Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо изчезва мурсалският чай?

3
Мурсалски чай

Наричат го едно от чудесата на Родопите. Т.г. неговото бране от естествени находища е забранено, защото хората не изчакват фазата на цъфтеж и оттам идват проблемите, споделя лесоинженерът от Триград Хамид Имамски. С дипломна работа за мурсалския чай той разказа за какво е полезно ценното растение:

В нашата родина България има много растения, които ги няма никъде, мурсалският чай е част от тази палитра. Наистина е билка, която помага. Изпитана е, не с научни методи и в лаборатории, а от хората. Моята прабаба с него лягаше и с него ставаше, почина на 110 г.

А откъде дойде вашият интерес към мурсалския чай?

Аз по принцип съм влюбен в гората, не само в определена билка. Значи, привързаността ми си идва от привързаността към гората.

СнимкаИма ли много мурсалски чай около вашия роден край?

Той затова е мурсалски. Мурсалите са нашата планина - Триградския карстов район, Мугла, районът на Девин, Ягодина. Това е Мурсалица, мурсалския дял на Родопите е естествения му ареал. Среща се и другаде, има го и култивиран. Хората често като им кажеш "горски" си представят само дърва и трупи. Гората не е само това. Гората е източник и на билки, на гъби, на рекреация и т.н. Дори бих казал, че гората има много по-голяма сила не в дървения материал, а в други неща. Мурсалският чай е защитено растение, вече е в Червената книга на България. Има опасения, че може да изчезне, защото хората не го опазват както трябва. Така или иначе той се бере, но те не изчакват да дойде цъфтежа. Оттам идват проблемите. Има програми за опазване на Държавните горски стопанства в района, Министерство на екологията в лицето на РИОСВ също го опазва. Полагат се грижи и усилия, обаче нали знаете законът сам по себе си е нищо. Ако хората не правим закона, за какво ни е закон? Превръщат го в бизнес, сеят го и има вече и култивиран мурсалски чай. Разбира се, има качества и в него, но не е като естествения, не е едно и също.

Как се съхранява?

Трябва да е на проветриво, сухо и тъмно място. Да не е на слънце, защото пожълтява и изсъхва като всяка една друга билка.

Колко често използвате мурсалски чай и как го приготвяте?

Традиционно - 2-3 стръкчета се слагат в 300 милилитра вода. Различното от другите чайове е, че не се запарва, а трябва да заври. Лекарите я знаят много добре тази билка и я препоръчват. Лекува нерви, сърце, сърдечни заболявания. Билката е е универсална. Няма дози за нея и не е противопоказна срещу нещо. Може да си ползваш лекарствата и да си пиеш чая, няма проблем. За мен, като човек от региона където расте тази билка е, тя е като родопската автентична песен, нещо истинско!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 28.09.24 в 14:05

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00

Посланикът на Азербайджан: До края на годината се очаква Азербайджан да увеличи доставките на газ към България

Посланикът на Азербайджан в България. Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов беше на посещение във Варна. Това е първата визита на дипломата в морската столица. "Още с пристигането си  във Варна останах много впечатлен от морето, от хората, от атмосферата, които правят Варна очарователна. Уникалната архитектура, красотата на морето, хубавото време, което ни..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Павел Г. Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Г. Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00