Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалното предприемачество – втори шанс за „отхвърлените“

Години след световната финансова криза обществото продължава да търси пътища за справяне с последиците от нея. Едно от сериозните предизвикателства се оказва задвижването на двигателя на социалната промяна, т.нар. социално включване на маргинализираните или в риск от социално изключване уязвими групи. Европа започна разработване на политики, които да насърчат гражданското участие и идентифициране на инициативи за социално включване на милионите, останали извън пазара на труда.


Съчетанието между предприемаческа дейност и социална цел само по себе си е предизвикателство. Всички социални предприемачи обаче казват, че си струва. Защото основният смисъл на съществуването на социалното предприятие е постигането на положително въздействие в една или няколко обществени сфери, а това означава по-добър живот за всички. Бизнесът в името на социална кауза, превръща социалните предприемачи в агенти и двигатели на социалната промяна. 23-годишният американец Лоугън Фахи е един от тях. Той живее и работи в Кливланд, Охайо. Започва да се занимава със социална дейност едва 18- годишен. Срещаме се в неговата социална пекарна „Bloom bakery” - едно уютно място, в което се предлагат много вкусотии, приготвени от ... бивши затворници.

„Когато през 2012 година завърших гимназия започнах да работя в Акрън, Охайо за неправителствена организация. Това НПО работеше с малолетни престъпници, които се сблъскват с големи трудности при търсенето на работа, след като излязат от затвора. Намерих фирма, с която започнахме да наемаме такива младежи за косене на трева. Започнах да работя и с фондация „Дейтън“. Тяхната цел е да включат обратно в обществното бедните и бездомните, социално изключените“, казва Лоугън.

Всъщност, социалната промяна - независимо дали я търсим в малката общност или голямото общество - би била невъзможна без личното участие и ангажираност, в това е убеден Лоугън Фахи. Затова през 2014-а година решава да създаде „Bloom bakery” - социалната пекарна, която вече четири години успешно дава работа и възможност за реинтеграция на хора, излезли от затвора.

„Установихме, че в нашия град няма такава пекарна. Не знаех нищо за този бизнес, затова потърсихме за помощ и консултация човек от Англия, основал много такива пекарни по целия свят“, казва още той. Избира да помага на по-възрастни хора, излезли от затвора.

„Тук те се научават не само да приготвят богато разнообразие от сладкиши и печива, но формират и социални умения – да работят в екип, да комуникират с клиенти, да спазват работна дисциплина, да организират времето си и да получат увереност в собствените си сили. Преди това обаче преминават специално обучение“, подчертава 23-годишният американец. Желанието и упоритата му работа да промени живота на уязвими групи хора, да ги учи на нови умения, да правят бизнес в името на социална кауза, го превръщат в успешен млад социален предприемач. Със стереотипите на посетителите няма особени проблеми, тъй като „хората приемат идеята, че трябва да се дава втори шанс“.

Лоугън казва, че досега не е имал проблеми и с неговите служители. "По данни около 40% от излезлите в затвора се връщат обратно там. Но когато човек има работа, процентът на върналите се в затвора е по-малко от 10, което е доказателство, че социалното предприемачесто е пътят към социалната промяна." Промяна, за която помага и постоянството. Защото, по неговите думи, след като преминат през едногодишната програма на реинтеграция, много от служителите му успешно намират следваща работа, която е по-престижна и по-добре платена.

Труден, но много смислен е пътят на социалното предприемачество. В това е убедена и Мая Донева – един от създателите на Социалната чайна във Варна. Чайната е един от добрите примери на прохождащото в България социално предприемачество - пространство, което подава ръка на млади хора, които излизат от Домове за деца, лишени от родителски грижи. Всички знаем за огромния проблем, пред който се изправят тези деца. Без близки, които да ги подкрепят, без финансови средства, без изградени социални умения, на прага на своята зрялост, без да знаят как да продължат образованието си, как да търсят работа, как да се реализират и накъде да поемат. За част от тези деца Мая Донева е приятел, съветник, учител, работодател и спасител.

Целият материал можете да видите тук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 400 читалища от цялата страна с отворено писмо до властта

Под 6% от всички кандидатствали читалища са получили финансиране по програмата в тяхна подкрепа. По този повод над 400 читалищни дейци от цялата страна са подписали отворено писмо, изпратено до министъра на културата и членовете на комисията по култура в Народното събрание.  Сред подписалите писмото е и варненското читалище „Васил..

публикувано на 07.02.25 в 19:19
Лена Бориславова

Лена Бориславова с обвинение за документно престъпление

Лена Бориславова вече е обвиняема за документно престъпление, съобщава БНР. От Софийската районна прокуратурата съобщиха, че разследването срещу депутата от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България"  е приключило и че материалите по него са били предявени на Бориславова.  Тя е обвинена, че съзнателно е ползвала неистински документи, на..

публикувано на 07.02.25 в 18:59

Продължава премахването на нерегламентирано поставените реклами в центъра на Варна

В централната част на града продължават проверките и премахването на поставените без издадено разрешение рекламно-информационни елементи (РИЕ). От районната администрация на „Одесос“ са изпратени писма до ръководствата на различни учреждения с предписание за демонтаж на нерегламентираните реклами и табели, както и покани за започване на процедури за..

публикувано на 07.02.25 в 15:55

От догодина гимназисти във Варна ще учат за авиационни техници

4137 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 162 паралелки през учебната 2025/2026 година.  Засилва се интересът към  професионалното обучение в гимназиалния етап във Варна и областта. Близо 65% е делът на професионалните паралелки в региона. С 5% е надхвърлена целевата стойност, зададена от държавата. Близо 57% от паралелките през следващата..

обновено на 07.02.25 в 15:43
Снимката е илюстративна

Отменят грипната епидемия в област Добрич

Със заповед на директора на Регионалната здравна инспекция в Добрич от утре се отменя грипната епидемия в областта. Тя беше обявена на 24 януари заради повишението на заболяемостта в региона и удължена до днес включително. Грипната епидемия в област Добрич се отменя след анализ на епидемичната ситуация по отношение на разпространението на грип и..

публикувано на 07.02.25 в 15:41

Разследват козметичен салон в центъра на Варна за незаконно поставяне на ботокс

Икономическа полиция съвместно с екип на Регионалната здравна инспекция във Варна извършиха проверка в лазерно-козметичен център в централната част на града. В обекта се установява, че се прилагат намеси с ботулинов токсин и се осъществяват други медицински процедури и дейности, попадащи в обхвата на утвърдените медицински манипулации, съобщиха от..

публикувано на 07.02.25 в 14:09

ГДБОП предупреждава за нова имейл измама от името на адвокатски дружества

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във..

публикувано на 07.02.25 в 14:05