Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социалното предприемачество – втори шанс за „отхвърлените“

Години след световната финансова криза обществото продължава да търси пътища за справяне с последиците от нея. Едно от сериозните предизвикателства се оказва задвижването на двигателя на социалната промяна, т.нар. социално включване на маргинализираните или в риск от социално изключване уязвими групи. Европа започна разработване на политики, които да насърчат гражданското участие и идентифициране на инициативи за социално включване на милионите, останали извън пазара на труда.


Съчетанието между предприемаческа дейност и социална цел само по себе си е предизвикателство. Всички социални предприемачи обаче казват, че си струва. Защото основният смисъл на съществуването на социалното предприятие е постигането на положително въздействие в една или няколко обществени сфери, а това означава по-добър живот за всички. Бизнесът в името на социална кауза, превръща социалните предприемачи в агенти и двигатели на социалната промяна. 23-годишният американец Лоугън Фахи е един от тях. Той живее и работи в Кливланд, Охайо. Започва да се занимава със социална дейност едва 18- годишен. Срещаме се в неговата социална пекарна „Bloom bakery” - едно уютно място, в което се предлагат много вкусотии, приготвени от ... бивши затворници.

„Когато през 2012 година завърших гимназия започнах да работя в Акрън, Охайо за неправителствена организация. Това НПО работеше с малолетни престъпници, които се сблъскват с големи трудности при търсенето на работа, след като излязат от затвора. Намерих фирма, с която започнахме да наемаме такива младежи за косене на трева. Започнах да работя и с фондация „Дейтън“. Тяхната цел е да включат обратно в обществното бедните и бездомните, социално изключените“, казва Лоугън.

Всъщност, социалната промяна - независимо дали я търсим в малката общност или голямото общество - би била невъзможна без личното участие и ангажираност, в това е убеден Лоугън Фахи. Затова през 2014-а година решава да създаде „Bloom bakery” - социалната пекарна, която вече четири години успешно дава работа и възможност за реинтеграция на хора, излезли от затвора.

„Установихме, че в нашия град няма такава пекарна. Не знаех нищо за този бизнес, затова потърсихме за помощ и консултация човек от Англия, основал много такива пекарни по целия свят“, казва още той. Избира да помага на по-възрастни хора, излезли от затвора.

„Тук те се научават не само да приготвят богато разнообразие от сладкиши и печива, но формират и социални умения – да работят в екип, да комуникират с клиенти, да спазват работна дисциплина, да организират времето си и да получат увереност в собствените си сили. Преди това обаче преминават специално обучение“, подчертава 23-годишният американец. Желанието и упоритата му работа да промени живота на уязвими групи хора, да ги учи на нови умения, да правят бизнес в името на социална кауза, го превръщат в успешен млад социален предприемач. Със стереотипите на посетителите няма особени проблеми, тъй като „хората приемат идеята, че трябва да се дава втори шанс“.

Лоугън казва, че досега не е имал проблеми и с неговите служители. "По данни около 40% от излезлите в затвора се връщат обратно там. Но когато човек има работа, процентът на върналите се в затвора е по-малко от 10, което е доказателство, че социалното предприемачесто е пътят към социалната промяна." Промяна, за която помага и постоянството. Защото, по неговите думи, след като преминат през едногодишната програма на реинтеграция, много от служителите му успешно намират следваща работа, която е по-престижна и по-добре платена.

Труден, но много смислен е пътят на социалното предприемачество. В това е убедена и Мая Донева – един от създателите на Социалната чайна във Варна. Чайната е един от добрите примери на прохождащото в България социално предприемачество - пространство, което подава ръка на млади хора, които излизат от Домове за деца, лишени от родителски грижи. Всички знаем за огромния проблем, пред който се изправят тези деца. Без близки, които да ги подкрепят, без финансови средства, без изградени социални умения, на прага на своята зрялост, без да знаят как да продължат образованието си, как да търсят работа, как да се реализират и накъде да поемат. За част от тези деца Мая Донева е приятел, съветник, учител, работодател и спасител.

Целият материал можете да видите тук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВиК-Варна търси 30-50 млн. лева, за да има достатъчно вода през лятото

Всички дейности по водния цикъл в района на Двете кули във Варна ще приключат в средата на януари , съобщи директорът на ВиК дружеството в града Веселин Русев. Кръстовището на входа на Варна от магистрала "Хемус" ще бъде отворено преди празниците. До края на седмицата се асфалтира в района, а още в петък ще бъде напълно възстановено..

публикувано на 19.12.24 в 17:06

Окончателно: Вдигат с 53% такса "смет" във Варна от 1 януари

Такса "смет" да бъде увеличена с 53% за физически лица от следващата година гласуваха общинските съветници по време на последното за тази година заседание на местния парламент. "За" гласуваха 32-ма, "против" 18, а "въздържал се" се - един. Предложението за вдигане на размера на таксата за битови отпадъци предизвика сериозни дебати в залата, които..

публикувано на 19.12.24 в 15:30
Снимката е илюстративна

1,5 милиона лева ще струва основният ремонт на част от пътя Долище-Варна

Проектантски екип започва работа следващия месец, за да бъде в рамките на 2025 г. основно ремонтиран участъкът от пътя с. Долище-Варна. Това съобщи за Радио Варна Димитър Кирчев, заместник-кмет с ресор "Инженерна инфраструктура и благоустрояване".  Жители на село Долище започнаха петиция с настояване за ремонт на пътя до Варна Догодина..

публикувано на 19.12.24 в 15:25

Центърът по оцеляване на море във ВВМУ с първа награда от конкурса "Сграда на годината"

Три варненски сгради бяха отличени по време на церемонията "Сграда на годината".  Центърът по оцеляване на море във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" е победител в категорията "Социална инфраструктура, Култура и образование". Съоръжението представлява дълбоководен басейн с площ 12,50 на 25 метра и дълбочина между 3 до 5 метра...

публикувано на 19.12.24 в 15:20

Боцманат - Балчик търси нова сграда, ИАРА взима Морска гара

С решение на областния управител, по искане на Морска администрация – София, сградата на боцманата в Балчик е предадена за ползване на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Това съобщи Валентин Енчев – директор Дирекция "Морска администрация - Варна", под чието ръководство е структурата, в отговор на въпроса какво е бъдещето на звеното в..

публикувано на 19.12.24 в 15:07

Затварят за профилактика басейните на плувен комплекс "Приморски"

В седмицата от 23 до 27 декември 2024 г. по график ще се затварят басейните на Плувен комплекс "Приморски", информират от Общинското предприятие „Спорт- Варна“. Причината е извършването на периодична профилактика, както следва: - Басейн „Алекси Алексиев“ ще бъде затворен за времето от 7:00 ч. на 23.12.2024 г. до 21:00 ч. на 27.12.2024 г.; - Басейн..

публикувано на 19.12.24 в 14:47

Искат временно затваряне на ул. "Прилеп" заради интензивния трафик, пречещ на ремонта

За временно затваряне на ул. "Прилеп"  настояват от фирмата, извършваща ремонта, за да бъде спазен графикът. От фирмата аргументират искането си, посочвайки, че изпитва затруднения при ремонтните дейности заради натоварения трафик в участъка, който се уширява, съобщават от общинския пресцентър. Предложеният график предвижда 80 дни за приключване на..

публикувано на 19.12.24 в 14:39