Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Варна до Елбрус - най-високия връх в Европа

Върбан Петков
Снимка: личен архив

Изкачване на върховете Казбек и Елбрус в Кавказ ще предприемат членове на ТД „Владислав Варненчик“. Групата включва  - Красимир Керчев, Цветалин Цонев, Недялко Недялков и Върбан Петков. Те тръгват от Варна на 19 юли, а връщането им е планирано за 1 август.

Връх Казбек е висок 5033 м. Той ще бъде спирка за аклиматизация на групата, разказа за Радио Варна Върбан Петков, който за пета поредна година покорява върхове в Европа. За този връх казват, че гледката от там е много красива, споделя той. Целта на групата е вр. Елбрус / 5642 м./ - най-високият в Европа, границата между Азия и Стария континент и мечта на много туристи. Той е кратер на застинал вулкан, покрит целогодишно със сняг и ледници.

Групата е избрала класическия маршрут от южната страна. Над 3000 метра в планината Кавказ температурите през нощта са от минус 10  до минус 12 градуса, а през деня от минус 4 до минус 6 градуса.

През последните три месеца четиримата мъже активно са се подготвяли за това пътуване. За всеки връх подготовката е индивидуална, но покоряването на върха не е на всяка цена, разказа Върбан Петков, който е секретар на туристическото дружество:

- За подготовката наблегнахме предимно на дълги разстояние и преходи от 7-8 и повече часа вървене.

С тези хора, с които ще бъдете, били ли сте друг път заедно в планината?

- Да, бил съм. С част от тях съм бил и на Матерхорн / бел. авт. – връх в Алпите/, бил съм и на Монблан.

СнимкаКое е най-важното за човек, когато тръгне да изкачва върхове?

- За мен лично са важни физическата, психическата и техническата подоготвки. Като човек е хубаво да се запознае с всеки връх предварително преди да тръгне, за да знае на какво да наблегне. Конкретно за тия върхове /Казбек и Елбрус/ физическата подоготвка е най-важна. Примерно, когато по Алпите сме качвали някои по-сложни върхове там съответно трябва да се наблегне на техническата част – боравене с инвентар, въжета, карабини и т.н.


А психиката как устоява?

- Може човек да е много добре трениран физически – маратони, кросове и т.н., но примерно  никога да не се е качвал повече от третия или четвъртия етаж там където живее и в един момент като минава над пропаст няколкостотин метра – просто това му влияе.

Появява се страха?

- Да. Но това се преодолява. При всеки е индивидуално като се мине няколко пъти.

Страхувате ли се когато сте в планината?

- За мен най-големият страх е лошото време. А иначе нормално – хора сме. Има страх и от високото, но пак казвам – след като човек го  е правил няколко пъти тези неща се преодоляват.

Склонен ли сте да рискувате?

- Мисля, че не. Преценил съм, че каквото и да правиш винаги има втори шанс.

Какво удовлетворение Ви носи изкачването на върхове? Победа над какво?

- За мен самото изкарване на 7 или 8 дена сред природата ме зарежда. Поставената цел да качим даден връх не е въпрос на живот и смърт. Сред тази градска среда, в която живеем, за мен си е един вид пречистване.

Каква екипировка ще вземете?

- Експедиционна палатка, пухени чували и туристически зимни обувки. Защото правим сметка да имаме по една нощувка на височина 4000 и нагоре метра, за да ни бъде по-лесно качването.

А храната?

- Предимно варива и ядки за планината, а иначе когато сме долу в ниското – нормална храна.

Ще имате ли мобилна връзка през цялото време? Интернет?

- За връх Казбек казаха, че има. За Елбрус все още говорим със спасителната служба и не сме получили потвърждение.

Снимка


Чуйте още в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 08.05.25 в 07:00

Радио Варна или "Варна-Радио"?

В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..

публикувано на 07.05.25 в 07:03

С музика в сърцето и мечта в очите: Георги Дачев от Do Sho на Гергьовден

Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...

публикувано на 06.05.25 в 11:58

MiroMAG представя втория си албум "Infinity"

Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..

публикувано на 05.05.25 в 07:35

Георги Георгиев, "Възраждане": Кметът на Варна отказва да защитава интересите на всички варненци

Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..

публикувано на 03.05.25 в 15:10

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..

публикувано на 03.05.25 в 14:32
Пресиана Леонидова и Александра Атанасова

Пресиана Леонидова: Вдъхновена съм от българския фолклор още от дете

Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка  Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..

публикувано на 02.05.25 в 07:55