Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво е бъдещето на хомеопатията?

Снимка: Архив

Защо учени от БАН призоваха обучението по класическа хомеопатия в медицинските вузове у нас да се прекрати и какво е бъдещето на този вид алтернативна медицина? За Радио Варна коментираха двама лекари-практици.

"В един Медицински университет трябва да се изучават само тези научни дисциплини, които почиват на доказателствата. Не би трябвало да се изучава нещо, за което няма никакви научни доказателства, че е клинично ефективно и че е безопасно. Така, че дори факултативно не мисля, че хомеопатията има място в медицинските университети". Това коментира клиничният алерголог д-р Янислава Илиева, заместник-управител на Специализираната варненска онкоболница. Според нея много хора мислят, че хомеопатията е приравнена към фитотерапията или натуралната терапия, а това не е така. "Морелечение, калолечение например са методи в медицината, които се изучават във физиотерапия и са доказали своята клинична ефективност. Нямам нищо против хомеопатията да се изучава тогава и само тогава, когато се докаже по съответния ред, че това лечение има клинична ефективност. Ако искат тези продукти да се прилагат като медикаменти трябва да има промяна в регулацията, да минават разрешителния режим на всички останали лекарства", каза още д-р Илиева.





"Прогресът не може да бъде спрян и съм абсолютен оптимист, че класическата хомеопатия има бъдеще в университетите. Благодаря на учените от БАН, че се поинтересуваха от алтернативната медицина у нас. Вярно е, че хомеопатията не е поставена на научни основи в България, а се провежда под формата на курсове, в които могат да участват представители на различни професии, без да се съблюдава това, че се оперира с човешки живот. Това е още една причина да се изучава в университета". Това е мнението на д-р Елия Костова, специалист вътрешни болести, магистър хомеопат, акредитиран от Асоциацията на Хомеопатичните Лекарите в България и Европейски Комитет Хомеопатия. "Хомеопатията е полева наука и бъдещето й е свързано с друга наука - физиката. Медицината вече е толкова напред, че се изобретяват скенери, които ви сканират цялата полева честота без да ви коства време или усилия. И тези честоти, които във вас са дисбалансирани ще ви бъдат внасяни и няма да има нужда да се слагат на захарен носител, вода, музика или всякакъв друг вид носител на вибрационна честота, за да бъде внесен във вашето тяло", коментира д-р Костова.


   Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00