Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникална книга написал свещеник от Суворово

| обновено на 27.10.18 в 19:05
Снимка: Радио Варна

Марияна Николова от година изучава летописната книга на Суворово, направена от свещеник Христо Иванов Попсавов. В кориците на старо евангелие той добавя хартия, където записва всичко, което открие. В старанието си да покаже живота с цялото му многообразие, той съхранил снимки, банкноти и всичко, което можело документира времето. Не винаги спазва хронологията на ставащото, а записва всичко, което събере и затова прави и съдържание по страници. Проучва историята от най-ранни сведения до своето съвремие към  70-те години. Чертае  карти на улици, записва столетници на Суворово, многодетни майки, но това се отнася само за тези с над 10 деца, етнографията на региона и дори откритото по време на строежи в Суворово. Всичко това е написано върху листове хартия, които са подвързани в метални корици от старо евангелие.

Тази книга е наистина уникална. Написана е от свещеник, който служи в храма на Суворово – свещеник Христо Иванов Попсавов – средата до 70-те години на 20 век. Той се заема с нелеката задача да напише историята на Суроворо като започне от най-ранните сведения за него, образуването на селото и стига до своето съвремие. Проследява и историята на отделните фамилии, как се е появило името й, прави и родословно дърво.

Снимка

Как книгата на свещеник Попсавов попадна в музея на Възраждането?

Заслугата да бъде тук е до голяма степен в резултат на доброто сътрудничество на свещеника със създателя на музея проф. Велко Тонев. Когато проф. Тонев подготвя своята книга за Суворово в съавторство с Коста Стоянов, голяма част от информацията той открива в книгата на свещеник Христо Попсавов. Като резултат от това сътрудничество свещеникът дарява книгата на музея и тя се съхранява тук вече няколко десетилетия.

Той е направил един уникален труд, защото не се е ограничил в това да води някакви записки. Той събира всякакви материали, характерни за времето.

Прелиствайки сборника, виждам и карта?

Много често той сам чертае карти на местностите. Не се ограничава със своето съвремие или няколко десетилетия назад. При построяването на нови сгради в Суворово работници случайно попадат на праисторически находки, между които, както самият свещеник ги определя  - зъби от мамут или праисторически брадвички, той сам се заема да ги спаси, тъй като  работниците не разбират тяхната историческа стойност и  това е нещо, което спира тяхната пряка дейност. Свещеникът ги събира и предава в Археологическия музей във Варна, защото осъзнава, че тяхното място е там. Много интересно е, че той прави детайлни скици на тези артефакти.

 


Текстът е изключително четивен и е писан от грамотен човек. Той описва голямо количество шевици на престилки, които са характерни за селото. Изключително педантичен при събирането на документи. Подреден и стриктен изследовател. Издирва сведения в посоката, в която работи докато не изчерпи сведения по темата и затова книгата е ценна като съдържание.

Почти 400 страници?

Да. Много богата като материал. Записвал е информация за загиналите във войните, легенди и предания за местности в региона, но е много критичен към тях.

А корицата на книгата?

Това е евангелие, което свещеник Попсавов е бил намерил по-рано. Самият той пише историята му на първата страница на книгата. Подвързва едно старо евангелие в кориците и подвързва още празни листа, на които пише всичко, което успява да събере. Прави и азбучен показалец, за да улесни бъдещите си читатели, защото разбира, че събира всичко без да се следи хронологията. Характерно е за 19 век, не е нещо уникално като изработка.

Много е тежко!

Да! Макар и посребрено, но обковът е масивен. Кориците са изработени от метал.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази законът, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35