Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Апитерапията все по-често заменя традиционната медицина

Мирана Илиева е от град Плевен. По образование: инженер-химик, по призвание: пчелар, по сърце: апитерапевт. Това е личната й визитка.

За Радио Варна тя сподели, че чете много литература, както наша, така и чужда, свързана с апитерапията, затова е в течение на всяка новост в тази област. Цялото й семейство е посветлило ежедневието си на пчелите. Имат два пчелина в село Рибен.

Ваня Славова разговаря с Мирана Илиева:

- Какво всъщност включва апитерапията?

- Апитерапията е изкуството да се използват всички пчелни продукти – от меда до пчелната отрова. Съвременната наука вече е открила силата на пчелните продукти, но ние не сме първите, които са установили това. В действителност апитерапията е доста стара терапия – произходът й може да се проследи още от Древна Гърция и Китай.

Апитерапията е комплексно понятие от производните „apis“ - пчела и „terapia“ - лечение.

Преди около 1000 години знаменитият учен от Изтока  Авицена пише:"Медът ободрява, възбужда апетита, подобрява храносмилането, възстановява паметта, изостря мисълта." Но и значително по – рано медът е бил използуван за лечение на различни болести. Лекарите от древен Египет например са препоръчвали меда като най – добро средство за лечение на всевъзможни очни заболявания, кожни възпаления и рани. Съвременната медицина потвърждава, че умерена ежедневна употреба на мед съдейства за по – добро храносмилане, регулира киселинността на стомашния сок. Затова той е част от лечението на гастрити и язвата на стомаха и дванадесетопръстника, т. е. заболяванията, които се съпровождат с повишена киселинност.

Благодарение на противовъзпалителното и на противомикробното действие на меда по отношение както на вирусите, така и на бактериите и гъбичките този пчелен продукт продължава и днес, както и преди хиляди години да се използва за профилактика и лечение на редица инфекции на дихателната, стомашно – чревната, пикочно – половата и други системи. С помощта на съвременните методи за изследване тези качества на меда вече са категорично доказани. От гледна точка на калориите медът може да се конкурира с такива високоенергийни храни като шоколада, какаото, орехите, захарта: 100 г мед, съдържа 335 кал. И затова той е необходим за умствено или физически изтощени хора или за възстановяване след продължително боледуване.
Медът спомага за подобряването на общото състояние при болни с анемия. Препоръчва се ежедневно изпиване на 100г мед, разделен на три части между храненията. Не всички знаят, че една топла чаша медна вода (две чаени лъжички мед в 200 мл вода), изпита един час преди сън, е чудесно сънотворно и разхлабващо средство. Да, медът помага на болните да се лекуват, а на здравите да станат още по - здрави. Дълбоко съм убедена, че човечеството преди сто години е живяло по друг начин, не като нас: придатъци към лекаря и фармацевта.

- Да разбирам, че медът е основно и универсално лечебно средство?

- Да, медът е един от продуктите. Пчелите дават девет благословени продукта, които са доказано ефикасни и два, които са спорни все още. Медът- това е една готова храна, която се усвоява директно от клетките, без да е необходимо кой знае каква преработка. Затова чистият, хубавият качествен мед е подходящ дори и при хора, болни от диабет. Само че трябва да се внимава за качеството на меда.

-Кой мед е подходящ за диабетно болни?

- Акациевият. Той е препоръчителен и за диабетици, и за хора, които имат кардиологични проблеми. За малки деца. Те се захранват с акациев мед, тъй като по състав е подходящ за неукрепналата все още храносмилателна система при децата.

Цялото интервю с Мирана Илиева може да чуете в прикачения файл:





Пчелари Илиеви са 3 поколения-Веселин и Мирана, синът им Константин и неговата дъщеря Мирела. Всеки от тях има точно място и задачи в организацията и грижата за пчелите. Пчелинът им е на 23 км. Североизточно от Плевен в чиста и екологична местност. От 2011 година работи и втори пчелин в район с богата и разнообразна цветна растителност. С пчеларство се занимават от около 30 години. Не са потомствени пчелари. Идеята им за пчеларстване идва от любовта им към пчелните продукти и от хоби се е превърнало в професия. Носители са на много призове от фестивали и изложения.











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 28.09.24 в 14:05

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00