Директорът на германската служба за защита на конституцията Ханс-Георг Маасен предупреди, че чужди разузнавания готвят кибератаки по важни инфраструктурни пътища в Германия. В интервю за първа програма на германската обществена телевизия той посочи, че е възможно да бъдат атакувани и извадени от строя важни доставчици на ток или вода.
Маасен предлага службите в Германия да имат право да извършват превантивни удари, ако имат информация, че срещу важна за страната инфраструктура се готви атака. Той даде за пример кибер нападението срещу украинска атомна централа в края на 2015 година. Същият източник е опитал да прекъсне и доставките на ток в Германия. Тогава германските власти обвиниха Русия за атаките.
При информация за готвене на саботажи, трябва да можем да ударим превантивно, смята той. Превантивен удар означава да се извади от строя софтуера на хакерите. Трябва да се дискутира дали германското разузнаване трябва да получи подобни правомощия, смята Маасен.
Тъй като в Германия почти всичко вече е свързано с интернет, рисковете от кибератаки стават все по-големи. Едно-единствено слабо звено ще е достатъчно за хакерите да извадят от строя цялото електроснабдяване, подчертава Маасен. Това може да се очаква да стане в навечерието на големи политически или дипломатически събития.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..