На днешния ден - 31 януари се отбелязва Международният ден на бижутера. Празник на всички майстори, които правят живота ни по-красив и цветен. Професията бижутер се нарежда сред най-древните, защото от незапомнени времена хората обичат да се кичат с красиви украшения. Първите такива прадедите ни са изработвали от материали, лесни за обработка – раковини, колиета от кучешки зъби, камъни или кожа... За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Именно там се появяват първите бижута, направени от скъпоценни метали и камъни.
В деня на бижутера Радио Варна Ви среща с младата и изключително талантлива варненка Христина Касабова - Hanny, която е и част от нашия екип. Как се ражда страстта й към бижутата, чуйте в прикачения звуков файл:
- Кога започна да се занимаваш с изработката на бижута?
- По-сериозно се занимавам с това малко повече от пет години.
- А как започна всичко?
- В интерес на истината започнах още в гимназията с медна тел, от тази която се използваше за старите бушони. Беше ми интересно дали мога да си направя нещо с нея. Също така правих бижута от изгорени бъркалки за кафе по това време.
- А с какви материали работиш сега?
- Работя предимно с полускъпоценни камъни като яспис, ахат и другите най-разпространени подобни видове. А като метал използвам предимно алуминий - най-лесен е за обработка, не потъмнява, не предизвиква алергии и е значително по-евтин от среброто.
- Според теб съвременната българка започна ли по-често да се обръща към по-нетрадиционните бижута, отколкото към масовата бижутерия?
- Да и освен, че се обръщат към този тип бижута, вече почти всяка дама си ги прави сама. Това се превърна в нещо като масово творчество, което е нещо хубаво, защото усещането е много по-различно.
- А ти откъде се учиш?
- Обучението ми започна с проба-грешка и с едни клещи,... от там насетне започнах да гледам клипове с уроци, да взаимствам идеи... Въпросът е да усетиш материала, от там нататък е лесно.
- Какво е за теб изработването на едно бижу и какво влагаш в това?
- Изработването е най-голямото спокойствие и отмора за мен. Дори и да съм прекарала 12 часа на работа, дори и да съм изморена, като се прибера и като хвана клещите в един миг всичко ми се прояснява.
- А имаш ли любимо бижу?
- Всичките ми бижута са като мои дечица, т.е. обичам ги всички еднакво.
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..