От 1992 година Наню Нанев работи като пазач на фара на нос Шабла. Видял е и две, и двеста. Преживял е бури, изгреви и залези. И още е там на своя пост – повече от 25 години. Той познава в детайли миналото на Шабленския фар. В неговата компания минутите се превръщат в часове, защото знае всичко за най-стария маяк на Балканския полуостров. Ще ви разкажем неговата житейска история днес в" Радио Варна представя" със звукорежисьора Иван Тасев и звукоинженера Димитър Проданов. Аз съм Мартин Николов.
Фарът на нос Шабла е най-старият действащ фар на Балканския полуостров, но има сведения, че от древни времена на мястото е имало съоръжение, което е служило за навигация на моряците, разказва пазачът на фара Наню Нанев.
В началото историята на шабленския фар е доста мътна...
Още през 1765 година има данни, че на нос Шабла има фар – със сигурност кулата е била тук още оттогава.
По време на Кримската война в района на нос Шабла има засилено корабоплаване, пордължава своя разказ пазачът на шабленския фар Наню Нанев в "Радио Варна представя". Продължавам да питам за любопитното минало на маяка, който работи повече от 160 години, но има данни, че още от античността на мястото е съществувало по-опростено навигационон съоръжение заради подводния риф, който носи опасности за корабите.
През 1996 година – навръх 140-годишнина на фара, в основата му е зазидана капсула, с послание към поколенията.
Фарът на нос шабла работи без прекъсване от 1856. Към фаровата кула същата година е изградена пристройка за пазачите.
Фарът на Шабла има квадратна основа и осемстенна кула. Стените на кулата са ориентирани по посоките на света и могат да се използват като компас. Маякът работи без прекъсване повече от 160 години, а историята му ни разказва в "Радио Варна представя" дългогодишният му пазач Наню Нанев.
И още малко технически характеристики – гръмоотводът на фара е монтиран в срдеата на 19-сти век и е с формата на полумесец със звезда. Височината на кулата е 18-сет метра. Светлината му се вижда на 19-сет морски мили.
И така да си пазач на фара не е толкова скучно. Разделяме се с Наню Нанев и историите му за фара на Шабла.Учени са открили, че най-силният магнит на света бил възглавницата рано сутрин. Най-силният магнит за събуждане е кафето, а за усмивки и добро настроение – сутрешната програма на Радио Варна. Новият ден ви очаква на любимите честоти във времето от 6.00 до 10.30 часа, в което Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Петър Венков..
По ваш сигнал проверка защо се бавят плащанията от държавата към социалните асистенти? Интерюв със заместник-кмета на Община Варна Снежана Апостолова. Дипломанти от Института за кулинарни изкуства във Варна представиха своите проекти под наслов „Иновация и креативност“. Правната комисия към Общински съвет-Варна даде положително..
Каква е съдбата на излезлите от движение автомобили, които все още са паркирани в много от варненските квартали – разговор по темата със зам.-кмета в Община Варна, Илия Коев; Репортаж от ул. „Д-р Пискюлиев“ във Варна, където от днес стартира асфалтиране на улицата, по която се извършваше ремонт дълго време. Това ще доведе до използването на..
„Сутрин като стана, нямам търпение да си легна“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. На тези, които нямат търпение да превключат на честотите на Радио Варна когато станат, Иван Барбов, Александър Йорданов и звукорежисьорът Недялко Добрев обещават приятни сутрешни емоции във времето от 6.00 до 10.30 часа. Сладко да ви..
Специално интервю с Melissa Bonny (AD INFINITUM, KAMELOT). Представяне на дебютния албум на UNTOLD STORIES " Wind and Memories" – разговор с Даниел Елисеев. Димитър Димитров за новия албум на АТЛАНТИК "Atlantic In The Ocean Of Metal". В предаването ще звучи музика на: NIGHTMARE, К.П.М.Д., MASTER, H.E.A.T, GBH, VALHALORE, ALIEN WEAPONRY и др...
Страхил е малко село в община Вълчи дол, близо до границата с област Добрич, както и до някогашната граница с Румъния. Населението на селото е едва 17 души, предимно възрастни хора. Десетилетия назад обаче съвсем не е било така. Животът в село Страхил е процъфтявал, имало е работа и за младите. Нещо, което днес го няма. Много често, когато..