Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметната плоча на репресираните през 1916-1918 г. ще бъде открита в село Дропла

Откриване на паметна плоча на добруджанци, жертви на румънските репресии по време на Първата световна война, се организира на 16 ноември от 11,00 часа в балчишкото село Дропла. Инициативният комитет с председател Денчо Попов – кмет на селото, кани всички да почетат с присъствието си паметта на репресираните добруджанци. Програмата предвижда освещаване, поднасяне на венци и цветя, едноминутно мълчание. Отбелязването на 100 години от края на Първата световна война ще продължи с тържествена част в салона на читалището, където официалните гости ще приветстват присъстващите и ще бъде изнесена кратка литературно-музикална програма.
Върху паметната плоча, изработена от черен гранит, са изписани 89 имена на репресирани от с. Търновка и с.Той куюсу (сега махали на с. Дропла), от несъществуващото село Ралица и от с. Фрекацей (Тулчанско, Румъния), част от наследниците на които живеят в с.Дропла.
За един от хората, чието име е изписано върху паметната плоча - Митю Добрев от с.Фрекацей, Тулчанско, разказва правнучката му Мария Добрева, родена в с. Дропла, община Балчик:

Как дядо Митю е бил откаран, ми е  разказвала баба Мария, майка на баща ми Христо Петров Митев, който е внук на Митю Добрев. Баба Мария е била снаха в семейството на Митю Добрев. Нейният мъж, Петър Митев Добрев, е бил мобилизиран още през 1913 г. в румънската армия, за да се бие срещу българите – жестока историческа несправедливост.

През август 1916 година дядо Митю е бил на нивата. Румънците се отнесли особено грубо с него, защото дядо е бил в кметската управа на с. Фрекацей, което е било почти изцяло с българско население. Бил е откаран директно от нивата, без да му позволят да отиде до вкъщи да се сбогува, да си вземе храна и дрехи. Той, заедно с много други, е бил откаран в Молдова в една полугориста местност. Отначало спели на гола поляна. След това пазачите им ги накарали сами да си изкопаят землянки, които са били влажни и студени. Настъпващата зима, гладът и болестите, заедно с грубото отношение на пазещите ги, са свършили своето. Дядо е бил на 62 години. Починал е и е бил заровен в общ гроб, без да е посочено лобното място. Така той остава без гроб, който да посетят близките му. Споменът за него ще носим  винаги в сърцата си, ние неговите наследници, а камбанният звън на църквата в с. Фрекацей, построена изцяло с дарения на хора от селото, ще бъде  „свидетел“ за този работлив и природно интелигентен  българин, който е дарил камбаната на църквата за вечни времена.

В живота безкраен, родовата памет трябва се поддържа жива. На 16 ноември 2018 г. в с. Дропла, община Балчик, родното ми село, се открива Паметна плоча на добруджанци, жертви на румънските репресии по време на Първата световна война. Между 89-те имена на репресирани е и името на дядо Митю. В този списък е и името на Георги Златев, който е бил кмет на с. Фрекацей.  Откаран от румънците, и той попада в концлагерите на Молдова, заедно с хилядите други. И той, както две трети от репресираните, не се завръща.

Една снимка, снимката на кметската управа в с.Фрекацей, запазена от баба Мария, ще съхрани завинаги образите на тези двама  българи, мъченици на историческия феномен „откараните“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК ще разгледа подаденото измение по ПВУ, поискано от България

На 16 април България подаде искане до Европейската комисия да измени своя план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в съответствие с член 21 от Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), както и да добави към него глава за REPowerEU – европейският план за намаляване зависимостта си от руските изкопаеми горива и за ускоряване на..

публикувано на 22.04.25 в 16:07

Експерти мъдрят бъдещето на Дупката и новата библиотека във Варна

Експерти се събраха в Община Варна и обсъдиха важни теми, свързани с политиката на Община Варна по отношение на градоустройството, както и конкретни инфраструктурни проекти и идеи, сред които и бъдещето на т.нар. Дупката и новата библиотека, съобщават от общинския пресцентър. Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът по въпросите на архитектурата и..

публикувано на 22.04.25 в 15:54

Над 50 глобени за каране на ел. тротинетки и велосипеди по пешеходните алеи във Варна по Великден

Над 150 души са били проверени, а на 55 от тях са наложени глоби по Закона за движение по пътищата през последните четири дни за управляване на електрически тротинетки и велосипеди по пешеходната алея към Морската градина във Варна. Това съобщи Илия Коев, заместник-кмет по сигурността в общината.  Всички управляващи електрически превозни средства и..

публикувано на 22.04.25 в 15:45

Мачът със звездите от САЩ`94 ще бъде на 27 април във Варна

Остават пет дни до благотворителния мач с участието на легендите от САЩ’94 и звездите на Северна Македония. Събитието ще се проведе на 27 април на стадион „Спартак“ във Варна, като в 16:00 часа започва развлекателна програма, а мачът е с начален час 18:00 часа. Проявата се организира със съдействието на Община Варна. 30 години след незабравимото..

публикувано на 22.04.25 в 14:21

Започва кастрация на уличните котки във Варна

Мерки срещу нарастващия брой безстопанствени котки се предвижда да бъдат приложени във Варна. Това стана ясно на днешното заседание на Правната комисия към местния парламент, на което беше одобрен проект на договор за сътрудничество между Община Варна и Фондация „Четири лапи“. Съветниците дадоха положително становище по отношение на законосъобразността..

публикувано на 22.04.25 в 14:20

Отпадъците в община Балчик се увеличават

11 187 то­на през 2024 го­ди­на отчита сис­те­ма­та за съ­би­ра­не на от­па­дъ­ци от об­щи­на Бал­чик.То­ва е най-го­ля­мо­то ко­ли­чес­тво за пос­лед­ни­те пет го­ди­ни. З а срав­не­ние, през 2023 г. де­по­ни­ра­ната смет е 10 520,5 то­на, приблизително колкото и в предходните, со­чат дан­ни­те от от­че­та за миналата година по из­пъл­не­ние на..

публикувано на 22.04.25 в 13:52
Награда Варна

Кои са номинираните за Награда "Варна" в системата на предучилищното и училищното образование (СПИСЪК)

Общо 19 изявени личности и колективи са предложени за присъждане на награда „Варна“ за 2025 г. в сферата на науката и образованието. Номинациите бяха утвърдени по време на днешното заседание на ПК „Наука и образование“ към Общинския съвет по предложение на Експертната комисия за присъждане на награда „Варна“. В сферата на науката и висшето образование..

публикувано на 22.04.25 в 12:38