Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петиция за българския език влезе в Европейския парламент

Снимка: БГНЕС

Асоциацията на българските училища в чужбина внесе в Европейския парламент петиция, в която настоява българските деца, които живеят в чужбина да могат да полагат изпит и по български език. Българският е от езиците, които не могат да бъдат избирани като чужд език в Европейския съюз. Избираеми езици са само английски, френски, немски, испански и италиански. Петицията има за цел да защити т. нар. „малки“ езици, сред които попада и българският, и да улесни запазването на връзката между учениците в чужбина и родния им език.

Камелия Конакчиева от "Асоциация на българските училища в чужбина" коментира в предаването "POST FACTUM" : "Европейската комисия подготвя предложения във връзка с изучаването на езици, но и във връзка с това всяка държава да може признае познанията по по-рядко използваните езици и навсякъде, където се намират учениците да могат да покажат знанията си, за да не се чувстват несправедливо ощетени спрямо останалите си европейски другарчета".

Като основател на българското училище в Париж "Св. Св. Кирил и Методий" Конакчиева уточнява, че "Франция е сред държавите, които дават възможност за изпит по български от дълги години, но този изпит е факултативен, носи много по-малко точки, отколкото други езици, а и не всички ученици от последната година на средното им образование могат да го държат. Ирландия е държавата за пример, понеже там всички ученици могат да държат изпити по европейските езици в края на средното им образование, независимо дали са преподавани или не. Различни са механизмите в държавите. В Унгария например се приема да се пишат сертификати в дипломите по всички езици. На европейско ниво държавите биха могли да се разберат какъв механизъм им е по-удобен и чрез административна мярка да решат как да се вписват познанията по езиците в дипломите"

Евродепутатът Светослав Малинов е инициатор на дискусията в Комисията по петиции. Той ще настоява въпросът да бъде обсъден и в пленарна зала. Българските евродепутати от различни политически групи подкрепиха петицията. Комисията по петиции взе решение следващите стъпки по петицията да се осигурят чрез съвместна работа с комисията по култура и образование на Европейския парламент.

Българското образователна министерство също застава зад инициативата. Предстои тя да бъде включена в бъдещите проекти на председателството, а и след това. Според Камелия Конакчиева обаче  "просветното министерство нямаше конкретни мерки по мярката за взаимно признаване на езиковите познания".

Петицията продължава да бъде отворена:

https://examinations.ie/index.php?l=en&mc=ex&sc=eu

Цялото интервю на Емилия Николова с Камелия Конакчиева чуйте в прикачения файл:









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05