Изкачване на върховете Казбек и Елбрус в Кавказ ще предприемат членове на ТД „Владислав Варненчик“. Групата включва - Красимир Керчев, Цветалин Цонев, Недялко Недялков и Върбан Петков. Те тръгват от Варна на 19 юли, а връщането им е планирано за 1 август.
Връх Казбек е висок 5033 м. Той ще бъде спирка за аклиматизация на групата, разказа за Радио Варна Върбан Петков, който за пета поредна година покорява върхове в Европа. За този връх казват, че гледката от там е много красива, споделя той. Целта на групата е вр. Елбрус / 5642 м./ - най-високият в Европа, границата между Азия и Стария континент и мечта на много туристи. Той е кратер на застинал вулкан, покрит целогодишно със сняг и ледници.
Групата е избрала класическия маршрут от южната страна. Над 3000 метра в планината Кавказ температурите през нощта са от минус 10 до минус 12 градуса, а през деня от минус 4 до минус 6 градуса.
През последните три месеца четиримата мъже активно са се подготвяли за това пътуване. За всеки връх подготовката е индивидуална, но покоряването на върха не е на всяка цена, разказа Върбан Петков, който е секретар на туристическото дружество:
- За подготовката наблегнахме предимно на дълги разстояние и преходи от 7-8 и повече часа вървене.
С тези хора, с които ще бъдете, били ли сте друг път заедно в планината?
- Да, бил съм. С част от тях съм бил и на Матерхорн / бел. авт. – връх в Алпите/, бил съм и на Монблан.
Кое е най-важното за човек, когато тръгне да изкачва върхове?
- За мен лично са важни физическата, психическата и техническата подоготвки. Като човек е хубаво да се запознае с всеки връх предварително преди да тръгне, за да знае на какво да наблегне. Конкретно за тия върхове /Казбек и Елбрус/ физическата подоготвка е най-важна. Примерно, когато по Алпите сме качвали някои по-сложни върхове там съответно трябва да се наблегне на техническата част – боравене с инвентар, въжета, карабини и т.н.
А психиката как устоява?
- Може човек да е много добре трениран физически – маратони, кросове и т.н., но примерно никога да не се е качвал повече от третия или четвъртия етаж там където живее и в един момент като минава над пропаст няколкостотин метра – просто това му влияе.
Появява се страха?
- Да. Но това се преодолява. При всеки е индивидуално като се мине няколко пъти.
Страхувате ли се когато сте в планината?
- За мен най-големият страх е лошото време. А иначе нормално – хора сме. Има страх и от високото, но пак казвам – след като човек го е правил няколко пъти тези неща се преодоляват.
Склонен ли сте да рискувате?
- Мисля, че не. Преценил съм, че каквото и да правиш винаги има втори шанс.
Какво удовлетворение Ви носи изкачването на върхове? Победа над какво?
- За мен самото изкарване на 7 или 8 дена сред природата ме зарежда. Поставената цел да качим даден връх не е въпрос на живот и смърт. Сред тази градска среда, в която живеем, за мен си е един вид пречистване.
Каква екипировка ще вземете?
- Експедиционна палатка, пухени чували и туристически зимни обувки. Защото правим сметка да имаме по една нощувка на височина 4000 и нагоре метра, за да ни бъде по-лесно качването.
А храната?
- Предимно варива и ядки за планината, а иначе когато сме долу в ниското – нормална храна.
Ще имате ли мобилна връзка през цялото време? Интернет?
- За връх Казбек казаха, че има. За Елбрус все още говорим със спасителната служба и не сме получили потвърждение.
Чуйте още в звуковия файл:
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..
Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...
Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..
Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..
Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..
Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..