На Разпети петък да отидем с цялото семейство в храма, за да станем съпричастни със страданията на Христос на Кръста- това съветва отец Ясен Шинев, свещеник в старинен храм "Успение на Богородица" и "Св.Атанасий Велики" във Варна. Минаването под масата с плащеницата е знак за съпричастност към жертвата на Иисус, а не толкова за здраве и благополучие. Какво още е добре да знаем за най-тъжният ден в годината? - от интервюто на Габриела Гаврилова с отец Ясен :
Разпети петък е един от най-тайнствените дни и най-мрачният ден в историята на човечеството. Денят, в който човеците предават Бог. Тогава, когато творението Божие произнася своята присъда над Твореца.
Защо хората не са разбрали, че идва дългоочакваният Цар?
Защото Христос не идва само за евреите. Ще го разберем, когато се постави в контекста на тогавашните събития на ставащото в Светите земи. Евреите са под римско владичество. Юдея се управлява от римски прокуратор и те очакват своя месия, който ще ги освободи от римското владичество, който ще бъде наследник на рода на Давид и който ще им даде величие, което няма друг народ.
Иисус също е от рода на Давид.
Точно така, но те очакват земното величие, царството на кесаря, а Христос им носи царството Божие. Не само за юдеите дойде Христос, а за целия свят. И тогава, което те не познават, онова, което искат само за себе си - избират земното, а не небесното, материалното, а не духовното, тогава те са разочароват от него.
И Иисус изживява своята драма – от „Осанна!” до „Разпни го!”.
Хората, които са разбирали донякъде това, което се случва, не са били съгласни с това Той да изцерява? Дни преди това Той гони търговците от храма.
Христос носи Своята пълнота. Той е единственият Богочовек в историята. Той носи Гласът на Бога, онова, което е Висше Откровение.
Хората не винаги разбират това, което Той говори. Ние имаме навика да „очовечаваме” това, което Той говори и прави. Търсим онова, което ни е угодно, а не се опитваме да се издигнем над онова, което сме. Това е проблем на света....
Човекът е призван да превъзмогне себе си и да се развива духовно, да стане по-пълноценен. Този вечен стремеж към съвършенство малко хора го следват.
Ако хората имаха живата вяра в Спасителя, щяха да превърнат в чудо своя живот.
Две хилядолетия след Разпятието, днес как гледаме към този факт? Успяхме ли да разберем, че Христос не е земен цар?
За съжаление, голяма част от хората, особено сред нас, българите, нямаме духовната култура да разберем смисъла.
Духовният заряд е, че Разпети петък е денят, в който Христос е разпънат.
Защо?
Той е разпънат по Висша Божия Воля за изкупление греховете на цялото земно човечество, съвършено Невинен. За да прости на кръста на всички, които са сторили този ужасен грях : „Господи, прости Им, те не знаят какво вършат!”.
Разпети петък е денят, в който не се работи, не се яде!
Какво се прави на Разпети петък в храма? Може ли човек, който не е постил, който не е взел причастие, да мине под масата?
Може да мине под масата, но е добре да стори това, което Вие казвате. Да се изповяда, да се причасти, да се помири с Бога и тогава. Но по снизхождение Божие, нека целият православен народ, всички, които са кръстени, да минат, за да съучастват със Страданията на Нашия Спасител. Той е понесъл болката на целия свят и на поколенията, които идват след това.
Сутринта се изнася плащеницата. Хората минават под масата с плащеницата не просто за здраве и благословение, а за да се потопят във всичко, което е изживял Христос.
Вечерта в рамките на богослужебния кръг, се извършва така нареченото Опело Христово. Един единствен път в църковната година. Около масата се събират духовници и миряни и се пеят скръбни песни. Храмът се обикаля и всичко това е, за да се съучаства в страданията Христови.
Службата сутринта започва в 8.30 часа. Който има възможност да присъства в този неработен ден, нека дойде със своето семейство. Да поднесе цветя. Да мине под масата и да целуне разпятието, което е там. Да запише свети литургии.
За живи или за починали може да се запишат литургии?
За всичко се записва. Цялата вселена изживява тези ридания, които идват от Кръста.
Какъв е смисълът на Голгота днес в личния живот на всеки човек?
Смисълът е там, където се търси духовното. Голгота е страданието. Няма израстване без страдание. За да може да се „отделиш” от Земята, първо трябва да пречистиш себе, за да станеш по-лек и да полетиш.... Трябва да се научим да обичаме и да прощаваме.
Първо се минава през страданията, за да се помирим с Бог. Христос показва и „Пътя, и Истината, и Живота”. Неговият живот е начинът, по който ние трябва да се движим....
Като православни християни ние сме длъжни първо да се потопим в Неговата Голгота, и след това да изживеем Възкресението. Не може радост без предварително да си разбрал неговата ценност. Затова нека отидем в храма. Ще се взрем по-дълбоко в себе си, за да може да съучастваме в пълнота на тази Пасхална радост. Амин!
Тази година Разпети петък е на 6 април, датата, когато преди 1133 години умира Свети Методий, брат на създателя на славянската писменост Свети Константин Кирил Философ.
Още за смисъла на Разпети петък - от интервюто с отец Ясен:
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..