Найлоновите торбички са навсякъде около нас, за да улеснят евтино и практично ежедневието ни. Днес последствията от употребата им са толкова трагични за околната среда, че 3 юли е един от дните, в които екологични организации призовават да се замислим всеки път, когато в магазина ни попитат: „Желаете ли торбичка?“
Ето някои факти за найлоновите торбички, които организацията „Plastic bag free day“, припомнят на днешния ден:
Една найлонова торбичка се ползва средно 25 минути.
В зависимост от материала на всяка една найлонова торбичка й отнема между 100 и 500 години да се разгради в естествена среда. Която не е природата.
В минутата, докато четете това, 1 000 000 торбички влизат в употреба.
3 400 000 торбички се произвеждат всяка година. Това е теглото на поне 2 000 000 автомобила.
Лекотата на полиетиленовите торбички позволява разпространението им надалеч, огромно количество отиват в световните морета и океани, където причиняват смъртта на над 100 000 морски животни годишно.Специалистите призовават да се освободим от пластмасата в ежедневието ни. Защо и как разкзва ръководителят на Greenpeace – България Деница Петрова:
Всяка година умират на 1 000 000 морски птици, заради погълната пластмаса, която объркват с храна, по данни на еколозите. При изследвания на морската вода във всеки литър отношението на планктона и пластмасата е 1 към 6 в полза на пластмасата. Всички тези ужасяващи статистики не са само цифри, а показват реален проблем, който всеки от нас може да предотврати, като спре използването на пластмаса за еднократна употреба и използва платнени торби, вместо найлонови.
Бул. “Владислав Варненчик” при кръстовището на Двете кули вече е асфалтиран и отворен за движение в двете посоки. Натовареността на трафика е подобрена, съобщава кметът Благомир Коцев във Facebook. Ремонтните дейности по ВиК мрежата на възловото кръстовище вървят много по-бързо от предвиденото. Най-трудната част от проекта е приключила, уточнява..
С всеки изминал избор има все повече разминавания между това, което машината за гласуване отчита, и вписаните данни в протоколите. За сравнение на парламентарните избори през октомври 2022 година, когато все още се прилага протокол от машинното гласуване, разминавания няма. Това са изводите от изследване на неправителствената организация "Демократичен..
ГЕРБ отказаха отправената покана за среща този следобед с ПП-ДБ за обсъждане на възможни партньорства. Това стана ясно от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който представи решенията след заседание на Изпълнителната комисия на партията, предаде БНР. "Виждам една конструкция, която може да работи - между партиите ИТН, БСП - коалицията и другите..
Комисията за защита на конкуренцията остави без уважение жалбите срещу избор на изпълнител за строеж на новата варненска библиотека. Проектът за нова сграда на библиотеката може да се забави или да бъде блокиран, ако фирми участници в конкурса решат да обжалват на по-висока инстанция. Това коментира зам.-кметът по правни въпроси Диан Иванов. Той..
Председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков ще продължи да ръководи съда и след 22 ноември, когато изтича 7-годишният му мандат. С осем гласа "за" и два "против" Съдийската колегия реши той да остане начело на ключовата съдебна институция до избора нов титуляр, съобщава БНР. Последната възможност за номинации е този четвъртък, като..
След среща на "Продължаваме промяната - демократична България" с партия МЕЧ стана ясно, че двете формации имат единство по отношение на антикорупционното законодателство, но се разминават по възможните партньорства в управлението, съобщава БНР. Лидерът на МЕЧ Радостин Василев отхвърли възможността за сътрудничество с ГЕРБ и предложи като..
Успешно приключиха строително-монтажните работи за повишаване на енергийната ефективност на СУ "Христо Смирненски" в балчишкото село Оброчище. Приложени са четири мерки за енергийна ефективност - топлоизолация на фасадни стени на училищна сграда и на покрива и стени на физкултурния салон, изграждане на термопомпена..