Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добруджа през вековете в пощенски картички и марки

Радослав Михайлов е филателист от Добрич. От 50 години колекционира пощенски марки, картички и други материали, свързани с историята на неговия род и на добруджанския край. Той, синът му  Стоян Михайлов и 9-годишният му  внук Ясен, са сред участниците в петата филателна изложба „Добруджа през вековете. Добрич – град на българската бойна слава!“, подредена във фоайето на Централната поща в града.Радослав Михайлов е пето поколение добруджанец, наследник на род с 200-годишна история.

Започва да събира пощенски и филателни материали  още в ученическите си години. И нарича колекцията си „Добруджа през вековете“. В нея са включени печати на първата пощенска марка на Добрич, още когато се е наричал Хаджиоглу Пазарджик, първите марки на Каварна и Балчик, вестник от 1894 г., пощенска картичка с лика на генерал Иван Колев от 1916 г. и други.  Радослав Михайлов продължил традицията и предал на двамата си сина любовта към филателията. Единият от тях – Стоян Михайлов, също участва в изложбата. Своя колекция в нея има и 9-годишният му внук Ясен.

Изложба може да бъде разгледана до 9 октомври. Експонатите в нея са класифицирани в шест теми, посветени на различни исторически събития – „Добруджа 1940 г.”, „Българско Възраждане”, „Добруджанци, участвали в Първата и Втората световна война” „Добруджа – древна и млада”, „Изкуството по добруджанските земи” и други. Част от материалите припомнят развитието на регионалните пощенски станции от 1940 година до наши дни.

Кои са най-интересните експонати в колекцията на филателиста, чуйте в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Екопаркове в Балчик и румънската община Меджидия ще се борят със замърсяването

С начална пресконференция по проект “Да накараме природата да се усмихне отново!”, реализиран с финансовата подкрепа на Програма Interreg VI-A Румъния–България, бе поставено начало на стратегическо трансгранично партньорство между общините Балчик и румънската Меджидия, с фокус върху подобряване на условията за живот чрез инвестиции в зелена..

публикувано на 14.05.25 в 13:00

Изслушването по казуса с "Боташ" влиза за обсъждане в програмата на парламента в четвъртък

Парламентът включи в програмата си за работа за четвъртък изслушване за сключеното споразумение с турската компания "Боташ". Освен енергийния министър Жечо Станков депутатите ще изслушат и бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, бившия изпълнителен директор на "Булгаргаз" Деница Златева и бившия служебен министър на енергетиката и..

публикувано на 14.05.25 в 12:24

От 1 юли: Осъвременяват с 8,6% пенсиите, отпуснати до края на 2024 г.

Надзорният съвет на Националният осигурителен институт реши пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да се осъвременят с 8.6 процента от първи юли, по така нареченото Швейцарско правило. 630 лева и 50 стотинки ще достигне минималната пенсия за стаж и възраст, съобщава БНР.  Надзорниците приеха и проект за нов размер на социалната пенсия за..

публикувано на 14.05.25 в 11:15

Пожар изпепели пчелно стопанство в добричкото с. Прилеп, вълна от съпричастност подкрепя семейството

Голям пожар изпепели значителна част от пчелното стопанство на семейство Михови от село Прилеп в добричка община. Инцидентът е станал в ранните часове на 2 май вследствие на късо съединение. Пожарът е унищожил напълно жилищната част на къщата, както и пет кошера, сред които и емблематичният кошер с формата на мечка. По време на инцидента в дома са..

публикувано на 14.05.25 в 11:00

Пчелар: Убеден съм, че 90% от меда, който се продава в търговската мрежа, е истински

Глобите за нарушаване на стандартите при производството и продажбата на български мед са огромни, а проверките - чести. Това задължава производителите, поставили етикет "пчелен мед" на бурканите, да продават задължително такъв. Санкциите при противното са големи, а пчеларите никога няма да си позволят да поставят фалшив пчелен мед, коментира за Радио..

публикувано на 14.05.25 в 09:55

Предлагат да има лихви за неплатените пътни глоби

Наказателна лихва да тече върху неплатените глоби за пътни нарушение. Това предлагат депутатите от Временната комисия относно проблемите с безопасността по пътищата. Народните представители приеха и предложението на Министерството на правосъдието горната граница за употреба на алкохол при млади и професионални шофьори да стане 0,2 промила. В..

публикувано на 14.05.25 в 09:37
Снимката е илюстративна

Мъж е с опасност за живота след инцидент с тротинетка в Несебър

24-годишен мъж от Габрово е в болница с опасност за живота след инцидент с електрическа тротинетка в Несебър, съобщават от полицията в морския град. На 13 май около 23:40 часа на ул. "Хан Крум" в посока кръговото кръстовище, поради движение с несъобразена скорост и загуба на контрол, мъжът самостоятелно катастрофира и пада на пътното платно...

публикувано на 14.05.25 в 09:09