Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трети март - дългият път към успеха!

| обновено на 03.03.18 в 02:10

Иво Иванов е млад човек, който е наследник на поколения предприемачи.  Родът идва във Варна от Севлиево, където дядовците показвали на съвременниците си, че успехите са възможни, стига да не се отказваш и да търсиш изход от всяка ситуация. Така прави и той. Има участие в няколко международни компании, но споделя, че парите не са най-важното. Той иска да накара сънародниците си да повярват в себе си. Издава книги за българската история на скандинавските езици, където представя на чужденците и хубавите страни в характера на българите.

Трети март отваря нова страница в българската история, която показва едно нещо, което е много актуално и днес. Когато някои хора казват, че сега България има проблеми, че българите намаляват, че не сме единни... Когато днес говорим за Трети март, се оплакваме от настоящето...А тогава какво е било? Тогава България е била 2 милиона. Трети март трябва да ни напомни, че сме извървели дълъг път на изграждане от нулата в ситуация, когато някои са смятали, че няма да има...

Когато си мислим за националния празник, трябва да знаем, че всичко може да се повтори и да тръгнем от по-ниските позиции, където сме сега, напред - с правилната работа и с правилните хора!

Това го казвате като българин или като предприемач?

За развитието на една държава са нужни предприемачи. Тогава се развива селско стопанство, но то не се прави само с голямо желание за производство, то си има план...

Едно предприемаческо действие първо трябва да е "здравословно", за да не се самоунищожи. "Вдигането на крака" на страната е възможно благодарение на предприемачеството, а това съществува в България. Някои хора твърдят, че сме на последно място в Европа по този показател, но за мен това са някакви поръчки на чуждестранни субекти...

Като човек, който е част от системата, смятате, че не е така?

Абсолютно. В България самата икономическа ситуация стимулира предприемачеството естествено... Малък бизнес не съществува в Германия, Швеция, Финландия. Там има големи фирми или човек работи за някого.

В България може да има големи трудности, но все пак се изкарват пари. А там самата система не стимулира това "удоволствие".

В Австрия минималният осигурителен праг е 400 евро. Но държавата печели от един нает на заплата работник поне 4 пъти повече. Тогава кой ще иска да стимулира подобно нещо?

В България нещата са много пластични, изключително удобни за бизнес. Тук никой не ти слага такава преграда. А самият предприемачески дух идва от историята....

Във Вашия род далеч назад в годините има много предприемачи?

Така се оказа. На мен ми беше много интересно да откривам родовата история докато ми разказваха за дядо, който е от Севлиевския край. Някои роднини стигнали до Уругвай, Южна Америка. Неговият дядо бил току-що пристигнал в Америка, когато избухва Балканската война и той се връща, за да участва в сраженията...

Какви са били Вашите предци?

Във военно дело, има един чичо, който участва в авиацията, има и човек , който е преминал през фронтовете на Балканските войни и е оцелял. Наскоро попаднах на неговото военното канче за вода... Нямало е вечер, когато моят прадядо да не си направи добро легло, за да не ляга направо в калта на окопите... Тези неща никой не им ги е казвал, но това също е един предприемачески дух.Трябва да слушаш и себе си.

Още за предприемачеството у нас и в Европа - в интервюто на Габриела Гаврилова с младия предприемач Иво Иванов.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Явор Колев: За ветроходството вероятно има написани повече книги, отколкото за шахмата

Регионалната съдийска колегия по ветроходство във Варна има нов председател. В следващите две години на поста ще бъде Явор Колев, едно от популярните и утвърдени имена у нас като състезател, треньор, организатор и съдия.  "К расотата на ветроходството е, че никога не успяваш да го изучиш. Няма момент, в който да кажеш: "Вече не ми е интересно,..

публикувано на 25.02.25 в 08:00

Прекаралият 70 дни в плен отец Васил Вирозуб: Руският мир е студ, глад и изтезания

Езикът ни, културата ни са важни за отстояването на украинската идентичност, за опазването на духа ни , казва отец Васил Вирозуб от Православната църква на Украйна (ПЦУ), антипод на вече забранената проруска Украинска православна църква (УПЦ). Военен капелан към 88-ми батальон, той е един от пленените на Змийския остров (о. Змийний) на 25..

публикувано на 24.02.25 в 08:10
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази законът, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00