официална петиция до кмета на Варна, Благомир Коцев, с настояване за спешен ремонт на опасен участък от път VAR 2028 (Долище-Варна). Става дума за ключова пътна отсечка от 2,3 км, която започва веднага след кръговото кръстовище в посока село Долище и е част от републиканската пътна..
Отсечката в лошо състояние в село Венелин, община Долни Чифлик, за която сигнал в редакцията на Радио Варна подаде Валентин Димов, ще бъде засипана с чакъл в началото на следващата година. Това уверение даде кметът на община Долни Чифлик Красимира Анастасова след направена проверка. Тя потвърди нуждата от ремонт на участъка, но посочи, че в края на..
Отиде си Станка Димитрова – историк, дългогодишен главен уредник на Музея на Възраждането във Варна, дни преди да навърши 77 години. Поклонението е на 19 декември, четвъртък, от 13 часа в ритуалната зала на Централните гробища във Варна. Поклон пред светлата ѝ памет!