Дванадесетте японски барабанисти от група Ямато ще представят новата си програма „Предизвикателството” на 13 ноември в двореца на културата и спорта във Варна. Варненци за първи път ще се насладят на звуците на тайко-барабаните по време на турнето на групата.
Зрелищното шоу предлага на зрителите както звукови така и визуални преживявания - представленията им са толкова интензивни, че карат сърцата на зрителите да туптят по-силно, а телата им да подскачат от радост.
Ямато завладяват световните сцени вече в продължение на 25 години и радват своите шест милиона зрители с над 3500 представления в повече от 54 държави.
Повече за техните инструменти и преживяванията им на сцената разказа за Радио Варна Ген Хидака.
- Здравейте, господин Хидака, бихте ли представили Ямато на слушателите?
- Ямато е артистична група от Япония. Били сме в много страни, включително и в България. Използваме японски традиционни иинструменти – тайко. Това е японски барабан.
- Какво точно означава името на групата – Ямато?
- Ямато означава Япония. Преди много години, в древни времена, японците са наричали нашата страна Ямато. Също така мястото, където живеем в Япония, е село Асука. Смята се, че в това населено място е основана Япония. Така и районът се казва Ямато. За това и името на групата е Ямато.
- И вие пренасяте традициите в съвремието?- Точно така. Използваме традиционни японски инструменти. Музиката ни обаче е композирана от артистичния ни директор Маса Огава. Тя е нова и съвременна, но изсвирена на традиционните ударни интструменти тайко.
- Справяте ли се с идеята да сте близо до корените си и в същото време иновативни?
- Предизвикателството пред нас, освен че използваме тези традиционни японски инструменти е да търсим всяка възможност, с която да покажем какво всъщност може да се постигне с тях. Вярваме, че звукът на барабана тайко, може да се свърже с човешкото сърце. По този начин ударните инструменти говорят на хората. Също така вярваме, че звукът на тайко свързва хората от различни страни. За това и всичко, което създаваме е винаги ново и модерно.
- Шоуто, което ще представите във Варна, Пловдив и София се казва „Предизвикателството“. Какво е най-голямото предизвикателство пред Вас?
- След събирането на Ямато през 1993 година, сме посетили много страни. Но винаги сме много щастливи, когато можем да се върнем някъде, както ще стане с България. Също така новото предизвикателство пред нас през тази година е, че за новата ни програма, сме облечени в костюми, които са изработени от известния дизайнер Кансай Ямамото. Той е японец и наистина е много известен моден дизайнер. Също е създал дизайна на дрехи за момченца. Така ние за първи път използваме костюми, които са направени от някого, който не е част от състава на Ямато. Тази година сме приели много предизвикателства, част от които са композициите, костюмите и в крайна сметка всичко.
- Какви чувства искате да предизвикате в публиката когато сте на сцената?
- Разбира се, че ние свирим на инструменти, но тук не става въпрос само за музиката. Опитваме се да изразим енергията на Ямато, като свирим на тайко. Също така всички в състава смятаме, че комуникацията е много важна, за това винаги се опитваме да поддържаме връзка с публиката посредством свиренето на тези ударни инструменти. Надяваме се, че публиката ще почувства енергията на тайко, както и приятелската атмосфера по време на представленията.
- Управлявате ли енергията на публиката когато Ямато са на сцената?
- Разбира се. Макар че представленията ни проължават по два часа, губим по два килограма, когато сме на сцената и сме много уморени след изявите, всеки път, когато дойдем в България, винаги получаваме голямо внимание от вашата публика. Това ни дава много енергия и по този начин можем да продължим с турнето.
- По време на изпълненията влизате ли в някакви по-особени състояния?
- Вярваме, че звукът на тайко носи духовна енергия. Всички инструменти, които използваме на сцената, са изработени от естествени материали, които се срещат в природата като дървото и кожите. Така че чувстваме тяхната енергия на сцената. Също така се опитваме да комуникираме с природата посредством барабаните тайко.
- В този случай изявите ви са удоволствие повече за очите или за ушите?
- Звукът на тайко може да докосне тялото. Тук не става дума да чувате музиката с ушите, а да я усетите с цялото си същество. Публиката усеща вибрациите на тайко директно в стомаха си, а не с ушите. Това е звукът на тайко, както вярваме.
- След 25 години имате ли планове да работите и с други музиканти, които свирят на различни инструменти?
- В Ямато не се ограничаваме с нищо. Също така използваме и други инструменти като кото – струнен японски инструмент, също така и шамифен, който е триструнна японска китара. Те обаче не са единствените, използваме и други традиционни японски инструменти. Ще ни е много интересно, ако успеем да работим с някои български музиканти, когато сме в България.
- Какво всъщност знаете за българската музика?
- Прочитам, че за повечето японци звукът на барабаните действа успокояващо...
- Истина е, защото звукът на тайко е много близък до ударите на сърцето и в същото време е много нежен като тях. Забелязали сме, че по време на нашите изяви, малките деца се унасят в сън, защото звукът ги предразполага. Смята се, че звукът на тайко наподобява звукът на сърцето преди раждането, ударите които бебето усеща, когато е в утробата на майка си. Звукът е много нежен и облекчава стреса. Получава се нещо като терапия.
- По-трудно ли се приема инструменталната музика, отколкото музиката с вокали?
- В музиката на Ямато няма думи. Вярваме, че звукът на тайко е универсален, защото хората винаги могат да го разберат. Това езикът на музиката. Всъщност понякога по време на концертите изпълняваме песен, в която обясняваме защо свирим на тайко. Не смятаме, че е трудно да правим музика без вокали.
- Кое е най-правилното състояние за слушане и гледане на Ямато?
- Според нас звукът на тайко-барабана помага на хората да изразят чувствата и емоциите си. Без значения дали си тъжен, гневен или щастлив, когато посетиш нашето шоу, ще почувстваш енергията и ще се преродиш с помощта на звука на тайко. Така че няма защо да се притесняваш в какво настроение си, когато идваш на нашите изяви.
- Най-големия комплимент, който сте получавали?
- Това, което искам да споделя стана преди време – един ден при нас дойде една дама, за да поговори с нас след шоуто. Беше около 18-годишна и беше с увреден слух. Не чуваше нищо. Сподели ни, че за първи път в живота си е чула звук.
- В края на разговора посланието Ви към българските почитатели...
- На първо място ние от Ямато сме много щастливи, че се завръщаме в България. Всъщност това е последната страна, която посещаваме с тази програма. С шоуто при вас поставяме точка на турнето ни в Източна Европа. Радваме се, че отново ще посетим София и сме много щастливи, че за първи път идваме и във Варна. Надяваме се и нямаме търпение да видим колкото се може повече хора. Заповядайте на нашето шоу и обещаваме, че ще направим денят ви специален.
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..
Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..
Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получи добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..