Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Добрина

26
Снимка: Радио Варна

На 22 септември гостуваме в провадийското село Добрина̀. Красиво село в Североизточна България - само на 4 километра от общинския център Провадия и почти 40 километра от Варна. Селото е разположено в източното подножие на Провадийското плато, в Дунавската хълмиста равнина, на 126 м надморска височина. И на няколко километра от село Манастир,  за което разказахме преди седмица.

Красива природа, която дава възможност за развитие на туризъм и животновъдство. Каменни къщи и огради, камъкът за които е добиван в работеща доскоро кариера. Село с богато минало и опит да запази настоящето.

Историята на село Добрина  обобщава  историкът от музея в Провадия Светослав Аджемлерски. Книгата все още се пише, но местните хора се гордеят с богатата история.

Районът  е населяван още от античността. На 3 километра от селото е разкопан тракийски могилен некропол от VI - V в. пр. Хр., а южно от него има следи от светилище на Тракийския Херос (конник).

Има сведения, че днешното село е заселено през XV в. от българи-преселници от Епир. През 16 – 17век село Добрина става център на голяма дубровнишка колония, а търговията се извършва с европейските градове, което влияе върху икономическото състояние на селището.

Добрина е  село с голям  просперитет през 16  и 17 век, когато е имало фонтани. От това време е добре запазена църква, пътят до която е покрит с чакъл и няма информационни табели.










В западния край на провадийското село Добрина е църквата "Св. Теодор". Старинният храм е разположен в средата на малък двор и е полувкопан в земята. Това е еднокорабна сграда с една абсида и обща дължина отвътре почти 25 метра. Вътре няма нищо, дори и каменно покритие на пода. Пръстта  е разровена и е оставена така от последните археологически проучвания преди няколко десетилетия.









Сградата е с полуцилиндричен свод,покрит с двускатен покрив с керемиди. Градежът е от добре обработени варовикови блокове, споени с хоросан. Дебелината на стените е метър и 10 сантиметра. Църквата не се заключва, може да се разгледа по всяко време.


В турските регистри село Добрина е записано като Джездир кьой, което означава пазители на прохода. Вероятно е свързано с намиращата се на няколко километра крепост Овеч. И ако през 17 век  населеното място е имало 1200 само мъже, днес цялото село няма 150. Повечено хора са възрастни, но в последните десетина години се връщат и  много млади хора.


Преди години къщи купували чужденци, затова в Добрина може да чуете реч на почти всички европейски езици. Близостта до Провадия и удобните транспортни връзки са част от факторите все повече млади хора да се връщат в село Добрина. От година - две имоти търсят и българи и затова в селото почти няма пустеещи къщи.








На 22 септември  в Добрина ще се проведе фолклорен събор "Селото на орехите пее". Началото е 11 часа . Повече от 600 души ще участват в деветото издание на фестивала, на който се събират състави от цялата област, както и изпълннители от Родопите и Странджа. Ще покажат няколко български занаяти : плетене на рогозки, белене на платно, пресукване на прежда и  беленка на царевица, както и характерни местни ястия. Целта е да провокира младите хора от селото да се върнат в почивните дни при своите корени, каза за Радио Варна кметът на село Добрина Димитричка Дичева

Красотата на самобитния български фолклор привлича и много чужденци. Специално за събора в България остава англо-финландско семейство, което много харесва живота в българските село. Срещам ги докато разглеждат богатата етнографска сбирка на местното читалище. Работници довършваха подмяната на прозорците, средствата за което са от общинския бюджет.


Освен костюми, там има хоризонтален стан, възстановка на занаятчийска работилница и характерния за селото обичай "Камилари", който и днес продължават да съхраняват в Добрина.

В сбирката в читалището са запазили и стари дневници от почти 110 години. В един от тях  откриваме подпис на майката на родения в Провадия композитор Светослав Обретенов.  Родителите му  били учители в съседното село Добрина и пеша ходели до там всеки ден.


Световния ден без автомобили решаваме да се разходим на  платото край село Добрина. Мястото е много красиво, но маркировката на екопътеките в региона са остарели. Затова в следващите дни тя ще бъде направена отново с помощта на доброволци - ученици от Провадия. Какво може да видим  разказва Стела Станкулова от Туристическия информационен център в Провадия.

И какво още може да видите в село Добрина - събота след новините в 9 часа в ефира на Радио Варна. Водещ : Габриела Гаврилова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

НОВИЯТ ДЕН на 3 юли с Мариела Димитрова

П ризив за бързо въвеждане на депозитна система за преработване на еднократни опаковки за напитки от стъкло, метал и пластмаса , ще отправят днес от екологично сдружение „За Земята” . В 8:30ч. Днес те се събират пред Министерството на околната среда и водите , за да внесат п одписка , подкрепена от почти пет хиляди българи ...

публикувано на 03.07.24 в 06:10

НОВИЯТ ДЕН на 2 юли с Иван Барбов

„Денят ми започва с това, че ми се спи и завършва със същото“, гласи мисъл на неизвестен автор в социалните мрежи. Ако и вие се чувствате все едно сте гледали мач на Англия на европейското и ви се спи толкова рано, най-добрият начин да се ободрите е да превключите на честотите на Радио Варна. Иван Барбов, Александър Йорданов и..

публикувано на 02.07.24 в 06:33

Радио Варна на 90 - епизод 5

В петия епизод от новото предаване, излъчен на 29 юни 2024 г., се фокусирахме  върху музиката през 50-те и 60-те години на миналия век. Каква музика е звучала в ефира, кои музикални предавания са били най-популярни, как са се правели записи на концерти, как са откривали талантливи певци и инструменталисти? Разгледахме документи по темата, чухме и..

публикувано на 01.07.24 в 16:23

На 1 юли в "От другата страна" по Радио Варна

На 1 юли в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Richie Faulkner (JUDAS PRIEST, ELEGANT WEAPONS). Специално интервю с Oscar Dronjak (HAMMERFALL). Разговор с Мартин Събков за новия сингъл на ROADWIRE "Back on Track". Йордан Караджов за варненската премиера на "СИГНАЛ Symphonic" (8 юли, Летен театър). В предаването ще..

публикувано на 01.07.24 в 14:25
Тримата митрополити, от които ще бъде избран Българският патриарх (от ляво надясно): Гавриил Ловчански, Григорий Врачански и Даниил Видински.

НА СВЕТЛО на 1 юли с Мариела Димитрова

Новият Български патриарх се казва се казва Даниил, досегашен Видински митрополит. Изборът е факт след изключително оспорвано гласуване, в два тура. Какви ще са първостепенните му задачи, познат със своите по крайни възгледи, ще смекчи ли позициите си и ще съумее ли да бъде да бъде обединител на църквата? Коментираме в 14.20 часа с Иван Йовчев..

публикувано на 01.07.24 в 13:56

"Новият ден" на 1 юли

Живеещи в района около Варненския свободен университет и м.Ален мак се събраха в неделния почивен ден, на среща, за да обсъдят бъдещите си действия срещу безкрайните ремонти - нов протест или блокиране на пътя. Когато се включи и кметът на Варна Благомир Коцев, те поискаха от него ясна визия за инфраструктурните намесив района и отговор на въпроса..

публикувано на 01.07.24 в 06:25
Chart

#769 ТОП 20 (28.06-05.07.2024)

публикувано на 28.06.24 в 18:47