Историята на българския комикс е съществена част от културната ни история. В силните си години (1979–1992) списанията „Дъга" и „Чуден свят" продават повече от десет милиона копия. Най-добрите български комиксови поредици са създадени от талантливи художници и сценаристи, които разказват вълнуващи истории с продължение за воини и магьосници, детективи и мореплаватели... Обаче деветото изкуство не се изчерпва с издаденото преди.
Днес също има ентусиасти, които продължават да работят в тази сфера. Понятието „комикс” е доста всеобхватно. Кой е първият български комикс е трудно да се определи. Приема се, че това е „Нещастната фамилия” от Васил Друмев. Обаче е напълно ясно, кой е последният засега български комикс – това е „Джак Еридън – Крадецът на спомени” от Константин Витков – Титис. По образование е режисьор на анимационни филми, по самоопределение – комикс нърд, а по работа рисува сторибордове за холивудски филми и рекламни кампании.
- Отне ми грубо казано 1 година, за създаването на този комикс, но това не е било нон-стоп дейността ми през това време. Когато съм можел съм го правил с огромна любов, лишавайки се от сън и други удоволствия.
А самата история - има от попкултурата, от детективските романи и от съвременните холивудски продукции дори?
- Едно от най-прекрасните неща, е че хората харесват историята. Казват, че има добро развитие на типажите и добра градация, което мен много ме радва, защото наистина исках да стане нещо по-стабилно. Направих комикс, който и на мен ми харесва и аз да си го чета.
В България комиксите, като традиция, са свързани със списание "Дъга".
- Списание "Дъга" е едно страхотно явление за България с едни прекрасни автори. Те продължават да работят, но това е един по-различен по потребност комикс. Не толкова попарт, ако го сравним с Батман примерно, на който като видиш логото не можеш да го объркаш. Ние нямаме герой, който да е създаден и хората да го носят на тениска, да събират фигурки с него и да си купуват всеки брой, за да видят какво се случва с него.
Чуйте още в звуковия файл:
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..