Боб Ласкала и Силвия Росат са от 12 години заедно. Запознават се в един цирк и любовта им пламва. Следват години на представления със световни циркови фамилии. Игра на едни от най-големите сцени по света. Тя е от Швейцария, а той на 5- годишна възраст напуска България със семейството си. Преди месеци се завръщат в бащината къща край Варна и решават да останат и направят един нов проект в България. „Вариете ПЛАН Б“ . Спектакъл, който варненци и техните гости имат удоволствието да видят и оценят първи. Със Силвия и Боб разговаря Вяра Николаева:
- Как се появи любовта Ви към цирковото изкуство? Кога тази магия Ви грабна?
Боб:
- Любовта ми към цирка започна отдавна. Бях много малък. Моите родители също са артисти. Тях първо ги събира любовта към спорта. Другото идва после. Всъщност много спортисти, особено акробатите, тръгват по този път. Майка ми и баща ми правят заедно цирков номер и започват да работят. Случва се така, че сестрата на баща ми се омъжва за германец-футболист, който идва да играе с отбора тук, след което заминават за Германия. Покрай тях заминават и моите родители. Решават да останат там. По онова време това е било почти невъзможно. Аз оставам в България, като гаранция, че ще се върнат. Една година и десет месеца живях с баба, дядо и маминка. После родителите ми намират начин да ме вземат при тях. Бил съм на 5 години. Учил съм 1 месец тук в първи клас, а после в Германия. Това е и причината да не говоря много добър български. Не съм го забравил, защото с близките ми си говорихме и си говорим на родния ми език. Беше важно за мен и за тях.
Силвия:
- Бях на 16 години, когато завърших училище. Майка ми предложи да си почина една година, за да се огледам и да помисля какво искам да правя занапред. Така се появи желанието ми да работя в цирка. Започнах нещо като стаж в един цирк. Влюбих се в сина на директора. Четири години работихме заедно. После се разделихме. Направих си собствен номер и продължих напред. С Боб се срещнахме преди 12 години. Влюбихме се. От тогава работим заедно в различни циркове, вариетета, хотели дискотеки. Ходим по фестивали и навсякъде, където хората търсят забавление.
- Кога за първи път стъпихте на манежа в цирка?
Боб:
- Първата ми поява пред публика беше на круизен кораб. На Карибските осторови. Говоря за времето 1990-1995 година. Аз съм роден 1978 година. Тогава родителите ми работеха на този кораб. Разрешиха ми да живея там с тях. Това беше голямо изключение, защото никой нямаше право да взима семейството си, освен да гостува за месец. Така излязох на сцената пред 2000 души. За майка ми и баща ми беше важно да ходя на училище и се върнахме в Германия. Завърших. Бях в казарма там. Живях 5 години нормален живот. Работех тук-там, но пътуването и цирка ме привличаха. Скучно ми беше да живея на едно място. Започнах да тренирам отново. Не ми беше трудно да вляза във форма и да си подготвя номер, който да играя. За няколко месеца бях готов. Намерих контракт в Швейцария и се върнах към цирка.
- В какъв жанр работите?
Боб:
- Аз съм еквилибрист и жонгльор.
Силвия:
- Аз работя с камшици. Правя ритмични плясъци. Мога да режа различни неща с тях. Мога да счупя стъкло. Мога да отсека роза. Звукът, който издават камшиците, предизвикан от бързината на краищата, преминава звуковата бариера и се чува гръм. Камшиците са едни от първите предмети, изобретени от човека, които могат да правят това. Аз съм една от малкото жени в Европа, които работят този номер. В Авсралия и Америка е популярен, но в Европа не е.
- Вие двамата ще тръгнете на турне в Европа с един много интересен проект – „ПЛАН Б” цирк-вариете. Ще повдигнете ли малко завесата и ще ни разкажете ли за него?
Боб:
- Това е цирк-вариете под открито небе. Правим много интересни неща – театър, традиционни циркови номера, както и атрактивни модерни неща. На сцената част от декора е гигантска книга, която се отваря. Използваме тази магия и разказваме истории, чрез нашите герои с помощта на цирковото изкуство. Има любов, смях, трудни и рискови моменти. Не продаваме билети. Нали е уличен спектакъл и на финала всеки пуска в шапката колкото има на сърце.
- Кои са дестинациите, които ще посетите ?
Боб:
- Първо представяме проекта си във Варна. През септември ще тръгнем към Швейцария, Германия, Холандия, Франция и Испания. Важно е да се знае, че ще се върнем в България.
- Кое Ви кара да се връщате в България, във Варна?
Боб:
- През годините винаги сме се връщали. Сега ни се иска за е за по-дълго време. Варна е прекрасен град. България е прекрасна. Аз може да съм с немски паспорт, но по сърце съм българин. Тук са моите корени. Сега и родителите ми са тук. На Силвия също много й харесва, особено природата и климатът. Харесва и хората. Обичам всичко българско.
Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..