Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парите за здраве за онкоболните и реекспортът на скъпоструващи лекарства белязаха седмицата

Снимка: БГНЕС

Изминаващата седмица бе белязана от парите за здраве за онкоболните, реекспорта на скъпоструващи лекарства и лошото финансово състояние на болниците в цялата страна.
Протестираха лекарите от болницата в Ловеч, защото останаха без заплати, а лекарите от ТЕЛК-Пловдив предупредиха, че са готови да подадат оставки.
На седем души бяха повдигнати обвинения във връзка с акцията за незаконен реекспорт на скъпоструващи лекарства. Ръководителят на групата бе задържан и трябваше да отговаря пред Специализрания наказателен съд. На останалите 6 лица бяха предявени обвинения за участие в организирана престъпна група. На едно лице бе повдигнато и обвинение за пране на пари. ГДБОП разследва нови случаи на незаконен износ на лекарства от България. Това съобщи директорът на службата Ивайло Спиридонов и обеща нови арести в тази насока.
Държавата затяга контрола при износа на лекарства. Реекспортът ще бъде ограничаван, ако бъде установено, че в страната липсват определени медикаменти, обяви здравният министър Кирил Ананиев. За първи път след 4 месеца ще започне да действа информационна система, която ще следи движението на лекарствените продукти.
Парламентът отхвърли ветото на президента върху мораториума за нови лекарства. Това стана с гласовете на депутатите от ГЕРБ, Обединени патриоти и партия Воля. Така през следващата година Здравната каса няма да плаща за иновативни медикаменти, които се ползват основно за лечение на онкологични заболявания.
От БСП заявиха, че ще сезират Конституционния съд заради разпоредбата, според която Здравната каса няма да плаща догодина лечение с иновативни медикаменти. Пациенти отново поискаха от народните представители да се съобразят с ветото на президента. Президентът Румен Радев определи като "цинично и брутално" отхвърлянето на ветото му върху мораториума за финансиране на иновативни онколекарства. Междувременно премиерът Бойко Борисов обяви в Брюксел, че е готов да обсъжда евентуално преразглеждане на мораториума върху финансирането на нови лекарства. Той обаче изрази и резерви с аргумента, че има лобистки интереси в полза на новите молекули.
Повишаването на цената на водата доведе до протести, а от Федерацията на индустриалните енергийни консуматори предупредиха, че драстичното повишение на цената на тока за промишлените производители, ще доведе до масови фалити.
Подробностите можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32