Народно Читалище “Просвета” във Ветрино е основано през 1905 г. За пръв председател е избран Дони Стоянов Краев. След Първата световна война читалището провежда активна дейност. Водещи в културния живот са учителите Пейчо Атанасов Пейчев, Димо и Димитричка Доневи и др. Сред самодейците са: Вълчав Харизанов, Богдан Хадживълев, Стоян Петров, Стоян Недялков, Неделчо Станев, Мара Станева и др.
През 1936 г., с доброволен труд на населението, е построена читалищна сграда (в района на бившата административна сграда на АПК). Заслуги за нейното изграждане има и тогавашният кмет Иван Братоев. Културният дом има салон с гримьорна, библиотека, читалня и репетиционна стая на втория етаж. Фасадата й е внушителна – с мраморни колони и мозаечно стълбище. На 4 март 1977 г. сградата рухва от голямо земетресение и се налага да бъде съборена до основи. През следващите години читалището се помещава на различни места – в бившата баня, в бившата сграда на АПК.
През 2003 година е направен частичен пуск на нова читалищна сграда. Нейният строеж продължава до 2008 г. През 2005 г. Мария Андонова и Стефка Христова подреждат в новото читалище музейна експозиция с етнографски характер.
Изявени читалищни дейци през втората половина на ХХ век са: Вълчан и Надежда Харизанови, Миланка Вълканова, Тодорка Терзиева, Емил Вичев и др.
Широка културна и богата фолклорна дейност се развива на територията на община Ветрино. В девет от десетте села има действащи читалища.
Репортерът ни Ваня Славова се срещна с Марина Христова, читалищен секретар в НЧ "Просвета" 1905г.
- Здравейте. Кажете с какви корени са жителите на Ветрино, че успяват по такъв удачен начин да съхраняват духа на българщината?
- Първите българи в община Ветрино са преселници от село Бояджик, Ямболско.
Връзката между Ветрино и Бояджик е от далечните 1829 - 1830 година. Тогава, след поредната Руско-турска война голяма част от тракийските българи се изселват на север към Добруджа и Бесарабия. Част от тази миграционна вълна са и няколкото рода от с. Бояджик, които се заселват в днешното село Ветрино. По-късно, по време на Априлското въстание, когато Бояджик е разорен, още една група жители на селото търсят спасение при своите роднини във Ветрино. Оттогава постоянно са се търсели начини за установяване на контакти между двете села, изразяващи се най-вече в издирване на изгубените родове.
Паметна ще остане 2005 година, когато ветренци, след толкова години, стъпиха върху горещата бояджишка пръст, напоена с кръвта на дедите им. След толкова години съдбата реши и събра двата клона на дървото.
По покана на читалището група родственици и самодейци от с. Бояджик присъстваха на юбилейното честване на 105-та годишнина от създаването на читалището в с. Ветрино и на родова среща посветена на 181 години от заселването на първите българи от с. Бояджик във Ветрино.
Целия разговор може да слушате в звуковия файл:
В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..