Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Напомпване" на стоките с вода е най-честата фалшификация у нас, сочи проучване на ИУ-Варна

5
Доц.д-р Теменуга Стойкова
Снимка: Радио Варна

Културата на потребление у нас е повишена и българският потребител знае правата си, каза за радио Варна доц. Теменуга Стойкова – ръководител на Центъра за качество на стоките и потребителска защита в ИУ – Варна.

Центърът е създаден преди 2 години и е породен от потребността на пазара и необходимостта от извършване на сериозни научни изследвания. Той обвързва структурите, които отговарят за стоките на пазара и техния контрол с общата цел – защита правата на потребителите и по-добро качество на живота. За двете години работа в центъра се извършва идентификация на стоките закупени от пазара.

Резултатите показват, че най-честите фалшификации са свързани с „напомпване” на  стоките, поставяне на по-голяма маса на продуктите отколкото е действително, посочи доц. Стойкова. Това е свързано както с хранителните продукти, така  и с козметичните препарати.

„Проблемите съществуват и там където има опаковка на стоките и взаимодействието между опаковка и стока.”, посочи още доц.Стойкова. „Много често се използват вторични опаковки, след рециклиране, които при контакт с храните отделят вредни вещества.”

Като потребители най-много грешим по отношение идентифициране на асортиментния вид, допълни доц. Стойкова. Тя посочи, че една от най-честите фалшификации е предлагане на един асортимент вместо друг – примерно тоалетна вода или парфюм. Няма как човек да разбере кое какво е, защото не е обявено на маркировката.

Основно право на потребителя е той да получава информация за стоките и тя да не бъде подвеждаща и заблуждаваща, каза още доц. Стойкова.  И припомни, че най-важното е потребителите да четат етикетите на стоките за тяхното съдържание и да гледат срока на годност на всяка стока.

Центърът за качество на стоките и потребителска защита в ИУ – Варна проведе кръгла маса на тема „Качество на стоките и защита на потребителите“, съвместно с  Държавната агенция за метрологичен и технически надзор и Комисията за защита на потребителите.

Форумът се организира по повод Световния ден на потребителя 15 март и се проведе под егидата на Министерството на икономиката. В кръглата маса се включиха и представители на неправителствени организации и бизнеса.

Чуйте още в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

4 градски чешми във Варна са със спряна вода заради сериозни технически проблеми

Четири от общо 43-те градски чешми, за които отговаря Община Варна, са със сериозни технически проблеми - тези зад Летния театър, под Пантеона, в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров" и на Шишковата градинка. Това съобщи за Радио Варна ресорният заместник-кмет Димитър Кирчев.  Две от чешмите в Морската градина са с прекъснато..

публикувано на 29.05.25 в 15:50

Събраха над 100 подписа по казуса с преместването на учениците от ОУ "Св Кирил и Методий" заради ремонт

Над 100 са подписите на родители на ученици от втори и трети клас от ОУ "Св Кирил и Методий" във Варна за осигуряване на безопасна среда за децата им и целодневно обучение след преместването в друга сграда заради ремонта на училището. Сезирано е и Регионалното управление на образованието, както и Министерството на науката и образованието...

публикувано на 29.05.25 в 15:50

Затварят улици в центъра на Варна в събота и неделя

Във връзка с инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“, свързана с Международния ден на детето – 1 юни, през предстоящия уикенд ще бъдат затворени за пътни превозни средства участъци от булеварди и улици в централната част на Варна. Промяната в организацията на движението предвижда:   I.  Да се преустанови движението на ППС от..

публикувано на 29.05.25 в 15:09

Община Варна ще поеме дългосрочен заем за финансиране на ключови проекти

Общински съвет – Варна одобри предложението на кмета за поемане на дългосрочен общински дълг.   Той възлиза на  до 23,5 млн. лева.  Средствата ще се използват за съфинансиране и осигуряване на устойчивост на важни инфраструктурни проекти, частично финансирани с европейски средства.  Целта е да се гарантира своевременното изпълнение на проекти,..

публикувано на 29.05.25 в 14:33

Деца ще могат да се снимат с полицейска и пожарна техника в центъра на Варна за 1 юни

За Международния ден на детето – 1 юни, в центъра на Варна - в района на кръстовището на булевардите "Княз Борис I" и "Сливница", ще бъде организирано специално събитие за най-малките. В рамките на празничния ден ще бъдат разположени полицейски автомобили, мотори и  пожарни коли, които децата ще имат възможността да разгледат отблизо, да се снимат с тях и..

публикувано на 29.05.25 в 13:56

Бум на опити за ало измами в Добрич и Каварна за един ден

Множество сигнали за позвънявания на домашни телефони, с цел извършване на телефонни измами, са получени на 23 май в Добрич и Каварна. Вследствие на сигналите със заповед на директора на Областната дирекция на МВР в Добрич е проведена специализирана полицейска операция за предотвратяването им, съобщава пресцентърът на дирекцията. При пристигането на..

публикувано на 29.05.25 в 13:08

Отпадна предложението за отмяна на забраната за частично строителство в местност Свети Никола

Точката с предложението за отмяна на забраната за частично строителство в местност Свети Никола отпадна от дневния ред на заседанието на Общинския съвет във Варна днес.  Припомняме, че Община Варна отправи искане към Министерството на регионалното развитие и благоустройството за частично премахване на забраната за строителство в местността Свети..

публикувано на 29.05.25 в 12:47