Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дом от стомана за 150-сет години

Човек има две родини - едната, където е роден, а другата - където живее добре. Това гласи древна индийска поговорка. И ако вникнем в нея ще се убедим, че домът далеч от шумния град е за предпочитане заради уединението с природата и тишината. Все повече семейства избират живота извън града, в т. нар. градски къщи. Къщи от дърво, стомана и монолитно строителство, с интересна архитектура се градят във вилните зони край Варна - в района на Траката, Ален мак, кв. Виница и др. Това каза за Радио Варна арх. Никола Витанов, който се занимава с проектирането и строителството на къщи от стоманени конструкции. Лично той предпочита в момента уюта на градския си апартамент, защото е по-удобно за живеене. Не изключва след време, обаче, когато децата му пораснат и станат самостоятелни, да заживее със семейството си точно в такъв модерен дом извън града. Практични съвети за избора на модерен дом и как се изгражда къща от контейнери, чуйте в интервюто с арх. Никола Витанов:





Моят опит показва, че младите хора търсят комфорт извън града, спокойствие, зеленина и т.н. Постигат го чрез т.нар. градски къщи с по-малък двор и с по-компактна сграда, която да има обема на апартамент в града.

Какви са предимствата на един такъв модерен дом?

Предимствата са много. Най-важното е, че това е дом, който отговаря на индивидуалните изисквания на клиента.

Говорим за модерен дом, но нека да го разграничим от стандартния дом. Кое го прави модерен?

Параметрите на една сграда дава модерния дом. Обикновено това е добра топлоизолация, по-добра шумоизолация, и е разход, който най-бързо във времето се изплаща.

Бързо се строи за разлика от стандартното строителство.

Да. Минаваме и към момента с изпълнението и сухото строителство. Това са т.нар. монтажни работи (сглобяеми къщи). Те биват дървени, стоманени, сламени, монолитни.

А вие какви къщи изграждате?

Основно със стоманени конструкции се занимавам.

Повече устойчивост ли има този вид конструкция във времето?

Има, да. При дървените къщи има голям проблем - липсата на качествен дървен материал в България. При закупуване на качествен материал за изграждане на дървена къща, цената става съизмерима с тази на стоманената конструкция и на монолитното строителство.

Колко къщи от стоманена конструкция има построени във варненска област?
 

Аз лично съм изградил и проектирал 15 на брой. Може би над 50-сет са къщите в региона, които са изградени през последните пет години от колегите в този бранш.

Къде най-много се проектират такива къщи?

Във вилните зони - Траката, Ален мак, кв. Виница и др. Там, където хората търсят уединението.

Има тенденция да се правят къщи от контейнери. Вие имали ли сте подобна задача?

Имам скромен опит в тази област. Смея да твърдя, че не е рационално за нашите условията в България. Цената, вложените материали и труд, за да бъде устойчиво, е по-висока отколкото да се направи по друг начин.

Има ли такава къща построена вече край Варна?

Да. Къщата се намира в с. Приселци.

Това ли е бил най-трудният проект, който сте имали?

Може би, да.

Колко време ви отне изпълнението на проекта на тази къща от контейнери?

Много бързо го завършихме, но с много големи усилия и непредвидени логистични пречки. Гражданите строят всякакви сгради на места, където няма добра инфраструктура или липсва такава. Просто общината не се е погрижила за това.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00