Финалисти са 9 състезатели от Младша възраст и 11 – от Старша. Сред тях са и тримата българи, които бяха допуснати до Втори тур - Георги Капитански, Джон Абенанти и София Цуцакова. За наградите ще се борят също танцьори от Китай, Япония, Франция, Белгия, Португалия, Германия, Бразилия, Аржентина, Унгария, САЩ и Канада. В това издание на конкурса доминират мъжете – и в двете възрастови категории са допуснати повече артисти момчета и мъже заради яркото им представяне.
Третият тур е любим на балетните почитатели заради сериозната селекция на участниците и интересната програма. В двете вечери на 26 и 27 юли по регламент състезателите трябва да покажат вариации или па-де-дьо в класически стил и съвременна хореография, създадена през последните 10 години.
„Изглежда по-лесно да оценяващ, отколкото да се подготвяш и явяваш на конкурс. Самият аз съм се явявал 4 пъти на конкурса във Варна и имам две награди – едната е златен медал. От друга страна зад тези оценки, които даваме като жури, стоят очакванията и надеждите на младите хора да се развиват. Така че нашата работа на оценяващи е важна толкова, колкото и техните усилия и подготовка“, казва доц. Ясен Вълчанов, член на международното жури.
„Очаквам да видя на трети тур съвременни хореографии, които да ме потресат. Показаното на конкурса ще даде отговор на въпроса накъде отива съвременния танц“, споделя хореографът Раду Поклитару от Украйна, също член на журито. Той печели награда за хореография през 2000-та година, след която кариерата му шеметно се преобръща, и знае от собствен опит тежестта на призовете от Варна в света на балета.
Пълна програма на балетните вечери и гала-концертите можете да откриете на сайта на конкурса. Пълен списък на допуснатите финалисти до трети тур ще откриете на страницата във Фейсбук.
В продажба са билетите за всички конкурсни вечери. Цените на билетите за Трети тур започват от 18 лв., а за двете Гала вечери – от 25 лв. Билетите за концертните вечери могат да се купят от ДКС, Летен театър и мрежата на Eventim в цялата страна - бензиностанции OMV, книжарници Orange, магазини Office1Superstore, както и онлайн.
Международният балетен конкурс Варна е основан е през 1964 г. и е Първият в света балетен конкурс. Организира се от фондация “Международен балетен конкурс Варна”, съорганизатор е Община Варна. Форумът се провежда с подкрепата на Министерството на културата на Република България. Патрон на 28-то издание е председателят на Народното събрание на Република България госпожа Цвета Караянчева. Балетната Oлимпиада е под патронажа на UNESCO. Генерален спонсор на конкурса е Societe Generalе Експресбанк.
Конкурсът се реализира с любезното съдействие на: Фондация Америка за България, Citroën, So Danca, Harlequin, The Palace Hotel, Флорис, Swiss-Belhotel Dimyat, RidaCom, Фестивален и конгресен център Варна, Дворец на културата и спорта Варна, Хотел Черно море, Ресторант Ларго, Фондация Куолити арт, Актив груп, Омега Транс, Алмагест.
Първата премиера от новата година на варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" е комедията "Муа у тупан" от Боян Папазов. Премиерните спектакли са на 17 и 18 януари от 19 часа на сцена "Филиал". Режисьор е Николай Кенаров. Художник е Александра Йотковска, а музиката е от композитора Страцимир Павлов. В ролите: Симеон Димов (Бане), Недялко Стефанов..
Арт галерия "Le Papillon" с голямо удоволствие започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова (1923-2011) в камерното пространство Le Petit Papillon от 16 януари до 12 март 2025 г. Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..
Сдружението „Международен литературен фестивал "Варна Лит" търси таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Сдружението, популярно със създаването на един от най-обичаните литературни фестивали в България и с успешната реализация на литературния еко проект „Зелени приказки“, започва нов проект, насочен..
Изложба за Варненския халколитен некропол представят в Добрич. Експозицията на изложбени пана и като печатно издание ще бъде подредена в Регионалния исторически музей от 12 февруари от 17 часа. Документалният комикс на Елена Владова (сценарист) и Николай Русев (художник) разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за..
19 процента ръст на приходите за миналата година са постигнали от Театрално-музикално продуцентски център - Варна. Близо 95 000 са зрителите на операта и на театъра, отчете Даниела Димова, директор на културния институт. 264 са общо спектаклите. Зрителите също са се увеличили, те са 95 000, каза още тя. Тя обаче потвърди, че последния транш от..
На 17 януари започва 17-ото издание на Менар фест. Фестивалът представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Тази година в програмата има пет акцента, като един от тях е турското кино, каза за..
Музеят за нова история на Варна получи като дарение много ценни артефакти в началото на новата година. Наследниците на българския революционер Ташко Костов дариха за музейната експозиция сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и портрет. Официалното представяне на дарението е на 16 януари, четвъртък, от 10:00 часа в Музея за нова история..