Музеят за нова история на Варна получи като дарение много ценни артефакти в началото на новата година. Наследниците на българския революционер Ташко Костов дариха за музейната експозиция сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и портрет.
Официалното представяне на дарението е на 16 януари, четвъртък, от 10:00 часа в Музея за нова история на Варна на ул. „8 ноември“ 3. Гостите ще имат възможност да се срещнат и с дарителите.
Ташко Костов Христов, наричан Салашки, Шерифов или Шерифски е български революционер от Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). Роден е през 1874 г. в село Върбени или Горно Върбени, Леринско, Егейска Македония, т.е. южна, българска Македония. Присъединява се към ВМОРО и действа като четник при войводата Пандил Шишков, който е и български офицер, член на Битолския окръжен революционен комитет на ВМОРО. През 1912-1913г. по време на Балканската и Междусъюзническата война Ташко Салашки е доброволец в Македоно-одринското опълчение на Българската армия. Служи в партизанска рота на войводата Никола Лефтеров и в 4-та рота на 10-та Прилепска дружина на Опълчението.
Участва и в Първата световна война в Българската армия като действа в Македония и Албания. През 1916г. заедно с албанския предводител Юсейн бей е ръководител на българо-албански четнически отряд от 460 души доброволци, действащи като разузнавачи и охрана на десния фланг на Българската армия в Албания. През 1917г. Ташко Салашки е командир на ''летящ'' партизански разузнавателен отряд в помощ на Планинската българска дивизия. Българското главно командване оценява високо заслугите му по време на войните за национално обединение на България. Ташко Салашки е награден с български военен орден ''За храброст“ IV степен. Ташко Костов Салашки умира във Варна през 1975г. Неговата паметна плоча е поставена на сградата на Македонския дом във Варна
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...
Учебният музей към Регионалния исторически музей във Варна съвместно с Тракийски научен институт, филиал Варна, организират дискусия на тема: "Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война". Тя ще се проведе на 8 май от 16.30 ч. в Археологически музей - Варна, зала "Одесос". В нея ще вземат участие доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р..
Създателката на Ванилия от детската поредица "Феята от захарницата" ще гостува във Варна на 3 май, събота, в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков". Антонова ще запознае децата с предисторията на своята „първокласна сладкарска фея, величествена и всемогъща” и ще разкаже за това как феята е попаднала в захарницата. В Детския и средношколски отдел..