Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дуо Ревич-Драганова на "Варненско лято" на 2 юли

25-годишният музикант Юри Ревич ще свири на цигулка „Страдивариус“ обичани творби от Сарасате и Равел в партньорство с младата варненска пианистка Юлия Драганова. Виенското дуо ще покаже изкуство от висока класа на 2 юли в Градската художествена галерия от 19 часа. С техния концерт Международният музикален фестивал „Варненско лято“ продължава своята дългогодишна линия да представя набиращи сила млади европейски имена.

Юри Ревич е музикант с многообразни изяви и разнопосочни творчески интереси, отличаващи се с неподозирана за възрастта му зрялост. Дебютира в Карнеги Хол през 2009 г. и в Ла Скала през 2013 г. В последните години Ревич е носител на редица престижни европейски награди за музика. Сред тях са наградата Нов изпълнител на годината на ЕХО Класик 2016, Млад изпълнител на годината 2015 на Международните награди за класическа музика и Млад музикант на годината на Център „Бетовен" във Виена. Юри Ревич е един от най-адмирираните музиканти от своето поколение.

Юлия Драганова се дипломира с най-висок успех във випуска на НУИ „Добри Христов“ във Варна. Завършва бакалавърска и магистърска степен във Виенската консерватория като паралелно завършва във Виенския университет музикология и педагогика. Концертира в Италия, Холандия и Австрия, преподава и публикува научен труд на немски език на тема “Влияние на музицирането върху човешкия мозък”.

ПРОГРАМА:
Прокофиев – Соната за цигулка и пиано N 2, ре мажор
Сарасате - "Цигански напеви" op. 20
Равел – Соната за цигулка и пиано N 2, сол мажор
Сарасате – Концертна фантазия "Кармен", оп. 25

Билети - от касата на ФКЦ.
Цени на билетите - 5 лв.
Билети за ученици, студенти и пенсионери – 2 лв.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Писателят Красимир Симеонов: От теб зависи да вземеш решението да бъдеш щастлив в един тъжен свят

Издателство "Изток-Запад" ви кани на едно различно морско събитие – премиерата на книгата „Мотодзен“ от Красимир Симеонов. Авторът ще ни разкаже повече за своите необикновени рокерски истории. Ще чуем колко далеч може да ни отведе моторът: в реалността и отвъд нея. Ще си говорим за свободата на духа, за медитацията на скорост, за срещата със себе си,..

публикувано на 13.08.25 в 14:35

Комиксът "ЕЛИЯ: чудовище в мазето"

Елия е персонаж от книгите-игри на Стефан Стефанов и се завръща в нов формат - на страниците на графичната новела "ЕЛИЯ: - чудовище в мазето"! Безценната дъщеря на барона е изчезнала през нощта. Следите сочат, че най-вероятно е била отвлечена от вампир. А какъв по-добър начин да откриеш вампир, от това да изпратиш подире му своя собствен?..

публикувано на 12.08.25 в 15:32

Голям интерес към Международното биенале на графиката във Варна

Началото на Двадесет и третото издание на Международното биенале на графиката – Варна ще бъде поставено на 14 август т.г.  Интересът към форума е огромен.  Творби на графичното изкуство ще бъдат изложени паралелно на три локации в морската столица - ГХГ и галериите „Ларго“ и „Графит“. От 1800 творби са селектирани  515 на 358 автори от 59 страни. Това..

публикувано на 12.08.25 в 11:34

Стефка Станчева представя "Мигът на Дора" във варненската библиотека

„Мигът на Дора“ е роман за най-голямата добруджанска радост – освобождението на областта от четвъртвековната румънска окупация и връщането й в пределите на Царство България.  През погледа на голямата поетеса Дора Габе, пламенно ангажирана с борбата за свободна Добруджа, книгата проследява събитията от подписването на Крайовската спогодба на..

публикувано на 12.08.25 в 10:59

БТР и Ахат със съвместен концерт днес във Варна

Легендарните рок групи БТР и АХАТ започнаха съвместно турне. Третата дата от него е във Варна. Концертът е в Летния театър. След това двете банди отиват да се срещнат с рок феновете си в Бургас. За Радио Варна певецът на БТР Наско, или по паспорт Атанас Пенев, казаха, че бандите ще бъдат заедно на сцена, като едновременно ще изпълняват песни както на..

публикувано на 11.08.25 в 16:59

"Лицата на Европа" светят от мрамор във варненска галерия

От днес до 29 август 2025 г. варненската Галерия 33 ще бъде домакин на изложбата „Лицата на Европа“ на известния български скулптор Рашо Митев. Откриването е от 18:00 ч. на ул. „Габрово“ 2А. "Лицата на Европа" включва мраморни бюстове, вдъхновени от многогласната културна идентичност на Европа. Всеки портрет в колекцията..

публикувано на 08.08.25 в 15:54

Изложбата „Българските околосветски плавания“ във Военноморския музей

Във Военноморския музей във Варна бе официално открита изложбата „Българските околосветски плавания“ – първата по рода си експозиция, посветена на всички родни морски обиколки на земното кълбо.  Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с директора на Военноморския музей Мариана Кръстева: Изложбата ще бъде достъпна и..

публикувано на 08.08.25 в 12:02