Село Блъсково е доста обезлюдено днес. Всеки идва с различни болки в медицинската служба, за да получи помощ от 26-годишния д-р Христо Ранков и неговия колега д-р Джабби Амбурса. Д-р Ранков споделя, че освен лечители на телесната болка много често се налага те да помагат и на душевната болка на хората. Младият медик започва работа в с. Храброво веднага след като завършва Медицинския университет. Кани го д-р Джабби Амбурса. Двамата лекари помагат на хората в с. Храброво и в още 12 села. Първо в продължение на една година те делят един кабинет, а от три месеца д-р Христо Ранков е в с. Блъсково. Заедно ходят на домашни посещения. Правят си графиците така, че да са в полза на хората.
Пред репортера ни Вяра Николаева младият лекар разказва още:
Защо решихте да работите в селото?
Първото, което селото ми дава е достъп до пациента. Много е трудно когато вземеш диплома за висше образование по медицина да имаш реален достъп до пациента, реален контакт. На второ място е това, че на село наистина има нужда от лекар. Има голям брой възрастни, които нямат личен транспорт, децата им са далече и имат нужда от нас.
Когато д-р Амбурса ме покани да работя тук, приех с уговорката за една седмица, а след една седмица взе, че ми хареса.
А зъболекари има ли в селото?
Идва един колега зъболекар, но много рядко, само на повиквания е.
Д-р Амбурса сподели, че строи медицински център, в който ще има всичко. Ще имате и линейка.
Тази идея е страхотна и то за бъдещите поколения. Противно на очакванията селата започват лека полека да се събуждат. Появяват се млади хора, които имат някакво наследство от роднините си тук. Опитват се да развиват някакъв бизнес. Предразполагат в бъдеще за работа тук. Където има хора ще има и болни. Затова идеята на д-р Амбурса е много добра. Това, което е минус, защото той е чужденец – отчита, че няма никаква помощ от държавата. Този медицински център ще бъде обществено място, но с лична инвестиция от негова страна.
Йонка Господинова е педагог и културолог, преподава в българското училище в Париж, преди това дългогодишен учител в България. Това лято тя представя у нас своята образователна програма „Слънчеви руни“ за българските деца и за децата, посещаващи български училища в чужбина, която се радва на топъл прием от колегите й в различни държави. Йонка..
Август месец няма да се различава съществено от предходния – юли и ще е доста топъл и с изключително малко валежи, каза в интервю за Радио Варна Венета Тодорова, ръководител „Прогнози“ в НИМХ-Варна. Ще е горещо, като второто и третото десетдневие се очакват температури на въздуха до 39 градуса, особено около 20-23 август...
Международният джаз фестивал „Варненско лято“ ще се проведе от 1 до 3 август в двора на Археологическия музей, съобщи за Радио Варна Вероника Вапирова, дъщеря на Анатолий Вапиров – основател на фестивала. Събитието започва в 20:30 часа. В рамките на тридневната програма любителите на музиката ще чуят 6 концерта. Както винаги, ще..
Графит, посветен на пожарникарите, е изобразен на трафопост във варненския квартал "Вл. Варненчик". В контекста на пожарите, обхванали различни градове в страната, от сдружение "Българско графити училище" решава чрез изкуство отдават почит към огнеборците, рискуващи всекидневно живота си. Артистите Дамян Николов и София Тарасенко разказват..
Балчиклията Симеон Нейчев - Вибути с първа изложба "ОТВЪД ЗВЕЗДИТЕ В СЪРЦЕТО". Мястото е "Учебен център по изкуства", до главния горен вход на Двореца в Балчик и може да се види от 2 до 16 август, откриването е на 2 август от 18.00 часа. Срещата ще започне с кратка беседа за изкуството и медитацията, последвана от концерт с медитативна музика,..
През август морето се променя и става опасно, припомня спасителят Стефан Калинков, който допълни, че по това време се появява т.нар. мъртво вълнение, а явлението е често срещано. Където има мъртво вълнение, няма вълна, така хората се подлъгват и влизат в капана на теченията, които дърпат навътре, обясни спасителят. Най-много опасности крият зоните около..
По сигнал на граждани Радио Варна направи проверка на фактите, свързани с инвестиционното намерение за застрояване на терен от 175 декара във варненския район „Аспарухово“. За Радио Варна кметът на района Ивайло Маринов припомни, че теренът е регулиран с ПУП, утвърден през 2007 година, а е „изваден“ от така наречената „червена зона“, свързана с..