Изкачване на върховете Казбек и Елбрус в Кавказ ще предприемат членове на ТД „Владислав Варненчик“. Групата включва - Красимир Керчев, Цветалин Цонев, Недялко Недялков и Върбан Петков. Те тръгват от Варна на 19 юли, а връщането им е планирано за 1 август.
Връх Казбек е висок 5033 м. Той ще бъде спирка за аклиматизация на групата, разказа за Радио Варна Върбан Петков, който за пета поредна година покорява върхове в Европа. За този връх казват, че гледката от там е много красива, споделя той. Целта на групата е вр. Елбрус / 5642 м./ - най-високият в Европа, границата между Азия и Стария континент и мечта на много туристи. Той е кратер на застинал вулкан, покрит целогодишно със сняг и ледници.
Групата е избрала класическия маршрут от южната страна. Над 3000 метра в планината Кавказ температурите през нощта са от минус 10 до минус 12 градуса, а през деня от минус 4 до минус 6 градуса.
През последните три месеца четиримата мъже активно са се подготвяли за това пътуване. За всеки връх подготовката е индивидуална, но покоряването на върха не е на всяка цена, разказа Върбан Петков, който е секретар на туристическото дружество:
- За подготовката наблегнахме предимно на дълги разстояние и преходи от 7-8 и повече часа вървене.
С тези хора, с които ще бъдете, били ли сте друг път заедно в планината?
- Да, бил съм. С част от тях съм бил и на Матерхорн / бел. авт. – връх в Алпите/, бил съм и на Монблан.
Кое е най-важното за човек, когато тръгне да изкачва върхове?
- За мен лично са важни физическата, психическата и техническата подоготвки. Като човек е хубаво да се запознае с всеки връх предварително преди да тръгне, за да знае на какво да наблегне. Конкретно за тия върхове /Казбек и Елбрус/ физическата подоготвка е най-важна. Примерно, когато по Алпите сме качвали някои по-сложни върхове там съответно трябва да се наблегне на техническата част – боравене с инвентар, въжета, карабини и т.н.
А психиката как устоява?
- Може човек да е много добре трениран физически – маратони, кросове и т.н., но примерно никога да не се е качвал повече от третия или четвъртия етаж там където живее и в един момент като минава над пропаст няколкостотин метра – просто това му влияе.
Появява се страха?
- Да. Но това се преодолява. При всеки е индивидуално като се мине няколко пъти.
Страхувате ли се когато сте в планината?
- За мен най-големият страх е лошото време. А иначе нормално – хора сме. Има страх и от високото, но пак казвам – след като човек го е правил няколко пъти тези неща се преодоляват.
Склонен ли сте да рискувате?
- Мисля, че не. Преценил съм, че каквото и да правиш винаги има втори шанс.
Какво удовлетворение Ви носи изкачването на върхове? Победа над какво?
- За мен самото изкарване на 7 или 8 дена сред природата ме зарежда. Поставената цел да качим даден връх не е въпрос на живот и смърт. Сред тази градска среда, в която живеем, за мен си е един вид пречистване.
Каква екипировка ще вземете?
- Експедиционна палатка, пухени чували и туристически зимни обувки. Защото правим сметка да имаме по една нощувка на височина 4000 и нагоре метра, за да ни бъде по-лесно качването.
А храната?
- Предимно варива и ядки за планината, а иначе когато сме долу в ниското – нормална храна.
Ще имате ли мобилна връзка през цялото време? Интернет?
- За връх Казбек казаха, че има. За Елбрус все още говорим със спасителната служба и не сме получили потвърждение.
Чуйте още в звуковия файл:
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..