Свидетели на потушаването на Пражката пролет, както и български студенти или работещи през лятото на 1968 г. в някогашна Чехословакия издирват варненски историци, съобщи Златка Антова от отдел „Най-нова история” в Регионалния исторически музей във Варна.
Търсенето на българите, присъствали на събитията е в рамките на проект, в който освен варненският музей участват още университети в Братислава, Виена, Загреб и Болоня, както и Института за национална памет в Талин и три неправителствени организации от словашкото село Михаловце. Именно от там навлиза в Чехословакия единият от двата български сухопътни полка, които са изпратени да потушат размириците в Прага – базираният в Елхово 12 мотострелкови полк, посочи Антова.
До момента около 20 българи са заявили съгласието си да разкажат спомените си. Сред тях има както бивши военнослужещи, така и обикновени граждани.
Музеят във Варна е единственият от българска страна, който участва в проекта "Годината, която промени всичко: Чехословакия и Европа 1968”.
По времето на Пражката пролет, в тогавашна Чехословакия първи секретар на комунистическата партия е Александър Дубчек. Неговото управление става популярно с иновативните си идеи, които в историята остават под името "социализъм с човешко лице”. През април 1968 г. Дубчек отменя цензурата над медиите, гражданите на Чехословакия могат дори да напускат страната и да членуват в социални организации, неконтролирани от партията. Тези действия, обаче, влизат в притоворечия с разбиранията на Съветския Съюз и държавите, участващи във Вършавския договор, което довежда и до операция „Дунав”.
Освен с 12 мотострелкови полк, България участва в потушаването на Пражката пролет и с 22 мотострелкови полк от Харманли, както и с един танков батальон.
Българските войници от 12-и полк навлизат в Чехословакия в нощта на 20 срещу 21 август 1968 г. край Михалковце, разказва Антова.Там, според официалната история, те срещат съпротива, има и ранени. Ден по-късно достигат Банска Бистрица, където завземат казармата, полицията и радиото. Служещите в 22-и полк кацат на летищата Рузине и Водоходи, където вече са се настанили съветските части, и се разполагат в полетата наоколо.
Потушаването на Пражката пролет взима много жертви сред чехи и словаци. Единствената българска жертва е старшина Николай Цеков Николов, който е бил убит при битово престъпление, а не при военните действия.
Остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки са заявили близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата. 22 на сто от участвалите в проучването са посочили необходимост от висшисти в областта на природните науки, математиката и информатиката, а 19..
За промяна на продължителността на обучението за придобиване на образователна степен „бакалавър“ за специалност „медицинска сестра“ и специалност „акушерка“ от 4 на 3 учебни години настояха от Управителния съвет на Съвета на ректорите на висшите училища по време на съвместно заседание с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев днес...
32% от българите имат позитивно отношение към кабинета "Желязков", но други 39% са на противоположното мнение и не одобряват новото правителство. Това сочи социологическо проучване на "Тренд", съобщи социологът Димитър Ганев. Икономическата тревожност сред българите остава висока. Проблем номер 1 за населението е повишаването на цените. Според запитаните..
Наближаването на 8 март традиционното засилва търсенето на дамска козметика. Рисковете да попаднем на фалшиви парфюми в този период също нарастват, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. От там отбелязват, че макар репликите да копират в голяма степен оригиналите по външен вид, дизайн, надписи, цветове, флакон и опаковка, все пак има..
Все още не се е стигнало до апогея на протестите в Гърция. Това коментира за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна кореспондентът на БНР в южната ни съседка Катя Пеева. Масовите недоволства са с искане за правосъдие заради виновните за влаковата катастрофа преди две години, защото, "не е виновен само началникът на гарата в Лариса" , подчерта..
По повод 125-годишнината от кончината на Капитан Петко Войвода в музея на Възраждането във Варна е подредена изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". В нея са показани автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и 80-те години на миналия век от екипа на серийния игрален..
Ръчна машина за плетене на прежда е най-новият експонат в постоянната експозиция на Музея за нова история на Варна. Машината е на фирмата "Дюбие", модел 1930 година. В онези години това механично устройство е било мечта за всяка домакиня, защото с него плетенето се е превръщало в бързо и удобно. "Точно това е едно нововъведение за времето си, което е..