Руски природен газ ще влиза в България от Турция. Русия потвърждава интереса си към участие в евентуален строеж на АЕЦ "Белене". Това са част от новините от толкова коментираната среща на премиера Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин.
Срещата Борисов – Путин – много газ, много туристи и... много неизвестни. Кореспондентът на БНР в Москва Ангел Григоров разговаря с политолога Александър Перенджиев, който е преподавател в Руския икономически университет "Плеханов".
Ето какво заяви руският политолог в интервюто за обзорното предаване на Радио Варна "Позиция":
Александр Николаевич, можем ли да говорим за известно затопляне на отношенията между България и Русия след посещенията на президента Радев и премиера Борисов или е прекалено рано?
Мисля, че можем да говорим за затопляне на отношенията между Русия и България, защото започна диалог между първите хора в двете държави. Това вече е обнадеждаващо. Защото липсата на диалог свидетелства за много лоши отношения. Същевременно, разбира се, засега не можем да кажем, че всичко се е оправило и изглежда страхотно. Това се дължи на факта, че се е натрупало много разочарование и у двете страни. Все пак бих искал да отбележа кое е обнадеждаващото на първо място. Инициативата дойде от България. Второ, в Москва все пак обърнаха внимание, че по време на дипломатическата битка между Русия и Великобритания, когато западните страни гонеха руски дипломати, а Русия отговаряше реципрочно, България успя да удържи положението така, че да не изостря отношенията си с Русия. Вероятно това все пак е обнадеждаващо.
Когато става дума за трасетата на руските газопроводи, някои тук казват „по-добре да се караме с турците, отколкото да дружим с българите“.
Аз лично не съм чувал подобни заявления. Разбира се, ако „Турски поток“ бъде построен така, че да е в интерес и на България, това в голяма степен би укрепило нашите отношения. Още повече, България трябва да укрепва отношенията си както с Турция, така и с Русия. Турция е съсед на България, а между България и Русия има здрави духовни и културни връзки, които не могат лесно да бъдат разрушени. В този смисъл ми харесва шегата на габровеца генерал Детелин Мажгуров, който беше аташе по отбраната в българското посолство и който казваше „по данни на нашето разузнаване вашите букви са като нашите“. Българската азбука в Евросъюза е всъщност и руска азбука. В това отношение, волно или неволно, защитавайки своята култура в Евросъюза, България всъщност защитава и руската култура. Това е интересно, но засега нашите руски власти или не искат да го забележат, или наистина не го забелязват.
Пречи ли на двустранните отношения фактът, че България е пълноправен член на Европейския съюз и НАТО?
Безусловно пречи и преди всичко това, че България е член на НАТО. Не мисля, че Евросъюзът е сериозно препятствие. Натовският блок има ярко изразен антируски характер и действията на НАТО са насочени срещу Русия, за НАТО Русия е заплаха, всички проекти и пари, които се отделят и цялата военна подготовка са съобразени с воденето на военни действия срещу Русия. Получава се, че българите, волно или неволно, са въвлечени в тези проекти в антируската военна сфера. Безусловно това е голямо препятствие. Макар че българските военни демонстрират несъгласието си да воюват срещу руснаците. Имаше случай, при който по време на натовско учение на мишените бяха нарисувани руски войници. Българите отказаха да стрелят по тези мишени. Този факт, разбира се, от една страна показва отношението на българите към Русия. От друга обаче не променя като цяло нашите отношения, защото България е част от военен блок, който, пак ще кажа, има ярко изразен антируски характер.
Да се върнем на въпроса за газопроводите. На пресконференцията с Путин след срещата им в Кремъл премиерът Борисов изрази задоволство, че Русия не ни се сърди за „Южен поток“. А Владимир Путин припомни, че Русия е загубила 800 милиона евро заради провала на проекта. Как да разбираме това?
Русия понесе загуби и то сериозни. И разбира се, че Русия ще напомня на България за тези загуби. Всъщност в този случай България се прояви като ненадежден икономически партньор. Вероломно наруши договора, който беше подписала. Интересното е, че загуби претърпя не само руската страна, но и българската. Когато се заговори потокът да бъде насочен и през територията на България, излезе, че Русия отново е готова да действа в интерес и на България. Възниква обаче въпросът какво правим със загубите и кой ще ги компенсира. Този въпрос вероятно остава открит. условно пречи и преди всичко това, че България е член на Европейския съюз и НАТО?
При посещението си в Русия президентът Радев заговори за пряка газова връзка между Русия и България през Черно море. Доколко изобщо това е реално?
Знаете ли, възможно е някога да се върнем към проекта, който наричаме „Южен поток“. Сигурен съм обаче, че това няма да стане скоро. Във всеки случай ще бъде реализиран този проект, който върви към приключване. Това, разбира се, е „Турски поток“, който може да бъде направен така, че да е в интерес на България, т.е. пренасочен към нея. Но построяването на газопровод през Черно море към България изисква пари от руската страна. Това е тема на бъдещи преговори, при това, искам да подчертая, нелеки преговори между Русия и България. Във всеки случай това, че се повдига темата за сътрудничество между Русия и България по големи икономически проекти вече е обнадеждаващо.
Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе” организира четвърта Национална женска ромска среща „Момичета с мечти – нека сме повече от три!“, която ще се проведе на 14-15 ноември 2024 г. в Дряново. В срещата участват жени и момичета от цялата страна, които активно работят в посока промяна положението на ромската жена. Това..
По-скоро няма да има редовно правителство в рамките на този парламент, той ще функционира няколко месеца и след това ще отидем на нови избори. Тази прогноза направи политологът доц. Иво Инджов. Той допуска обаче, че има минимален шанс за четворна коалиция. Бойко Борисов демонстрира активност, за да покаже отговорността, която носи ГЕРБ като първа..
Радина Боршош дебютира в главната роля на Ирина от "Тютюн" в едноименния спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса замени Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването на постановката през 2021 г. Като Борис Морев в представлението ѝ партнира Калин Врачански. "Тютюн" варненската публика може да гледа и на 6 декември...
Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите. По думите му за избора на..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..
Около една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие – данните бяха представени по време на кръгла маса по повод Европейската седмица на фертилитета, която се провежда от 4 до 11 ноември. В една трета от случаите причините за неуспешно забременяване са у жената, в една трета от случаите – у мъжа, а в останалите случаи става..