Марияна Николова от година изучава летописната книга на Суворово, направена от свещеник Христо Иванов Попсавов. В кориците на старо евангелие той добавя хартия, където записва всичко, което открие. В старанието си да покаже живота с цялото му многообразие, той съхранил снимки, банкноти и всичко, което можело документира времето. Не винаги спазва хронологията на ставащото, а записва всичко, което събере и затова прави и съдържание по страници. Проучва историята от най-ранни сведения до своето съвремие към 70-те години. Чертае карти на улици, записва столетници на Суворово, многодетни майки, но това се отнася само за тези с над 10 деца, етнографията на региона и дори откритото по време на строежи в Суворово. Всичко това е написано върху листове хартия, които са подвързани в метални корици от старо евангелие.
Тази книга е наистина уникална. Написана е от свещеник, който служи в храма на Суворово – свещеник Христо Иванов Попсавов – средата до 70-те години на 20 век. Той се заема с нелеката задача да напише историята на Суроворо като започне от най-ранните сведения за него, образуването на селото и стига до своето съвремие. Проследява и историята на отделните фамилии, как се е появило името й, прави и родословно дърво.
Как книгата на свещеник Попсавов попадна в музея на Възраждането?
Заслугата да бъде тук е до голяма степен в резултат на доброто сътрудничество на свещеника със създателя на музея проф. Велко Тонев. Когато проф. Тонев подготвя своята книга за Суворово в съавторство с Коста Стоянов, голяма част от информацията той открива в книгата на свещеник Христо Попсавов. Като резултат от това сътрудничество свещеникът дарява книгата на музея и тя се съхранява тук вече няколко десетилетия.
Той е направил един уникален труд, защото не се е ограничил в това да води някакви записки. Той събира всякакви материали, характерни за времето.
Прелиствайки сборника, виждам и карта?
Много често той сам чертае карти на местностите. Не се ограничава със своето съвремие или няколко десетилетия назад. При построяването на нови сгради в Суворово работници случайно попадат на праисторически находки, между които, както самият свещеник ги определя - зъби от мамут или праисторически брадвички, той сам се заема да ги спаси, тъй като работниците не разбират тяхната историческа стойност и това е нещо, което спира тяхната пряка дейност. Свещеникът ги събира и предава в Археологическия музей във Варна, защото осъзнава, че тяхното място е там. Много интересно е, че той прави детайлни скици на тези артефакти.
Текстът е изключително четивен и е писан от грамотен човек. Той описва голямо количество шевици на престилки, които са характерни за селото. Изключително педантичен при събирането на документи. Подреден и стриктен изследовател. Издирва сведения в посоката, в която работи докато не изчерпи сведения по темата и затова книгата е ценна като съдържание.
Почти 400 страници?
Да. Много богата като материал. Записвал е информация за загиналите във войните, легенди и предания за местности в региона, но е много критичен към тях.
А корицата на книгата?
Това е евангелие, което свещеник Попсавов е бил намерил по-рано. Самият той пише историята му на първата страница на книгата. Подвързва едно старо евангелие в кориците и подвързва още празни листа, на които пише всичко, което успява да събере. Прави и азбучен показалец, за да улесни бъдещите си читатели, защото разбира, че събира всичко без да се следи хронологията. Характерно е за 19 век, не е нещо уникално като изработка.
Много е тежко!
Да! Макар и посребрено, но обковът е масивен. Кориците са изработени от метал.
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..