Изложба с живописни творби на професор Иван Кирков могат да разгледат днес от 18 часа в Галерия 8 любителите на изобразителното изкуство. Под името „Спомен“ тя припомня за големия български творец. На 19 септември се навършват осем години откакто професор Иван Кирков не е между живите. В продължение на десет дни изкуството му ще радва почитателите на кавалетната живопис и с неговия „имагинерен реализъм“, споделя галеристът Борис Стателов.
„Иван Кирков е един от символите на модерния човек в моите очи – казва за него Андрей Даниел. Широко отворено съзнание, бърз ум, весел и саркастичен език – той създаваше атмосфера на бохемско интелектуална игра в която целият свят беше тук на масата. Музика, театър, литература и разбира се, живопис бяха коментирани по един елегантен и модерен начин, който будеше еуфорични надежди у неговите ученици.Той създаваше един цял свят и надеждата в него. Рисуваше и говореше – цветно, разнообразно, с неочаквани обрати, продиктувани от честите му скептични настроения. Неговата начетеност и интелигентност му даваха възможност да вихри таланта си в най-различни области на пластичните и приложни изкуства, дизайна на книгата и интериора, сценографията за театър и кино, стенописа и мозайката... и още, и още, но най вече в живописта! Иван живееше в една сътворена от него „Бел епок“, която като огромно прозрачно кълбо благосклонно приемаше неговите приятели и ученици. Имаше необикновената способност да превърне скромната масичка в някое софийско кафене в прекрасно парижко или нюйоркско бистро, в което под звуците на джаза се обсъждат световни на изкуството и културата – с полагащото се чуство за хумор и скепсис.“
Чуйте повече за изложбата "Спомен" в звуковия файл:
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишният солист на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и сребърни..
След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..
Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...
С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..
През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома. "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..