Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Перенджиев: България вероломно наруши договора за "Южен поток", но... отношенията се затоплят

Александър Перенджиев

Руски природен газ ще влиза в България от Турция. Русия потвърждава интереса си към участие в евентуален строеж на АЕЦ "Белене". Това са част от новините от толкова коментираната среща на премиера Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин.

Срещата Борисов – Путин – много газ, много туристи и... много неизвестни. Кореспондентът на БНР в Москва Ангел Григоров разговаря с политолога Александър Перенджиев, който е преподавател в Руския икономически университет "Плеханов".

Ето какво заяви руският политолог в интервюто за обзорното предаване на Радио Варна "Позиция":

Александр Николаевич, можем ли да говорим за известно затопляне на отношенията между България и Русия след посещенията на президента Радев и премиера Борисов или е прекалено рано?

Мисля, че можем да говорим за затопляне на отношенията между Русия и България, защото започна диалог между първите хора в двете държави. Това вече е обнадеждаващо. Защото липсата на диалог свидетелства за много лоши отношения. Същевременно, разбира се, засега не можем да кажем, че всичко се е оправило и изглежда страхотно. Това се дължи на факта, че се е натрупало много разочарование и у двете страни. Все пак бих искал да отбележа кое е обнадеждаващото на първо място. Инициативата дойде от България. Второ, в Москва все пак обърнаха внимание, че по време на дипломатическата битка между Русия и Великобритания, когато западните страни гонеха руски дипломати, а Русия отговаряше реципрочно, България успя да удържи положението така, че да не изостря отношенията си с Русия. Вероятно това все пак е обнадеждаващо.

Когато става дума за трасетата на руските газопроводи, някои тук казват „по-добре да се караме с турците, отколкото да дружим с българите“.

Аз лично не съм чувал подобни заявления. Разбира се, ако „Турски поток“ бъде построен така, че да е в интерес и на България, това в голяма степен би укрепило нашите отношения. Още повече, България трябва да укрепва отношенията си както с Турция, така и с Русия. Турция е съсед на България, а между България и Русия има здрави духовни и културни връзки, които не могат лесно да бъдат разрушени. В този смисъл ми харесва шегата на габровеца генерал Детелин Мажгуров, който беше аташе по отбраната в българското посолство и който казваше „по данни на нашето разузнаване вашите букви са като нашите“. Българската азбука в Евросъюза е всъщност и руска азбука. В това отношение, волно или неволно, защитавайки своята култура в Евросъюза, България всъщност защитава и руската култура. Това е интересно, но засега нашите руски власти или не искат да го забележат, или наистина не го забелязват.

Пречи ли на двустранните отношения фактът, че България е пълноправен член на Европейския съюз и НАТО?

Безусловно пречи и преди всичко това, че България е член на НАТО. Не мисля, че Евросъюзът е сериозно препятствие. Натовският блок има ярко изразен антируски характер и действията на НАТО са насочени срещу Русия, за НАТО Русия  е заплаха, всички проекти и пари, които се отделят и цялата военна подготовка са съобразени с воденето на военни действия срещу Русия. Получава се, че българите, волно или неволно, са въвлечени в тези проекти в антируската военна сфера. Безусловно това е голямо препятствие. Макар че българските военни демонстрират несъгласието си да воюват срещу руснаците. Имаше случай, при който по време на натовско учение на мишените бяха нарисувани руски войници. Българите отказаха да стрелят по тези мишени. Този факт, разбира се, от една страна показва отношението на българите към Русия. От друга обаче не променя като цяло нашите отношения, защото България е част от военен блок, който, пак ще кажа, има ярко изразен антируски характер.

Да се върнем на въпроса за газопроводите. На пресконференцията с Путин след срещата им в Кремъл премиерът Борисов изрази задоволство, че Русия не ни се сърди за „Южен поток“. А Владимир Путин припомни, че Русия е загубила 800 милиона евро заради провала на проекта. Как да разбираме това?

Русия понесе загуби и то сериозни. И разбира се, че Русия ще напомня на България за тези загуби. Всъщност в този случай България се прояви като ненадежден икономически партньор. Вероломно наруши договора, който беше подписала. Интересното е, че загуби претърпя не само руската страна, но и българската. Когато се заговори потокът да бъде насочен и през територията на България, излезе, че Русия отново е готова да действа в интерес и на България. Възниква обаче въпросът какво правим със загубите и кой ще ги компенсира. Този въпрос вероятно остава открит. условно пречи и преди всичко това, че България е член на Европейския съюз и НАТО?

При посещението си в Русия президентът Радев заговори за пряка газова връзка между Русия и България през Черно море. Доколко изобщо това е реално?

Знаете ли, възможно е някога да се върнем към проекта, който наричаме „Южен поток“. Сигурен съм обаче, че това няма да стане скоро. Във всеки случай ще бъде реализиран този проект, който върви към приключване. Това, разбира се, е „Турски поток“, който може да бъде направен така, че да е в интерес на България, т.е. пренасочен към нея. Но построяването на газопровод през Черно море към България изисква пари от руската страна. Това е тема на бъдещи преговори, при това, искам да подчертая, нелеки преговори между Русия и България. Във всеки случай това, че се повдига темата за сътрудничество между Русия и България по големи икономически проекти вече е обнадеждаващо.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

2024 година донесе успехи и гордост за Морски клуб – Балчик

24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик.  Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30