Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добромир Димитров: Смъртта за християнина е заспиване, след което има събуждане

Празникът Възкресение Христово се празнува още през II век и е централното събитие на целия годишен празничен кръг на ранната Църква. След Миланския едикт през 313 година, чрез който Св. император Константин Велики провъзгласява християнството за равноправна религия в Римската империя, празникът Възкресение Христово се е отбелязвал най-тържествено. На този ден са се кръщавали всички желаещи да приемат християнството. Те са се подготвяли за това в продължение на години. Църквата се е радвала и тържествувала, а християните цяла седмица са се причастявали ежедневно в светата Литургия, носили са бели дрехи и венци от цветя. За смисъла на Възкресението, живота и смъртта – преподавателят по библейски и систематическо богословие във ВТУ „Св.Св.Кирил и Методий”.

Това са екзистенциални въпроси. Човек си задава въпроса за смисъла на нашето съществуване...

Страшна ли е смъртта ?

Можем да кажем, защото по някакъв начин ние губим този, когото обичаме. Значи тя е трагична по някакъв начин.

Но в църквата има нещо по-различно – има преодоляване на смъртта. Ние имаме изконно заложен стремеж към безсмъртие...

Смъртта не може да наруши една връзка според християнството. Ние вярваме, че не може да загубим завинаги тези, които си отиват и затова вярваме в Бог и неговото Възкресение. Това празнуваме – Победата над смъртта!


СнимкаНо това не е прераждането на източните учения – християнството говори за възкресение на същата личност със същите чувства и спомени за тези, които обичаме. Ние вярваме във Възкресението.

Какво се случва след физическата смърт?

Когато една майка загуби детето си, нейната болка от това, че не може да го прегърне, е голяма. От това, че не може да се примирим, се получава една празнота. Но истината е, че имаме и надежда, че случилото се не е нормално.

Когато човек си отиде от този свят, той не е в пространството и времето. Душата отива при Бог и предвкусва това Възкресение. Но според нашия живот, ние ще наследим и това в другия свят....

Ако ние сме гледали на другия човек като нещо, което може да използваме, ако целта на нашия живот е била нашия егоцентризъм, то ние може да наследим място, където да сме сами и това е най-страшното място.

Говорим за смъртта като тайна и победена. А ние вече имаме това. Лазарова събота Христос възкресява един човек, който вече 4 дни е бил в гроба. Ние виждаме, че той има власт над смъртта и над живота...

Човек като почине, той е в състояние, което не е окончателно. Вие вярваме, че Христос отново ще дойде, ще има общо възкресение и съд. Душата е в състояние, което предвкусва дали мястото, където ще бъде, ако е имала любов, или ще бъде сама, ако е била егоист. Но това не е окончателно. Затова ние идваме в църква и се молим за починалите, правим панихиди, молим Бог да си спомни за нашите покойни и ние имаме очакване.

Езическа религия е да се оставя храна на гробовете...

СнимкаА душата има ли нужда от тези раздавания?

Душата има нужда от любов. Любовта е единствената съзидателна сила. Защото когато човек си отиде от този свят, той вижда делата си. Човек вижда целия си живот.

И да осъзнае грешките си, но не може да ги коригира?

По никакъв начин не може, защото не може да има покаяние. Затова тук идват молитвите на нашите близки, които могат да облекчат нашата съвест...

Затова е важно да си помислим още тук къде искаме да бъдем – дали да бъдем с Христос и хората, които обичат, на тази огромна трапеза, на този брачен пир, или да сме оставени в собствената си самост, в собствения си егоизъм.

Представете си едно вечно разпадане на нашата личност, това бих нарекъл истинска смърт.

СнимкаА това, което имаме сега след смъртта на Христос, е едно успение. Това е заспиване, след което ще има събуждане...

Вярваме, че след повторното идване на Христос да съди живи и мъртви, последният враг на човек – смъртта, ще бъде унищожен. Тази смърт, която ни разделя...

Ще има край и този край ще дойде като преобразяване на света и връщане в изначалния му смисъл.

Светът, когато Адам и Ева са паднали, които са решили да станат богове за себе си, тогава се е появила смъртта...

Още за смисъла на Възкресението и силата на любовта  – от интервюто с Добромир Димитров:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30