Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложбата "Знаци на свободата и героизма“ на 3 март в НИМ в София

| обновено на 01.03.18 в 11:59

Изложбата "Знаци на свободата и героизма“ ще гостува на 3 март в НИМ в София.Експозицията е посветена на 140-годишнината от Руско-турската освободителна война (1877 – 1878 г.) и включва над 50 картини, гравюри, фотографии и документи. Началото е поставено във Варна. Основен акцент  са живописните платна на художниците Марина Варенцова-Русева и Николай Русев, създадени специално за проекта по стари фотографии и публикации в пресата от края на XIX в.. Към картините на двамата автори се прибавят и графики на руския художник Вячеслав Бабияк, които пресъздават руски пълководци и места на военните събития. За първи път от тридесетина години насам съвременни художници у нас разработват в цялост темата за Руско-турската война. Инициативата е на Наско Якимов, покойния проф. Валентин Плетньов, който беше директор на РИМ - Варна, историка Борислав Дряновски и фотографа Иво Хаджимишев.

С Наско Якимов разговаря Вяра Николаева:Снимка

- Идеята беше изложбата да остане отворена и да бъде допълвана. Какво ново?

-Създадоха се още 5 живописни творби. Изложбата се попълни с портрет на румънския крал Карол І, нарисуван от Марина Русева. Николай Русев работи над три платна - „Казаци при Дунава”,  „Пътят към София” и платно, което изобразява освобождаването на Ст. Загора. Гибелта на над 14 хил. българи при повторното завземане на града от турската армия.

Снимка


- Как ще продължи тази изложба? От София накъде?

- Аз съм изключително благодарен на доц. д-р Бони Петрунова, която е новия директор на НИМ. Благодарен съм, че прие нашето предложение и ангажира целия екип, за да се получат нещата по-най-добрия начин. Изложбата съчетава  оргинални художествени, живописни творби, графики, фотографии, документи и оригинални предмети от войната. Това са оръжия, униформи, пособия използвани от руските и румънски войни, както и от българските опълченци.Така се надявам изложбата да е по-привлекателна и интересна за посетителите. Изложбата ще стои в София един месец. Вече сме били в Шумен, Плевен, Ст. Загора, Велико Търново, Русе. Имаме покани от няколко града в България. Най-вероятно първо след столицата ще посетим Силистра.                       

Снимка




Имаме предварителни разговори за представяне на изложбата през есента в Санкт Петербург. Надявам се с помощта на Община Варна и на други държавни институции да можем да осъществим това гостуване. Искаме да издадем и един каталог на изложбата, защото това е изключително интересно и значимо културно явление за страната. До сега сме използвали средства само от частни организации.


Цялото интервю с Наско Якимов можете да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45