150-ата годишнина от рождението на капитан I ранг Димитър Добрев бе отбелязана тържествено във Варна с военен ритуал и поднасяне на венци и цветя. Церемонията се състоя пред паметника му до Военноморския музей в Морската градина. Капитан Добрев е командир на отряда торпедоносци, извършили атаката срещу турския крайцер „Хамидие” по време на Балканската война.
Името на морския офицер обичайно се свързва с тази голяма военна победа на българския флот. Какво е малко известно за кап. I ранг Димитър Добрев, разказва директорът на Военноморския музей Мариана Кръстева:
Капитан I ранг Димитър Добрев е учил във Военното училище в София, участник е в Сръбско-българската война, завършил е морско училище в Австро-Унгария. Завършва и артилерийския офицерски клас на Руския императорски флот в Кронщат. Участвал е в Руско-японската война и затова е награден с руски орден. Орден „За храброст” – трета степен получава за атаката срещу „Хамидие”. След уволняването си от армията през 1914 година завършва право и работи като адвокат в София. Почива в Търново, но е погребан във Варна.
Бюст-паметникът на кап. Добрев е дело на скулптора Христо Боев и арх.Димитър Даскалов, открит е на 29 ноември 1978 година.
По повод 150-ата годишнина от рождението на капитан I ранг Димитър Добреви 130 години от рождението на капитан-лейтенант Кирил Минков Военноморският музей и Военноморските сили обявяват конкурс за историческо есе, посветено на моряците-герои от войните за национално обединение.
Темите са:
1.Един български флотоводец в изпитания и победи (капитан I ранг Димитър Добрев)
2.За героизма няма давност (капитан-лейтенант Кирил Минков)
В конкурса могат да се включат ученици от 8. до 12. клас, крайният срок е 10 април.
Подробности – в сайта на музея: http://www.museummaritime-bg.com/ или на телефон 052 73 15 23.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..