Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

80 филма от 30 държави в официалната програма на анимационния фестивал

| обновено на 12.09.18 в 22:46
Анри Кулев
Снимка: БГНЕС

Световният фестивал на анимационния филм във Варна се провежда от 12-сти до 16-сти септември във Фестивалния и конгресен център. Конкурсната програма представя актуални и добри филми от анимационния свят. Разширява се и традиционната детска работилница, където децата ще имат възможност да направят собствен филм.

Очакват Ви специализирани лекции, мастър класове, прожекции на студентски филми от университети с профил ,,Анимация”, програми с най-доброто от гостуващите ни фестивали, документални филми, изложби и още много интересни събития.

Какво включва програмата допълва проф. Анри Кулев, който е организатор на фестивала:

-  Включва официалната програма, като начало, която е от 80 филма от 30 държави. Има шест конкурсни пълнометражни програми, което означава, че има шест дългометражни филма, които обикновено са най-интересни за публиката. Има пет конкурсни късометражни, има два конкурсни детски. Знаете, че от години се занимаваме с децата на Варна, с работилниците, тази година отново ще има такива, анимационни работилници и накрая децата ще покажат готовия филм в неделя. Имаме и отношение към всички големи анимационни европейски и световни училища, в които се преподава анимация. Тази година освен Нов Български университет и НАТФИЗ, ще бъде и Единбургският колеж по изкуствата, ЕНСАД в Париж, Филмовото училище в Лодз, Полша.

-  Да разбирам, че все повече млади хора, студенти, предпочитат подобна специалност за своето образование и кариера?

-  Да, не мога да кажа ,,все повече”, но много хора предпочитат, много хора обвързват бъдещето си с анимацията, тъй като тя е в основата на всяко едно движение. Колкото и сложен да е софтуерът, в края на краищата зад него стой човекът, който трябва да се учи, това е една сложна професия, едно изкуство, което се усвоява трудно през годините.

-  Казвате, че е сложна професия. Вие от колко години се занимавате с анимация?

-  Ами май не си спомням вече. Аз съм един стар човек, завърших 1974 г. и ако броя, че и преди това от училище съм започнал, значи някъде от 1969 г., срам ме е да ги смятам.

-  Кои са, според Вас, лидерите в анимацията днес?

-  Много е пъстър светът за този отговор, безспорно в голямата дългометражна анимация, комерсиална бих я нарекъл, с комплимент, разбира се, към това определение, това са американците. ,,Дисни”, ,,Пиксар”, те там се купуват един друг всеки ден и никой не знае кой какъв е. Имайте предвид, че говорим за бюджети от порядъка на 600-800 милиона за филм, представете си какво нещо е. Само за сравнение, подобен анимационен филм, ,,Пук”, го направихме за 400 хил. евро, което прави 800 хил. лева, толкова получихме от Филмовия център.

-  Как се развива европейската част от анимацията?

-  Много добре, защото тук я има тази режисьорската, креативната анимация, тук силите са във Франция, в Германия, в Русия, това са традиционно много работещи по анимацията страни. Обикновено много силни са Китай, Япония. Анимацията е един невероятен начин да разкажеш на децата и на бъдещите поколения фолклора си, да речем, приказките си, съвремието. Традиционно силните страни правят много добра анимация, да не говоря за Англия, за Испания, те имат огромни бюджети, работят и разбира се в основата на всичко е Европейската нотификация  за кино и финансирането на малките национални култури, които за Европейския съюз са от изключителна важност. Ние работим по същата схема само че отново има големи, средния и малки както навсякъде, ние сме към малките, както можете да се досетите.

-  Тоест и финансирането е много по-малко при нас?

-  Много по-малко и затова трябва държавата, телевизиите, те помагат, разбира се, но това не е достатъчно, там трябва да се организират собствени студия, както беше едно време, трябва да има собствено производство. Анимационният фестивал във Варна ще се превърне във фестивал от голяма класа, в момента, в който създадем кино пазар. Тук трябва да се купуват, да се продават, да се правят други неща, но това всичко са пари, дума, без която всички други остават празни.

Почти всички прожекции са безплатни, така че, ако имате свободно време може да посетите Фестивалния и конгресен център във Варна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

The Center с нов танцово-театрален спектакъл "АМОК"

(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография). 

публикувано на 09.05.25 в 07:30

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 08.05.25 в 07:00

Радио Варна или "Варна-Радио"?

В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..

публикувано на 07.05.25 в 07:03

С музика в сърцето и мечта в очите: Георги Дачев от Do Sho на Гергьовден

Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...

публикувано на 06.05.25 в 11:58

MiroMAG представя втория си албум "Infinity"

Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..

публикувано на 05.05.25 в 07:35

Георги Георгиев, "Възраждане": Кметът на Варна отказва да защитава интересите на всички варненци

Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..

публикувано на 03.05.25 в 15:10

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..

публикувано на 03.05.25 в 14:32