Институтът по математика и информатика към БАН представя изложба "Между Бога и хората", която разказва за камбаните на България по уникален и атрактивен начин – чрез снимки, паспорти и дори записи от звука на всяка отделна камбана.Сред изложените снимки има камбани от храмове във Велико Търново, Рилски манастир, храма „Рождество Христово“ в Шипка и други места в България. Откриването е от 18.30 часа в Арт салона на Радио Варна.
Репортерът Вяра Николаева разговаря с един от идеолозите на проекта за камбаните на България - доц. д-р Галина Богданова от Института по математика и информатика към БАН- филиал Велико Търново:
- Институтът по математика и информатика е точно на мястото си в тази изложба. Той беше институцията, която спечели проекта с краткото име БЕЛ.
- Каква е целта на Вашия проект?
- Искахме да дигитализираме знанията за камбаните, да им направим паспорти. Създадохме едно хранилище, което се състои от 4 дигитални архива – аудиоархив, със звуците на камбаните. Видеоархив, показващ камбаните в момента на биене. Фотоархив и един текстови архив, който съдържа всякакви исторически и други сведения, включително и геометрични. Оригиналното беше, че ние запазихме и геометрията на камбаните. Оказа се, че ето тук е мястото, където се вижда пряката връзка между камбаните и математиците, защото се оказа, че геометрията на камбаните е строго математическа.
- Колко камбани и в колко обекта успяхте да проучите?
- Успяхме да проучим около 150 камбани. И най-старите камбани в България, а и на Балканския полуостров са именно в Националния исторически музей в София, където има две камбани от Мелник и са от 13 век.
- В изложбата „Между Бога и хората” какво ще могат да видят посетителите?
- Показваме снимки от фотоархива на проекта. Видеофилм пък ще покаже отделните етапи от работата по него.
Цялото интервю с доц. д-р Галина Богданова може да чуете в прикачения звуков файл:
Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..