Институтът по математика и информатика към БАН представя изложба "Между Бога и хората", която разказва за камбаните на България по уникален и атрактивен начин – чрез снимки, паспорти и дори записи от звука на всяка отделна камбана.Сред изложените снимки има камбани от храмове във Велико Търново, Рилски манастир, храма „Рождество Христово“ в Шипка и други места в България. Откриването е от 18.30 часа в Арт салона на Радио Варна.
Репортерът Вяра Николаева разговаря с един от идеолозите на проекта за камбаните на България - доц. д-р Галина Богданова от Института по математика и информатика към БАН- филиал Велико Търново:
- Институтът по математика и информатика е точно на мястото си в тази изложба. Той беше институцията, която спечели проекта с краткото име БЕЛ.
- Каква е целта на Вашия проект?
- Искахме да дигитализираме знанията за камбаните, да им направим паспорти. Създадохме едно хранилище, което се състои от 4 дигитални архива – аудиоархив, със звуците на камбаните. Видеоархив, показващ камбаните в момента на биене. Фотоархив и един текстови архив, който съдържа всякакви исторически и други сведения, включително и геометрични. Оригиналното беше, че ние запазихме и геометрията на камбаните. Оказа се, че ето тук е мястото, където се вижда пряката връзка между камбаните и математиците, защото се оказа, че геометрията на камбаните е строго математическа.
- Колко камбани и в колко обекта успяхте да проучите?
- Успяхме да проучим около 150 камбани. И най-старите камбани в България, а и на Балканския полуостров са именно в Националния исторически музей в София, където има две камбани от Мелник и са от 13 век.
- В изложбата „Между Бога и хората” какво ще могат да видят посетителите?
- Показваме снимки от фотоархива на проекта. Видеофилм пък ще покаже отделните етапи от работата по него.
Цялото интервю с доц. д-р Галина Богданова може да чуете в прикачения звуков файл:
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Ивайло Христов от 12 клас на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ е един от тримата национални лауреати на олимпиадата по Български език и литература (БЕЛ) за тази учебна година с максималния бал от 100 точки. Всъщност, един от тримата ученици с подобен бал. Но, освен това е национален лауреат от олимпиадата по Философия. Също за тази..