Туристическият бизнес може да замени вноса на кадри с внедряване на роботи и изкуствен интелект. Върху тази теза се фокусираха серия от лекции, дискусии и демонстрации за настоящи и бъдещи професионалисти в туризма. Събитието се проведе във Варна и събра хотелиери, представители на браншовите организации, преподаватели, ученици и студенти.
Един от лекторите е проф. Станислав Иванов, преподавател по туризъм, който прави изследвания по темата „автоматизация и роботизация на услугите в туристическия сектор”. Светлана Вълкова ни среща с експерта:
Те подобряват връзката с потребителите, подпомагат чистата оперативна дейност на фирмите, като създават едно по-особено преживяване на гостите. Например може да имаме автоматични киоски за чекиране на туристите вътре в хотела – тогава няма да е необходима рецепция, която да е на разположение 24 часа.
Същевременно някои фирми в САЩ вече произвеждат роботи, които доставят храна, напитки до стаите като румсървис. Това води до няколко последици: спестяват се разходи за труд, служителите могат да се концентрират върху допълнителни дейности, същевременно това може да увеличи и приходите, защото някои от гостите биха си поръчали румсървис, само за да видят как роботът доставя поръчката.
Кои са отрицателни последици обаче в този процес?
Служителите понякога се съпротивляват срещу технологиите, защото ги възприемат като заплаха за работното си място, а не като допълнителна помощ в работния процес.
Какво мислят работодателите у нас? Биха ли инвестирали в автоматизирани системи и изкуствен интелект?
Макар че все още не разполагам с конкретни данни /проучването по тази тема ще стартира в края на годината/, като цяло нагласите са положителни. Още повече, че това би решило отчасти проблема с недостига на кадри в бранша. Има и пречки, една от основните икономически пречки са ниските разходи за труд у нас. В Западна Европа, САЩ, Япония, Южна Корея разходите за труд са високи и относителната цена на автоматизираните технологии е сравнително ниска, спрямо цената на труда. При нас е обратното, използването на робот у нас би излязло по-скъпо, отколкото труда на хората - което не е за хвалба, просто тук работниците са ниско заплатени.
Но ако всичко това се въведе в световен мащаб, ние също ще трябва да направим тази стъпка...
Да, България не е изолирана от тези тенденции. Процесите са започнали вече. Самите фирми ще се разделят на две големи групи: такива, които залагат много на автоматизирани системи и по-малко на човешки фактор, но там цените биха били по-ниски; и други, които ще наблягат на обслужването от хора . Вторите ще предлагат по-високи цени за същата услуга.
Т.е. комуникацията с живия човек струва по-скъпо от изкуствения интелект?
Да, винаги.
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..