Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите пожарникари във Варна назначени срещу една връхна дреха

| обновено на 01.03.18 в 15:13
Снимка: Радио Варна, Вяра Николаева

Във връзка с честванията на 140 годишнината от основаването на пожарното дело в гр. Варна, РДПБЗН – Варна планира да попълни и обнови музейната сбирка в сградата на бул. „Сливница” № 159. Същата ще бъде отворена за посещение от деца, ученици, граждани и гости на града в навечерието на празника. През далечната 1878 година по предложение на г-н Велико Христов – Кмет на Варна се закупуват две ръчни помпи (тулумби), принадлежности към тях и се предават във владене съораженията от турската община, за да могат да бъдат ликвидирани възникнали пожари. На 19.ХІІ същата година с решение на Общинския съвет назначават четирима щатни пожарникари, с което се поставя началото на пожарната служба във Варна. Интересен факт е , че това става срещу една връхна дреха, а не срещу заплата. Имали са задължение то да наблюдават за пожари в града от високо място и да събират пристанищните работници за съдействие, ако има пожар. Това е в далечната 1878 год., разказва  комисар Тихомир Тотев, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ във Варна. Вяра Николаева разговаря с него:

Снимка- Какво може да бъде видяно в експозицията към днешна дата?

-Музейната сбирка на втория етаж в сградата ни на бул. „Сливница” № 159 на втория етаж се реализира по идея на пол. Сашко Грудев, тогавашен  началник на Областна дирекцияПожарнабезопасност и защита на населението”-Варна. Идеята беше да съберем материали, зрънце по зрънце историята на пожарното дело. Тук да идват ученици, деца, наши колеги, които да се възпитават в традициите на огнеборците. Включихме се доста хора . 

СнимкаВсички се обединихме, за да създадем тази изложба. Имаме над 200 експоната. Тук може да се види първият телефон, който е бил монтиран в тази сграда. Не първият въобще. Има интересни факти за първите телефони в града. Првият е бил между пощата и общината. Вторият между пощата и пожарната охрана. После идват околийското, полицията и т.н.. Имаме учебници, помагала, нормативни актове от 40-те години и преди това. Имаме съоражения, каски, униформи, награди, снимки и др.. Стана ясно, че за жалост, че някои от нещата, които сме имали не сме запазили. Това е и причината сега, когато сме на прага на 140 годишнината от основаването на пожарното дело в гр. Варна, да се обърнем към нашите колеги, към гражданите, които имат запазени вкъщи снимки, униформи, пагони, материали за пожарната, ако имат желание да ни ги дарят.

Снимка  Снимка  Снимка

- Кога се надявате да можете да посрещнете първите посетители?

- Условно казано, мислим да направим две зали. Едната да е във фоайето на втория етаж, а другата на третия. Идеята е да представим и развитието на „Гражданска защита”. Както знаете през 2010 година двете структори се обединиха в една и работят заедно. Вчера ми донесоха плакати, които са се ползвали с учебва цел. Може да се види как се поставят противогази. Смятам, че ще можем да реализираме и тази идея. Планираме да отворим музейната експозиция около 14 .ІХ. , тогава е празника на пожарната. Това е и в навечерието на новата учебна година. Ще започнем с организирани посещения на деца и ученици. Ще могат да идват и граждани. Стига да имат интерес.

Снимка  Снимка  Снимка

- Много деца проявяват интерес към професията на огнебореца. Факт е, че организирате множество инициативи.  Доколко искат да станат като вас?

- Наистина имаме много инициативи. Работим с децата от детските градини и училищата. Много обичат да сеснимат с нас и пожарните автомолили. Масово момчетата казват, че искат да станат полицаи или пожарникари. По-късно мечтите им се променят. Когато се обави конкурс от Министъра на вътрешните работи за попълване на щата на варненската пожарна служба за едно място се явяват 5-6 човека. Това показва, че все още има интерес към нашата професия. Не е отминал.

Снимка  Снимка  Снимка

Цялото интервю с ком. Тихомир Тотев, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ във Варна можете да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00