Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отбелязва 140 години Свобода

Издигане на националния флаг пред паметника на Незнайния войн, тържествена заря-проверка и поклонение на връх Шипка са част от събитията по отбелязване на годишнината днес.

Историческият връх Шипка ще посрещне хиляди българи, които ще отдадат почит пред подвига и саможертвата на героите в Руско-турската война от 1877-1878 година. Благодарствен молебен ще бъде отслужен в храма „Рождество Христово“ в град Шипка в присъствието на Московския и на цяла Русия патриарх Кирил. За тези, които мислят да се включат в празника на връх Шипка, обаче, е важно да знаят, че транзитното движение през Шипка ще се пренасочва към Прохода на Републиката.

Старозагорци отново ще изминат пътя-поклон до хълма „Бранителите на Стара Загора“ в шествие с националния флаг. Триста метровото знаме за четвърта поредна година отново ще бъде пренесено на ръце от военнослужещи от Втора механизирана бригада, заедно с желаещите да застанат редом до тях старозагорци и гости на града.

В 11 часа започва церемонията по издигане на Националното знаме на България пред паметника на Незнайния воин в столицата. В ритуала ще участват министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на отбраната генерал-лейтенант Андрей Боцев, представителни подразделения на Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър. По време на изпълнението на химна на Република България ще бъде изпълнен артилерийски салют от 20 залпа. Те ще бъдат произведени от 122 мм артилерийска батарея от състава на Националната гвардейска част, разположена в Княжевската градина в столицата.

В 12.00 часа ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред официалния вход на сградата на Администрацията на президента.

От 11.45 часа пред Паметника на българския опълченец ще се проведе Тържествено честване на Националния празник. Слово ще произнесе вицепрезидентът Илияна Йотова. В програмата ще участват актьорите Силвия Лулчева и Мариус Донкин, певците Мая Нешкова, Мартина Иванова и Илия Луков, хор „Гусла” с художествен ръководител акад. Валентин Бобевски, ученикът Мартин Желев. Слова ще произнесат доц. д-р Тодор Чобанов – заместник-кмет на Столична община, Н. Пр. Посланикът на Русия - Анатолий Макаров, както и проф. Андрей Пантев.

Кулминацията на честванията ще бъде в София, където на площад „Народно събрание“ ще се състои тържествената заря-проверка. Президентът и Върховен главнокомандващ на въоръжените сили Румен Радев ще приеме почетния строй на представителните части на Българската армия. В церемонията ще участват Гвардейският представителен духов оркестър, представителни блокове от състава на Националната гвардейска част, военни формирования Горна Малина, Мусачево, Божурище и знаменен взвод със знамената-светини – Самарско знаме, Щандарт на 1-ви конен полк, Знаме на 23-ти пехотен Шипченски полк, Знаме на 15-ти пехотен Ломски полк, Знаме на 13-ти пехотен Рилски полк, Знаме на 25-ти пехотен Драгомански полк, Знаме на 30-ти пехотен Шейновски полк и Знаме на 6-ти пехотен Търновски полк. Командващ на тържествената проверка (заря) ще бъде бригаден генерал Валери Цолов, заместник-командир на Сухопътните войски. В Централния военен клуб ще се състои традиционният прием за Трети март, даван от държавния глава.

Така изглеждаше времето и подготвителните работи при връх Шипка вчера. Почистването продължава и днес.

Снимка


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в маршрута на автобуси по линия 10 заради ВиК-авария

Поради възникнала авария на тръбопровод днес от 19,00 часа автобусна спирка "Хаджи Димитър" няма да бъде обслужвана.  След спирка "Роза" автобусите по линия 10 продължават по локалното платно и на кръстовището с ул. "Подвис" завиват надясно за да се включат по маршрута си, съобщават от Градски транспорт.

публикувано на 18.08.25 в 18:45

Незаконно сметище на ул. "Праскова", шофьори разчистват, за да минат колите им

Нерегламентирано сметище се е образувало на ул. "Праскова" в кв. "Пчелина" във Варна. Незаконно изхвърляне на боклук, включително и едрогабаритни отпадъци, се извършва от месеци, разказа Радослава Сидерова. По думите й на площадката доскоро е имало два контейнера за битов смет, сега поради неясни причини е само един. Проблемът обаче не се изчерпва само..

публикувано на 18.08.25 в 17:25

ПП–ДБ - Варна с позиция срещу откриването на руско консулство до щаба на ВМС във Варна

По информация, потвърдена от Министерство на външните работи, Руската федерация, чрез дипломатическа нота, изпратена от своето посолство в София до МВнР, е отправила искане за откриване на Генерално консулство във Варна, съобщават от "Продължаваме промяната - Демократична България" - Варна в своя позиция. Те посочват, че посоченият аргумент е..

публикувано на 18.08.25 в 17:09

8-годишно дете загина при инцидент с парашут в Несебър

8-годишно момченце от Разлог загина след инцидент с парасейлинг на несебърския плаж, съобщават от полицията в Бургас. Детето е паднало от над 40 метра височина. Въпреки спешните реанимационни действия детето починало. За момента полицията в Несебър е задържала три лица, предоставящи атракциона "парасейлинг", предаде БНР-Бургас. Инцидентът се е..

публикувано на 18.08.25 в 16:10

От утре започва ремонт на ул. „Капитан Райчо“ в район „Младост“

От 19 август 2025 г. започва основният ремонт на ул. „Капитан Райчо“ във варненския район „Младост“. Обновяването ще обхване участъка от бул. „Васил Левски“ до ул. „Под игото“, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна. Проектът предвижда пълна подмяна на водопроводната мрежа, нови асфалтова и тротоарни..

публикувано на 18.08.25 в 15:21

Мигрант загина при катастрофа край Шабла след гонка с полицията

Един мигрант от Египет е загинал днес при тежка катастрофа край село Божаново, община Шабла. Инцидентът е станал след преследване от страна на гранична полиция, след като по-рано през деня миниванът не се подчинява на сигнал да спре за проверка.   Около 11.30 часа е подаден сигнал от АПИ за неспиране на автомобил при техен сигнал близо до Каспичан, в..

публикувано на 18.08.25 в 15:18
Снимката е илюстративна.

Гуми и сухи треви горят край Звездица

Гуми и сухи треви горят край село Звездица. Три екипа на пожарната се борят с овладяване на пожара, съобщиха от пресцентъра на полицията във Варна. 

публикувано на 18.08.25 в 14:51