Руски природен газ ще влиза в България от Турция. Русия потвърждава интереса си към участие в евентуален строеж на АЕЦ "Белене". Това са част от новините от толкова коментираната среща на премиера Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин.
Срещата Борисов – Путин – много газ, много туристи и... много неизвестни. Кореспондентът на БНР в Москва Ангел Григоров разговаря с политолога Александър Перенджиев, който е преподавател в Руския икономически университет "Плеханов".
Ето какво заяви руският политолог в интервюто за обзорното предаване на Радио Варна "Позиция":
Александр Николаевич, можем ли да говорим за известно затопляне на отношенията между България и Русия след посещенията на президента Радев и премиера Борисов или е прекалено рано?
Мисля, че можем да говорим за затопляне на отношенията между Русия и България, защото започна диалог между първите хора в двете държави. Това вече е обнадеждаващо. Защото липсата на диалог свидетелства за много лоши отношения. Същевременно, разбира се, засега не можем да кажем, че всичко се е оправило и изглежда страхотно. Това се дължи на факта, че се е натрупало много разочарование и у двете страни. Все пак бих искал да отбележа кое е обнадеждаващото на първо място. Инициативата дойде от България. Второ, в Москва все пак обърнаха внимание, че по време на дипломатическата битка между Русия и Великобритания, когато западните страни гонеха руски дипломати, а Русия отговаряше реципрочно, България успя да удържи положението така, че да не изостря отношенията си с Русия. Вероятно това все пак е обнадеждаващо.
Когато става дума за трасетата на руските газопроводи, някои тук казват „по-добре да се караме с турците, отколкото да дружим с българите“.
Аз лично не съм чувал подобни заявления. Разбира се, ако „Турски поток“ бъде построен така, че да е в интерес и на България, това в голяма степен би укрепило нашите отношения. Още повече, България трябва да укрепва отношенията си както с Турция, така и с Русия. Турция е съсед на България, а между България и Русия има здрави духовни и културни връзки, които не могат лесно да бъдат разрушени. В този смисъл ми харесва шегата на габровеца генерал Детелин Мажгуров, който беше аташе по отбраната в българското посолство и който казваше „по данни на нашето разузнаване вашите букви са като нашите“. Българската азбука в Евросъюза е всъщност и руска азбука. В това отношение, волно или неволно, защитавайки своята култура в Евросъюза, България всъщност защитава и руската култура. Това е интересно, но засега нашите руски власти или не искат да го забележат, или наистина не го забелязват.
Пречи ли на двустранните отношения фактът, че България е пълноправен член на Европейския съюз и НАТО?
Безусловно пречи и преди всичко това, че България е член на НАТО. Не мисля, че Евросъюзът е сериозно препятствие. Натовският блок има ярко изразен антируски характер и действията на НАТО са насочени срещу Русия, за НАТО Русия е заплаха, всички проекти и пари, които се отделят и цялата военна подготовка са съобразени с воденето на военни действия срещу Русия. Получава се, че българите, волно или неволно, са въвлечени в тези проекти в антируската военна сфера. Безусловно това е голямо препятствие. Макар че българските военни демонстрират несъгласието си да воюват срещу руснаците. Имаше случай, при който по време на натовско учение на мишените бяха нарисувани руски войници. Българите отказаха да стрелят по тези мишени. Този факт, разбира се, от една страна показва отношението на българите към Русия. От друга обаче не променя като цяло нашите отношения, защото България е част от военен блок, който, пак ще кажа, има ярко изразен антируски характер.
Да се върнем на въпроса за газопроводите. На пресконференцията с Путин след срещата им в Кремъл премиерът Борисов изрази задоволство, че Русия не ни се сърди за „Южен поток“. А Владимир Путин припомни, че Русия е загубила 800 милиона евро заради провала на проекта. Как да разбираме това?
Русия понесе загуби и то сериозни. И разбира се, че Русия ще напомня на България за тези загуби. Всъщност в този случай България се прояви като ненадежден икономически партньор. Вероломно наруши договора, който беше подписала. Интересното е, че загуби претърпя не само руската страна, но и българската. Когато се заговори потокът да бъде насочен и през територията на България, излезе, че Русия отново е готова да действа в интерес и на България. Възниква обаче въпросът какво правим със загубите и кой ще ги компенсира. Този въпрос вероятно остава открит. условно пречи и преди всичко това, че България е член на Европейския съюз и НАТО?
При посещението си в Русия президентът Радев заговори за пряка газова връзка между Русия и България през Черно море. Доколко изобщо това е реално?
Знаете ли, възможно е някога да се върнем към проекта, който наричаме „Южен поток“. Сигурен съм обаче, че това няма да стане скоро. Във всеки случай ще бъде реализиран този проект, който върви към приключване. Това, разбира се, е „Турски поток“, който може да бъде направен така, че да е в интерес на България, т.е. пренасочен към нея. Но построяването на газопровод през Черно море към България изисква пари от руската страна. Това е тема на бъдещи преговори, при това, искам да подчертая, нелеки преговори между Русия и България. Във всеки случай това, че се повдига темата за сътрудничество между Русия и България по големи икономически проекти вече е обнадеждаващо.
Поне 50 % ръст на интереса у нас към зимните туристически пакети за коледни базари в Румъния отчитат от туристическия бранш в сравнение с миналата година. Това коментира за предаването "Новият ден" Юлиян Бонев от Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенции по повод ползите от влизането на България в Шенген и по суша. Сериозен..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..
На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..
Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..
Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...