Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ресторант заменя премахнати заведения на плажа в "Аспарухово", чакат се резултатите от проверката на РДНСК

Снимка: Светлана Михова, Facebook

Преместваем обект, тип ресторант, ще бъде изграден на плажа във варненския квартал "Аспарухово". Той ще се намира на мястото на двете заведения, премахнати миналото лято и в края на миналата година. Разрешение за изграждането на новия ресторант е дадено от главния архитект на Община Варна и е съгласувано и одобрено от Министерството на туризма. Това съобщи за Радио Варна районният кмет на "Аспарухово" Ивайло Маринов. 

Метална конструкция се изгражда в близост до защитена зона, а в района са се появили и бетонни стъпки, алармираха жители на "Аспарухово". 

За началото на изграждането на преместваемия обект е информиран областният управител на Варна, допълни Маринов. Територията е изключителна държавна собственост, уведомена е и Регионалната дирекция за национален строителен контрол, която е извършила проверки, но резултатите от тях още не са оповестени. 

Защитената растителност, която се намира в близост до преместваемия обект, не е засегната, каза още Маринов.

Ресторантът, който се изгражда на Аспаруховия плаж, според документацията ще работи целогодишно, а договорът му за концесия е до 2042 г., информира районният кмет. 

Припомняме, че сигнал за строителни дейности на плажа във варненския квартал предизвика вълна на обществено недоволство. Според Закона за устройството на Черноморското крайбрежие поставянето на преместваеми обекти на морските плажове е допустимо само с разрешение от главния архитект на съответната община и въз основа на схема, одобрена от министъра на туризма. 

Юбилей отбелязва тази година паркът в "Аспарухово", а проект предвижда неговия ремонт. "Трябва да се направят много неща, разговаряли сме с кмета Благомир Коцев, надявам се да бъдат заложени средства в новия бюджет за поетапно обновяване на парка", допълни Маринов. Живеещи в района събраха в петиция основните стъпки, които трябва да се предприемат, за да бъде отбелязан подобаващо юбилеят, и се надяват да бъде направен основен ремонт на парка.

Жители на кв. "Галата" попитаха районния кмет кога се извозват зелените отпадъци, тъй като в момента те почистват своите дворове. Оказа се, че има изготвен график. 

Подробностите чуйте в звуковия файл в началото на публикацията. 









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

8-годишно дете загина при инцидент с парашут в Несебър

8-годишно момченце от Разлог загина след инцидент с парасейлинг на несебърския плаж, съобщават от полицията в Бургас. Детето е паднало от над 40 метра височина. Въпреки спешните реанимационни действия детето починало. За момента полицията в Несебър е задържала три лица, предоставящи атракциона "парасейлинг", предаде БНР-Бургас. Инцидентът се е случил..

публикувано на 18.08.25 в 16:10

От утре започва ремонт на ул. „Капитан Райчо“ в район „Младост“

От 19 август 2025 г. започва основният ремонт на ул. „Капитан Райчо“ във варненския район „Младост“. Обновяването ще обхване участъка от бул. „Васил Левски“ до ул. „Под игото“, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна. Проектът предвижда пълна подмяна на водопроводната мрежа, нови асфалтова и тротоарни..

публикувано на 18.08.25 в 15:21

Мигрант загина при катастрофа край Шабла след гонка с полицията

Един мигрант е загинал, а двама са ранени вследствие на катастрофа в близост до село Божаново, община Шабла. По информация на ОД на МВР Добрич микробусът с шестима пътници е самокатастрофирал по време на преследване от полицейски автомобил. Петима са откарани в многопрофилната болница в Добрич. Инцидентът е  станал около 12.30 часа. Очакват се повече..

публикувано на 18.08.25 в 15:18
Снимката е илюстративна.

Гуми и сухи треви горят край Звездица

Гуми и сухи треви горят край село Звездица. Три екипа на пожарната се борят с овладяване на пожара, съобщиха от пресцентъра на полицията във Варна. 

публикувано на 18.08.25 в 14:51

Пожар в гората над "Владиславово"

Пожар е възникнал в гориста местност и сухи треви над кв. "Владислав Варненчик".  Огнената стихия вече е овладяна, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР - Варна.  снимки: Румен Сарандев

публикувано на 18.08.25 в 13:43

Шофиране в бус лентите - най-честото пътно нарушение във Варна

Движението на превозни средства в бус лентите е едно от най-честите нарушения по пътищата във Варна. Това съобщи за Радио Варна   главен инспектор Петко Камбуров, началник на сектор "Пътна полиция" в Областната дирекция на МВР. По думите му т ова е причината да бъде разширен обхватът на видеонаблюдение. Новите промени в Закона за движение по..

публикувано на 18.08.25 в 12:40

Потребителската кошница - с лев надолу

Потребителската кошница е поевтиняла с един лев и струва 97 лева спрямо седмица по-рано.  Това стана ясно от редовния брифинг на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), съобщава БНР.  Наблюдаваме един спокоен пазар на взаимодействие, каза Вилизар Георгиев, член на ДКСБТ.  Той направи и седмичен обзор за движението на цените на..

публикувано на 18.08.25 в 11:56