Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боб и Силвия се запознават под купола на цирка и любовта им пламва

Боб Ласкала и Силвия Росат са от 12 години заедно. Запознават се в един цирк и любовта им пламва. Следват години на представления със световни циркови фамилии. Игра на едни от най-големите сцени по света. Тя е от Швейцария, а той на 5- годишна възраст напуска България със семейството си. Преди месеци се завръщат в бащината къща край Варна и решават да останат и направят един нов проект в България. „Вариете ПЛАН Б“ . Спектакъл, който варненци и техните гости имат удоволствието да видят и оценят първи. Със Силвия и Боб разговаря Вяра Николаева:Снимка

- Как се появи любовта Ви към цирковото изкуство? Кога тази магия Ви грабна?

Боб:

- Любовта ми към цирка започна отдавна. Бях много малък. Моите родители също са  артисти. Тях първо ги събира любовта към спорта. Другото идва после. Всъщност много спортисти, особено акробатите, тръгват по този път. Майка ми и баща ми правят заедно цирков номер и започват да работят. Случва се така, че сестрата на баща ми се омъжва за германец-футболист, който идва да играе с отбора тук, след което заминават за Германия. Покрай тях заминават и моите родители. Решават да останат там. По онова време това е било почти невъзможно. Аз оставам в България, като гаранция, че ще се върнат. Една година и десет месеца живях с баба, дядо и маминка. После родителите ми намират начин да ме вземат при тях. Бил съм на 5 години. Учил съм 1 месец тук в първи клас, а после в Германия. Това е и причината да не говоря много добър български. Не съм го забравил, защото с близките ми си говорихме и си говорим на родния ми език. Беше важно за мен и за тях.

Силвия:

- Бях на 16 години, когато завърших училище. Майка ми предложи да си почина една година, за да се огледам и да помисля какво искам да правя занапред. Така се появи желанието ми да работя в цирка. Започнах нещо като стаж в един цирк. Влюбих се в сина на директора. Четири години работихме заедно. После се разделихме. Направих си собствен номер и продължих напред. С Боб се срещнахме преди 12 години. Влюбихме се. От тогава работим заедно в различни циркове, вариетета, хотели дискотеки. Ходим по фестивали и навсякъде, където хората търсят забавление.

- Кога за първи път стъпихте на манежа в цирка?Снимка

Боб:

- Първата ми поява пред публика беше на круизен кораб. На Карибските осторови. Говоря за времето 1990-1995 година. Аз съм роден 1978 година. Тогава родителите ми работеха на този кораб.  Разрешиха ми да живея там с тях. Това беше голямо изключение, защото никой нямаше право да взима семейството си, освен да гостува за месец. Така излязох на сцената пред 2000 души. За майка ми и баща ми беше важно да ходя на училище и се върнахме в Германия. Завърших. Бях в казарма там. Живях 5 години нормален живот. Работех тук-там, но пътуването и цирка ме привличаха. Скучно ми беше да живея на едно място. Започнах да тренирам отново. Не ми беше трудно да вляза във форма и да си подготвя номер, който да играя. За няколко месеца бях готов. Намерих контракт в Швейцария и се върнах към цирка.   

Снимка  Снимка

- В какъв жанр работите?

Боб:

- Аз съм еквилибрист и жонгльор.

Силвия:

- Аз работя с камшици. Правя ритмични плясъци. Мога да режа различни неща с тях. Мога да счупя стъкло. Мога да отсека роза. Звукът, който издават камшиците, предизвикан от бързината на краищата, преминава звуковата бариера и се чува гръм. Камшиците са едни от първите предмети, изобретени от човека, които могат да правят това. Аз съм една от малкото жени в Европа, които работят този номер.  В Авсралия и Америка е популярен, но в Европа не е.                                                                      

Снимка  Снимка  Снимка

- Вие двамата ще тръгнете на турне в Европа с един много интересен проект – „ПЛАН Б” цирк-вариете. Ще повдигнете ли малко завесата и ще ни разкажете ли за него?

Боб:

- Това е цирк-вариете под открито небе. Правим много интересни неща – театър, традиционни циркови номера, както и атрактивни модерни неща. На сцената част от декора е гигантска книга, която се отваря. Използваме тази магия и разказваме истории, чрез нашите герои с помощта на цирковото изкуство. Има любов, смях, трудни и рискови моменти. Не продаваме билети. Нали е уличен спектакъл и на финала всеки пуска в шапката колкото има на сърце.


- Кои са дестинациите, които ще посетите ?

Боб:

- Първо представяме проекта си във Варна.  През септември ще тръгнем към Швейцария, Германия, Холандия, Франция и Испания. Важно е да се знае, че ще се върнем в България.

Снимка

- Кое Ви кара да се връщате в България, във Варна?

Боб:

- През годините винаги сме се връщали. Сега ни се иска за е за по-дълго време. Варна е прекрасен град. България е прекрасна. Аз може да съм с немски паспорт, но по сърце съм българин. Тук са моите корени. Сега и родителите ми са тук. На Силвия също много й харесва, особено природата и климатът. Харесва и хората. Обичам всичко българско.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Командирът на кораба "Св. св. Кирил и Методий" за поредната полярна експедиция: Този път ще се целим и към остров Смит

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..

публикувано на 07.11.24 в 08:00

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон  ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса.  Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на  Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“   в Националния дворец на културата в..

публикувано на 06.11.24 в 08:10

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51