Безплатното мобилно приложение за сигнали и жалби стартира във Варна през януари. Десетки граждани успяха да подадат сигнали за своите квартали (виж как да пуснеш сигнал тук). "Не бъди безучастен, включи се и ти!" - приканва платформата, която може да инсталирате на мобилен смартфон абсолютно безплатно! Когато алармирате за проблем в града, адвокатите на мобилното приложение Civi подготвят сигнала ви безплатно и го входират в съответната община.
"Когато изтеглите безплатното приложение Civi, Вие не просто изпращате сигнал за нередност в своя град, но и получавате бързо решение на проблема. Не губите време с институции и не се ангажирате с писане на жалби", каза за Радио Варна един от създателите на CIVI Десислава Бранимирова. Бъдете активен гражданин и направете града си по-добро място, каза още Бранимирова и допълни, че вече във всяка община има Civi. Това, което трябва да направите е да изпратите снимка в самото приложение, оттам адвокатите, които работят за каузата и общината ще работят за Вас. Подробности може да научите в интервюто и в прикачения звуков файл:
Какво ви провокира да създадете приложението?
Идеята на CIVI като приложение е да даде на хората възможност да получат компетентна помощ от екип от хора, които се ангажират лично с техните проблеми. Всеки подаден сигнал или жалба се входира в съответната община и се следи за срока на отговор и за разрешаването на казуса най-вече.
Това приложение идва в помощ на хората, но и за нас медиите. Оказва се, че медиите в повечето случаи сме възможността на гражданите за разрешаване на даден казус.
Да, точно така. Медиите винаги са коректив и си мислим, че по някакъв начин CIVI се явява такъв коректив. Институциите не винаги могат да имат актуална информация за това, което се случва и за проблемите. Тук е ролята на активните граждани. Всяко общество трябва да има активни граждани.
Сигнализираме чрез конкретни снимки в самото приложение. Как точно става това?
Да. Когато получим сигнал, екипът ни проверяват абсолютно всички основи, на които може да стъпи един такъв сигнал, за да може да го подадем към съответната община.
Можем да подаваме сигнали не само за нашата община, а и за всяка друга.
Това е идеята, където и да се намираме в страната, да бъдем активната граждани да показваме нередностите. Оттам екипът ни ще се погрижи за разрешаването на всеки един от подадените жалби или сигнали.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..