Българската православна църква почита днес църковния празник Неделя сиропустна, наричан от народа Сирни заговезни или Прошка. Празникът се отбелязва седем седмици преди Великден и една седмица след Месни заговезни, а след него - от утре, започва Великият пост. На Сирни заговезни - преди началото на Великия пост, православните християни за последен път до Великден вкусват млечни продукти и яйца. На трапезата, подредена с подчертано обреден характер, се слагат баница, питка, млин със сирене, варени яйца, бяла халва с ядки, риба. На този ден се припомнят Христовите думи: "Ако не простите на човеците съгрешенията им, и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви". Затова традицията изисква всеки да поиска прошка от хората около себе си - близки и познати - за огорченията и обидите, които волно или неволно им е причинил, както и сам да потърси в себе си сили да прости на тези, които са го наранили. В Неделя сиропустна в храмовете в страната християните се събират за вечерна служба, след която взаимно се опрощават, като всички - духовници и миряни - си искат един от друг прошка и взаимно си прощават всичко сторено с дума, с дело или с мисъл.
Според народните традиции вечерта на празника при родителите се събират семействата и техните синове, дъщери, внуци, за да заговеят с млечни храни. На Сирни заговезни прошка си вземат по-млади от по-стари, деца от родители, младоженци от кумове - целуват ръка и изричат: "Прощавай, мамо, тате.." - "Господ да прощава, простен да си!", е задължителният отговор. Веселието по време на вечерта е най-голямо при т. нар. хамкане. След вечерята бабата завързва парче халва, сирене или сварено яйце в края на червен вълнен конец и го разклаща. Децата са насядали на пода и се стремят с уста да захапят парчето храна. Обредът се нарича "люшкане". Бабата запазва червения вълнен конец и с него лекува болестите по агънцата. Най-характерен обичай за празника е запалването на празнични огньове, наричани Сирнишки. Огънят се пали от момчета и ергени, като се използва "мамуляк" /слама от царевица/ и "черешовина" /кори от черешово дърво/. Огънят се прескача от всички. Вечерта на Сирната неделя мъжете оповестяват заговяването за Великден, стреляйки с пушка. Със Сирни заговезни са свързани и кукерските игри.
Откриха бойна граната на устието на Дяволска река в района на Приморско, съобщиха от ВМС. На мястото е изпратен специализиран екип от Военно формирование - Бургас за да обезвреждането на невзривения боеприпас.
Идеи как да се популяризира историческото ядро на Варна, а т.нар. Гръцка махала да се съживи и модернизира, очакват от Община Варна. Община Варна обяви пазарни консултации във връзка с предстояща обществена поръчка за „Инженеринг – проектиране и изпълнение. С проекта ще се цели „Отваряне града към морето" (зоната между улиците „Дунав“-„Дебър“-..
Варна ще бъде домакин на едно от най-големите спортни събития в страната – Маратон Варна 2025. Събитието ще се проведе на 11 май, неделя, и на него се очакват стотици участници от лекоатлетически клубове в страната и бегачи от цял свят. За обезпечаване на 21 километровото трасе, екипът на маратона се обръща с призив към активни граждани да се включат..
Средно по четирима на ден са търсили помощ от лекар във Варна заради ухапване от кърлеж. 27 души са регистрираните потърпевши за периода 25 - 30 април, съобщават от Регионалната здравна инспекция - Варна. Отчетен е двоен спад на чревните инфекции, заболелите са 13. 20 са случаите на варицела и 15 на скарлатина.
След студовете през април в Добруджа, сливите наесен край балчишкото село Дропла ще са колкото да ги опитаме. Почти всичко е унищожено. Това коментира земеделският производител Мартин Маринов, който преди близо две години откри кампанията за бране на сливи с празник край селото и с желанието това да стане ежегодно. Тогава реколтата от едно дръвче е..
След два инцидента с електрически тротинетки в Силистренско - трима младежи са в болница с тежки травми, предаде БНР. Две момчета на 14 и 13 години са в медикаментозна кома, а 20-годишно момиче е в критично състояние. В първия случай – двама непълнолетни са пострадали сериозно при падане от тротинетка в Дунавския парк. Инцидентът е станал вчера..
На 2 май, по стар обичай, Бяла чества своя патрон и закрилник – Св. Атанасий Велики. Тържеството се организира от Община Бяла в партньорство с Общинския културен институт /музей/ – Бяла, съобщават от Музея. Десетки граждани и гости на Черноморския град се събраха днес от 11:00 часа на Античната крепост на нос Св. Атанас за традиционния водосвет за..