От 3 до 5 август Варна отново ще се превърне в център на модерното изкуство. Юбилейното пето издание на РАДАР няма да изневери на утвърдената линия на фестивала и ще събере на едно място артисти от България и Европа, чието изкуство не се побира в рамки.
Фестивалът РАДАР успя да трасира пътя за много иновативни проекти и да ги направи разпознаваеми за по-широка публика. Думите са на директора на фестивала - Светлозара Христова, а 5 години след създаването си форумът вече се утвърди като неотменна част от фестивалната програма на Варна. Признанията идват не само от България - за втора година РАДАР е сертифициран с Европейски лейбъл за качество от EFFE (Европейската фестивална асоциация), което е показателно за посоката, в която е поел младият фестивал.
Мисията на РАДАР е да разшири границите на културния живот във Варна. Засичайки пресечните точки между музиката и другите форми на изкуство, като видео арт, поезия, съвременен театър и танц, и може би най-креативния сектор днес - технологиите, екипът селектира проекти, чието творчество излиза отвъд традиционните граници. Платформата на фестивала представя смели и иновативни идеи чрез концерти, представления, отворени дискусии, работилници и ателиета за всички - деца и възрастни, професионалисти и любители.
А ето как изглежда пътят до тук през очите на Светлозара Христова - директор на фестивала, и Виолина Николова - връзки с обществеността (разговор с Добо Мързов в предаването 45 оборота в минута):
И още - подробно за основната програма:
...както и за съпътстващите събития:
Повече за РАДАР 2018 - на сайта на фестивала и на фейсбук страницата му.
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.