Антикварен магазин. Този напис привличаше вниманието ми повече от месец. Все се канех да сляза по стълбите и да надникна вътре. Теглеше ме този свят изпълнен със спомени. Един ден просто тръгнах с тази цел. Отворих вратата. Чух звук от звънче. Посрещна ме Ненчо Гочев. Той е варненец. Завършил е медицина, но не работи като лекар. От години се интересува от изобразително изкуство и старинни предмети. В началото това е хоби, а после го превръща в професия. Преди шест месеца решава да отвори антиквариат и го прави.
- Как започна всичко?
-Нещата се случиха постепенно. Аз отдавна имам афинитет към изкуството . Веднъж ми харесваше едно, а друг път друго. Отделях пари и си купувах разни неща. Други съм намирал от приятели без пари. Първите, с които започнах са от семейството на жена ми. Те са стар варненски род. Имаха много вещи с антикварна стойност и от там се запалих.
- Като казвате предмети с антикварна стойност, какви точно?
- Старинни мебели, картини, часовници, прибори, сервизи. Такива неща.
- Как решихте да отворите този антиквариат?
- През годините бях натрупал много неща, а човек все пак трябва и да живее, не само да купува. Така реших, че трябва и да продавам. Синът ми беше студент по право. Трябваше да се плащат семестриални такси. Тогава продадох част от картините си.
- Кака решавате, с кое от нещата да се разделите?
- Трудно!
- Какво са склонни да продават хората? Носят ли Ви семейни реликви?
- Хората вече продават всичко. Животът ги е притиснал до стената. Щом имат нужда от средства се разделят и със семейни ценности.
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..