Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марио Мишев: Ще разкажем за българските учени със световни достижения

Нова серия от епизоди, които прославят българските достижения, този път не военните ни победи, а за световните достижения на 10 български учени започва да представя от средата на месеца сайтът "Българска история".

Марио Мишев - един от създателите му, разказва още за значението на „Българския Великден” в контекста на 21-ви век, както и за новата инициатива. Първият епизод е за откривателя на Lactobacillus bulgaricus д-р Стамен Григоров. Той вече е готов. Премиерата му беше само преди дни пред над 200 младежи, представители на българската диаспора на семинар на фондация "Българска памет".

- Посещаваме училища постоянно, имаме сериозен поглед върху интереса на учениците. Не смятам, че нашето поколение е ангажирано толкова с историята, колкото би трябвало да бъде. 

Как си подбирате материалите? Имате едни много интересни напоследък - за съдбата на българската аристокрация, за това къде отиват оцелелите след 1396 г.?

- Най-вече се водим по това какво искаме да предадем на аудиторията си и по нейните интереси. Средновековието е тема, която вълнува много българи. Въпросът е само да излезем от клишетата и да не говорим за две-три теми като великите победи на Крум, Симеон и пр., а да разкажем за малко познатите събития, които могат да ни помогнат да си представим, че България е била част от едни много всеобхватни европейски процеси.

Остана ли нещо, което не разказахте в малките филмчета, които правите?

- Винаги остава. Постоянно ни пишат читатели. Все пак в последните 10 епизода разказвахме за сражения, а такива изобилстват в българската история. Всеки се интересува от нея, всеки има какво да предложи. Имаме идея за продължение, но конкретно сега сме се хванали да популяризираме българските учени.

Може ли да кажете кои ще са те?

- Асен Йорданов - изобретател, летец и основател на авиоинженерството, по чиито учебници още се учи в САЩ; Стамен Григоров - откривателят на Lactobacillus bulgaricus; Петър Петров - откривателят на дигиталния ръчен часовник и кой ли не. Всъщност, отново сме затруднени да изберем между едва 10 души, защото има и повече. 

Цялото интервю с Марио Мишев може да чуете в звуковия файл:


Още за инициативите на "Българска история" може да видите тук, както и в youtube канала на проекта.

По-долу може да видите и един от епизодите на "Българска история", който разказва за живота и делото на един от най-изтъкнатите български военни, останали забравени от историята в продължение на десетилетия по време на комунизма, ген. Иван Колев:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48

Адвокат д-р Мария Петрова: Не може във Варна да се строи нова болница, а детското здравеопазване да не е обезпечено

В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..

публикувано на 08.02.25 в 13:58

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25